עונת הדו"חות בארה"ב מפתיעה לטובה

הדוגמה של דיסני מלמדת שמדובר בשיפור עמוק

יותם עירוני, רן שחם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יותם עירוני, רן שחם

>> עונת הדו"חות בשוקי המניות במערב, שנמצאת כעת בעיצומה, מתאפיינת עד כה בעיקר בהפתעות לטובה. כ-70% מהחברות הנכללות במדד 500 S&P עקפו את ציפיות הרווח של האנליסטים. מבין המניות שבמדד יורוסטוקס 600 האירופי שיעור ההפתעות לטובה הוא 40%.

הרווח השנתי המצרפי ליחידה במדד 500 S&P (ב-12 החודשים האחרונים עד הרבעון הנוכחי) היה 77 דולר בתחילת עונת הדו"חות. המדד נמצא ברמה של 1,320 נקודות, כך שהרווח ליחידת מדד מייצג מכפיל 17 למדד (1,320 חלקי 77). בינתיים מסתמן שהרווח המצרפי יגיע ל-84 דולר, ולכן המכפיל יירד ל-15.7. מבדיקה של חמש השנים האחרונות ניתן לראות שעד 2007 הציפיות לרווח והרווח בפועל הלכו יד ביד. החל ב-2007 החל להיפתח פער שלילי - משמע הביצועים היו נמוכים מהציפיות. הפספוס הגדול ביותר נרשם ברבעון השלישי של 2009, שבו נפתח פער של 40 דולר בין תחזיות הרווח למדד 500 S&P לבין הרווח בפועל.

השינוי הזה גרם לעדכון תחזיות חזק כלפי מטה. ואולם ברבעון השני של 2010 המגמה החלה להתהפך - ובממוצע, התוצאות בשטח מכות את התחזיות.

הרבה פעמים נוטים להאשים אנליסטים בכך שמערכת היחסים שלהם עם החברות גורמת להם להציג תחזיות אופטימיות מדי. אלא שהחברות אמנם מעוניינות למסור תחזיות אופטימיות כדי לא לפגוע במחיר המניה שלהן, אך הן גם לא אוהבות מצבים שבהם הביצועים בפועל נמוכים מהתחזיות, שפוגעים במניות.

אז מה בעצם גורם לפער בין התחזיות לבין המציאות? ברוב המקרים מדובר כנראה בכלכלה עצמה. קשה לדעת היכן אנחנו נמצאים על פני המחזור הכלכלי. בארה"ב, למשל, מתקבל הרושם שהמשק המקומי צומח מהר מכפי שהרוב ציפו.

השבוע התפרסמו הדו"חות של חברת המדיה והבידור דיסני. אנחנו מתעכבים עליהם משום שהם מראים שהכלכלה האמריקאית צומחת גם מסיבות פנימיות, ולא רק בגלל הדולר הזול או יצוא אגרסיבי למדינות המתפתחות.

הצמיחה של דיסני נבעה מהכנסות של פארקי השעשועים ומפרסומות בתחנות טלוויזיה שנמצאות בבעלותה (ESPN, ABC ו-Disney). זוהי צמיחה שקשורה להתאוששות האזרח והצרכן האמריקאי, שמתחיל להפשיר לאחר שהפחד הקפיא אותו לפני שנתיים וחצי.

אגב, הכנסותיה של דיסני הן טובות מאוד גם בהשוואה ל-2007, שנת הגאות הקודמת שלה. אז מה כל זה אומר? זה אומר שגלגלי הכלכלה ממשיכים להסתובב. המדינות שנקלעו למשבר האשראי מתאוששות, החברות שפועלות מתייעלות ומרוויחות, האבטלה יורדת לאטה והצריכה עולה. גם המחירים עולים, ואחריהם הריבית. בסוף הדרך יחכה לנו המשבר הבא.

ליד גלגל הכלכלה מסתובב גם גלגל שוק ההון, אך השניים לא תמיד מסונכרנים. לפעמים גלגל שוק ההון מסתובב מהר יותר - ולפעמים פחות.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. אין לראות בכתוב משום ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע.

התיק המנוהל הוא וירטואלי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?