עשור של נדידת עושר למדינות המתפתחות

קצב הנדידה עשוי להאט ולהשפיע גם על השוק בישראל

יותם עירוני, רן שחם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יותם עירוני, רן שחם

>> תמה לה עוד שנה. משקיעים רבים היו שמחים לאתחל מחדש את תיק ההשקעות שלהם, אך לצערם כלכלות פועלות בצורה רציפה. ומה מראים הסיכומים על פני זמן ארוך משנה? בניגוד לתפישה המקובלת, מתברר שהשווקים יודעים לנוע בכיוונים מנוגדים לאורך זמן. ניקח לדוגמה את השוק שלנו.

"הנמר המזרח תיכוני", שמיוצג על ידי מדד ת"א 100, עלה בכ-15% בשנה האחרונה, ב-50% בחמש השנים האחרונות וב-155% בעשור האחרון. במונחים דולרים עלה ת"א 100 ב-195% על פני העשור. התשואה הנאה נובעת בין השאר מגילויי הגז המשמעותיים, מהיציבות הפיסקלית ואולי גם מהתעלמות מסוימת מהאי ודאות הביטחונית. כל אלה הן הנחות לא טריוויאליות.

כדי שהגז יהיה שווה משהו, צריך להתחיל להשתמש בו במהירות. בינתיים נראה כי את התועלת היחידה ממנו גוזרים גורמים פוליטיים שונים. בסופו של דבר חוקי הכלכלה - שהם יציבים יותר מהפוליטיקאים שלנו - אמורים לנצח, והגז אמור לזרום מזרחה אל עבר חופי ישראל. כל עיכוב בדרך עולה ביוקר לכולנו.

בנוסף, באחרונה אנו חשים שצד ההוצאות הממשלתיות תופח. לו לפחות היה מדובר בהוצאות נוספות על תשתיות וחינוך, ניתן היה לראות בכך עניין חיובי. למרבה הצער הדברים אינם כאלה.

שוק ההון הישראלי, מתברר, היה בעשור האחרון אחד הכוכבים הבולטים בעולם. הוא עלה הרבה יותר ממדד 500 S&P, שהניב תשואה של 5%, ומהיורוסטוקס 600 האירופי, שהניב תשואה של 5% ביורו ו-37% במונחים דולריים. גרוע במיוחד היה מדד ניקיי היפני, שירד בעשור האחרון ב-38% וב-24% במונחים דולריים. ההפרשים נראים מעט תמוהים, שכן הכלכלות המערביות בכל זאת צמחו קצת בעשור האחרון, למרות המשבר של 2008.

ומה עשו הכלכלות המתעוררות הבולטות? מדד IBOV הברזילאי הניב בעשור האחרון תשואה של 296%, ו-315% במונחים דולריים. מדד האנג סנג הניב 92% בדולר הונג קונגי ותשואה דומה מאוד בדולר אמריקאי. מדד NIFTY ההודי הניב 375% אחוזים ברופי ו-355% בדולר.

על פני העשור כולו די ברור מיהן הכלכלות הצומחות של העולם. בשנה האחרונה בלטו לטובה גם השוק השוודי (עלייה של 22%), ומדד המניות של צ'ילה, שעלה ב-45% במונחים דולריים. השוק הגרמני והבריטי טיפסו ב-15%-17%, ולעומתם נפלו מדדי ספרד ואיטליה בכ-12%.

העושר אמנם נודד בשנים האחרונות מהמערב למזרח, אבל קצב הנדידה עשוי להאט בשנים הקרובות. המשמעות היא שמי שרץ במהירות גדולה כמו השוק המקומי שלנו, ייאלץ להנמיך את הקצב, וייתכן שדווקא השווקים שנגררו מאחור יזכו לקצת נחת.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט באלטשולר שחם. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בני"ע המוזכרים בכתבה זו. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המוצג הוא וירטואלי

*יציבות פיסקלית

שמירה על תקציב ממשלתי מאוזן או עם גירעון קטן ונשלט. על המדיניות הפיסקלית אחראים הממשלה ומשרד האוצר, בעוד על המדיניות המוניטרית, כולל קביעת הריבית, אחראי בנק ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי