הרשויות הערביות לא ערוכות למשבר

רשות להצליח

ג'ידא רינאוי-זועבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ידא רינאוי-זועבי

<< השריפה בכרמל חשפה שוב את חוסר התפקוד המשווע של ממשלת ישראל ואת חוסר יכולתה לספק מענה הולם לצרכיהם הבסיסיים של אזרחיה בעתות חירום. אוזלת היד הזו היא עובדה ידועה. רבות דובר ורבות עוד ידובר בה עם פרוץ המשבר הבא, המלחמה הבאה או רעידת האדמה הבאה. אך בשרשרת המערכתית יש חולייה חלשה נוספת, המתגלה בעתות משבר וחירום - הרשויות המקומיות הערביות. פעם אחר פעם נאלצים האזרחים ביישובים הערביים להסתמך על רשתות עזרה הדדית, על ארגוני חברה אזרחית ועל כושר המנהיגות וההובלה של ראש הרשות, כיחיד מול מערכת אטומה.

אף שכל הגורמים עשו כמיטב יכולתם, הרי שהיערכות זו אינה מספקת, מפני שאינה מובילה להטמעה אמיתית של תפישת הרשות המקומית הערבית כמערכת שאמורה לתפקד בעת חירום גם מול רשויות השלטון וגם מול התושבים.

כיצד ניתן בכל זאת לייצר ולשמר ידע ארגוני בר-קיימא בתוך הרשות המקומית הערבית? מרכז אינג'אז - המרכז המקצועי לקידום הרשויות המקומיות הערביות בישראל (www.injaz.org.il) - הזמין ב-2008 מחקר מקיף בנושא צרכיהם המקצועיים של רשויות מקומיות ערביות בישראל. המחקר מעלה כי בשני העשורים האחרונים חל שיפור בהעברת תקציבים ומענקים ממשלתיים לרשויות מקומיות ערביות, המאפשר מענה הולם יותר לצרכים הנוכחיים. עם זאת, השיפור לא מסייע לסגירת הפערים שנוצרו עקב שנים ארוכות של אפליה.

לפי המחקר, לרוב הרשויות המקומיות הערביות חסרה היכולת לאבחן את צורכי הפיתוח של הסגל המקצועי. עוד קובע המחקר כי הרשויות פיתחו דפוסי עבודה במשך שנים, וקשה להכניס בהם שינויים. בנוסף הציג דו"ח המחקר שורה של המלצות אסטרטגיות לפיתוח עתידי, כמו קביעת גודל תקציבי הרשות המקומית בהתאם להיקף תחומי האחריות שלה ולמשימות המוטלות עליה, עיגון המחויבות של השלטון המרכזי לפיתוח מיומנויות מקצועיות ברשויות והקצאת משאבים לכך, וכן הבהרת המטרות האסטרטגיות של תוכניות הפיתוח. עוד ממליצים מחברי הדו"ח לקבוע מסגרות כספיות וחוקיות לגיוס צוותים באיכות גבוהה לרשות, ולהעמיק את תחושת השייכות של התושבים ליישוב ואת תחושת האחריות כלפי הרשות המקומית.

הזרמת תקציבים אל הרשויות הערביות היא צעד חיוני ונדרש, אך הוא אינו מספק. כדי להביא את הרשויות המקומיות הערביות למצב של תפקוד מיטבי, יעיל ומקצועי במשבר הבא, יש צורך להכשיר את האנשים בתוך המערכת, לסייע בהטמעת הידע הנרכש ולעודד קיימות מקצועית.

הכותבת היא מנכ"ל מרכז אינג'אז - המרכז המקצועי לקידום הרשויות המקומיות הערביות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"