מליסרון משנה את מבנה העסקה לרכישת בריטיש ישראל

משפחת עופר אינה יכולה לקבל יותר מימון מבנק הפועלים ובנק לאומי בגלל מגבלת לווה יחיד. המימון יהיה בהנפקת זכויות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> במקביל לפשרה שהושגה בתחילת השבוע ושעשויה לסלול את הדרך לסגירתה של עסקת הענק לרכישת הקניונים של בריטיש ישראל תמורת כ-1.7 מיליארד שקל, נערכת משפחת עופר להשלמת המבנה המימוני של העסקה. את המהלך מוביל אבי לוי, מנכ"ל אחים עופר השקעות, בעלת השליטה במליסרון.

אתמול דיווחה מליסרון על שינוי מבנה העסקה. במקור תוכנן כי את מניות גרעין השליטה (כ-71%) שבידי ליאו נואי ופויו זבלודוביץ' תרכוש מליסרון תמורת כמיליארד שקל. היתר היה אמור להירכש בידי אחים עופר השקעות. כעת מציינת מליסרון, כי כדי להקל על המבנה הארגוני וכנראה גם המימוני הוחלט כי מליסרון תרכוש את מלוא המניות של בריטיש. את הסכום שהיתה אמורה אחים עופר השקעות לשלם תיטול מליסרון כהלוואה מאחים עופר השקעות. לאחר מכן תתבצע הנפקת זכויות של כ-700 מיליון שקל שתבצע מליסרון כדי לשמור על אחזקתם הנוכחית של הבעלים במניות בחברה. סכום של כ-300 מיליון שקל תעמיד מליסרון כהון עצמי. 700-800 מיליון שקל יתקבלו מהלוואה בנקאית של כ-500 מיליון שקל מהבנק הבינלאומי. שאר הסכום יתקבל מהבנקים דיסקונט או אגוד או לחלופין באמצעות גיוס האג"ח בשוק ההון.

נכון להיום למליסרון יש אג"ח במחזור של כ-1.4 מיליארד שקל הנסחרות בתשואות לפדיון יציבות של עד כ-3%, כך שלחברה לא צפויה להיות בעיה לגייס אג"חים בהיקפים גבוהים. ואולם בשל הדרישות של הממונה על ההגבלים העסקיים למכור את קניוני רננים, גרנד קניון בחיפה והסביונים, מעדיפים במליסרון לקחת מימון ביניים בנקאי שייפרע לאחר מכירת הנכסים.

משפחת עופר אינה נוטלת מימון מהבנקים הגדולים כמו לאומי והפועלים בשל מגבלת לווה בודד. ממזרחי טפחות המימון אינו אפשרי, שכן החברה היא חלק מגרעין השליטה בנק, שבין השאר מממן גם את בריטיש.

"כפי שציינו בעבר, העסקה טובה למליסרון, שכן בלעדיה אין לחברה מנועי צמיחה. העסקה הנוכחית, שהיא במחיר סביר, תקפיץ אותה מדרגה ותאפשר לה לצמוח בצורה משמעותית בשנים הקרובות. זאת בצד מיצובה כאחת משתי חברות הקניונים המובילות בארץ", כך כתב אתמול האנליסט של פסגות נועם פינקו בסקירת עדכון תחת הכותרת "מליסרון-בריטיש: ביצוע העסקה נראה קרוב יותר".

בפסגות הותירו את המלצת "תשואת היתר" למליסרון, ובהתאם לעדכון המודל נוכח תנאי העסקה החדשים נקבו מחיר יעד של 103 שקל למניית החברה - כ-15% יותר מחירה בבורסה.

בפסגות מביאים בחשבון כי בתקופה הקרובה ייתכן שיהיה לחץ על מניית מליסרון בעקבות הנפקת הזכויות הצפויה. אם העסקה לא תצא לפועל, בפסגות נוקבים למליסרון מחיר יעד של 96 שקל למניה.

מבחינת בריטיש מציינים בפסגות כי "עם עסקה או בלעדיה, המניה עדיין זולה". בעקבות כך בפסגות הותירו למניית בריטיש ישראל המלצת "תשואת יתר" במחיר יעד של 14.3 שקל. המחיר נגזר מהעסקה והוא גבוה בכ-12.5% ממחירה בבורסה.

בפסגות טוענים עוד, כי מתווה העסקה החדש יוצר הופך את מליסרון לחברת ענק הצפויה להגיע ל-FFO של יותר מ-450 מיליון שקל ב-2013, לאחר השלמת בנייתו של קניון באר שבע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?