לימור ליבנת תומכת בהמלצות ששינסקי: "המיסוי לא יפגע בפעילות הכלכלית בענף"

(עדכון) "המלצות הוועדה מצליחות לשרת את האינטרס הציבורי מבלי לפגוע ברווחי הזכייניות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

שרת התרבות לימור ליבנת הודיעה בצהריים על תמיכתה בהמלצות ועדת ששינסקי. לדבריה, "האינטרס הציבורי וטובת הכלל גוברים במקרה זה באופן מובהק על פני האינטרסים של זכייניות קידוחי הגז".

השרה ליבנת נפגשה באחרונה עם הבעלים של קבוצת דלק, יצחק תשובה. במקביל נפגשה השרה גם עם נציגי משרד האוצר על מנת לדון עמם ולבחון את כל ההיבטים וההשלכות של המלצות הוועדה על שוק הגז והנפט.

ליבנת ציינה כי "המלצות ועדת ששינסקי מצליחות לשרת את האינטרס הציבורי מבלי לפגוע ברווחי ותמריצי זכייניות קידוחי הגז. חברי ועדת ששינסקי מצאו את האיזון המידתי וההדרגתי הראוי בין ההכרח לתת תמורה הולמת לציבור עבור ניצול משאבי הטבע של המדינה לבין הצורך במתן תמריצים נאותים ליזמים בענף חיפושי הגז הטבעי".

לדעת ליבנת, "היטל המיסוי כפי שהמליצה עליו הוועדה לא יפגע באופן מהותי ביעילות הפעילות הכלכלית בענף או בתמריצים להשקעה בחיפוש ובפיתוח מאגרים נוספים. עם זאת, אני סבורה כי משאבי הגז והנפט הינם אוצרות טבע שעל ציבור האזרחים בכללותו לזכות לקבל מהפקתם וממכירתם תמורה הולמת".

לדברי לבנת, "למשאבים אלו עשויה להיות השפעה מכרעת על עתידם והתפתחותם של המשק והכלכלה בישראל. כנבחרי הציבור תפקידנו הוא בראש ובראשונה לעמוד על המשמר ולהבטיח שהציבור יקבל את התועלת המרבית משהשימוש במשאבי המדינה".

אורון דורש חוות דעת: מה סמכויות ועדת הכספים לדון בששינסקי?

ח"כ חיים אורון (מרצ) דרש הבוקר שהיועצת המשפטית של ועדת הכספים, עו"ד שגית אפיק, תגיש בקרוב לוועדה חוות דעת על סמכויותיה של הוועדה לדון בהמלצות ועדת ששינסקי. אורון העלה את דרישתו לנוכח המאבק המתנהל בין ועדת הכספים ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד). שאמה הכהן תובע להקים ועדה משותפת לוועדות הכספים והכלכלה לדיון בהמלצות ששינסקי.

אורון אמר כי ועדת הכספים מופקדת על תחום המסוי, ועל כן היא - ולא ועדת הכלכלה - מוסכמת לדון בהמלצות ששינסקי.

אורון אמר כי "אין הגיון שתהיה ועדה משותפת. הכל פוליטיקה אבל המקום הנכון הוא איפה שדנים במיסוי - ועדת הכספים". אורון הוסיף כי "לא אכפת לי מהכבוד האישי שלי אבל אם מדברים על זלזול בכנסת, אזי כשמקימים ועדה משותפת בגלל פוליטיקה זהו זלזול".

לדבריו, שאמה הכהן אמר בתקשורת שהוא וגפני יקימו ועדה משותפת שתהיה טובה. "אני תומך בהמלצות ששינסקי אבל אין פה הבנה למהות של פרלמנט וועדות בכנסת. זה שנושא של מיסוי יעבור לוועדה אחרת פוגע בכנסת", אמר אורון. יו"ר ועדת הכספים משה גפני אמר כי "רה"מ יחליט בקרוב ואז הנושא יגיע להליכי חקיקה. אקח את דברייך בחשבון".

כמו כן, ח"כ יואל חסון, יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה, פנה לח"כ כרמל שאמה-הכהן, יו"ר ועדת הכלכלה, בבקשה לקיים דיון דחוף בוועדת הכלכלה בנושא העלאת מחירי הדלק.

חסון טען כי "מחירי הדלק בישראל הפכו לבין היקרים בעולם - בכל שקל המשולם בעת התדלוק, מועברים 56 אגורות מס ישירות לקופת המדינה. בעבר היה נהוג לעדכן את המס על הדלק אחת לשלושה חודשים, בהתאם לשינויים במדד המחירים לצרכן. אולם, בתקופת הממשלה הנוכחית עלה המס על הדלק באופן חד, והביא לייקור משמעותי של מחיר הדלק: מחיר ליטר דלק 95 אוקטן עמד ביום 1.1.11 על סך של 7.14 שקלים, לעומת 4.75 ביום 1.1.09. מדובר בעלייה של למעלה מ-50%".

חסון הוסיף כי "למרות מחיר הנפט העולמי, אין הצדקה למחירי הדלק בישראל הפוגעים בעיקר במעמד הביניים ובשכבות החלשות. לפיכך, אבקש לקיים דיון דחוף בנושא העלאת מחיר הדלק בועדת הכלכלה של הכנסת."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?