האם המקבילה הסינית של יוטיוב הפכה לבועת אינטרנט?

קשה להצדיק זינוק לשווי של 3 מיליארד דולר בתוך ימים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> התופעה של מוצר צריכה שנמכר במחיר מופקע בזכות היותו אופנתי מוכרת גם בשוק ההון. כשהשוק מחליט לתת "פרמיית אופנה" למניה כלשהי, היא זוכה להיסחר במכפילים אסטרונומיים ובמחזורי מסחר יוצאי דופן. ביטוי לתופעה קיבלנו באחרונה עם הנפקתה של חברת Youku, המקבילה הסינית ל-YouTube.

גם יוטיוב וגם סיני, משמע אופנתי בריבוע, ואכן כך נראתה ההנפקה: בתשקיף הראשוני יעד המחיר למניה היה בין 9 ל-12 דולר, והוא שיקף לחברה שווי של כמיליארד דולר. כשהחתם המוביל, גולדמן סאקס, זיהה כי ישנם ביקושים אגדירים להנפקה, הוא העלה את המחיר ל-12.8 דולר. ביום המסחר הראשון עלו מניות Youku ב-161%, וביום השני עלו בעוד 27% ל-42.7 דולר. בשבעת ימי המסחר שמאז ירדו המניות והתייצבו סביב 30 דולר, כ-140% מעל מחיר ההנפקה. בעשרת ימי המסחר החליפו ידיים 93 מיליון מניות - פי שישה מכמות הסחורה שהונפקה. שווי החברה הוא כיום 3.3 מיליארד דולר. קשה לנו למצוא הסבר הגיוני לשווי הזה. יוטיוב המקורית נרכשה על ידי גוגל בנובמבר 2006 ב-1.65 מיליארד דולר. קשה למצוא נתונים מדויקים לגבי הכנסותיה ורווחיותה של יוטיוב, משום שגוגל לא מפרסמת מספרים. חיפוש אינטרנטי קצר רומז שליוטיוב הכנסות של כמיליארד דולר ושורה תחתונה מאופסת (או מאוזנת).

היעדר הרווחים מובן משום שמפעילות אתרי הווידיאו האינטרנטי צריכות להשקיע סכומי עתק בתשתיות, שרתים ותוכנה, וכמובן בתשלומי תביעות על הפרת זכויות יוצרים. את כל זה צריך להחזיר ממכירת פרסומות. הכיוון העתידי הוא למכור תוכן אינטרנטי ולהפוך למעין ערוץ טלוויזיה. העולם כנראה צועד בכיוון הזה, אך זהו מהלך מורכב שיחייב להתחלק מהכנסות עם גורמים רבים.

במקרה הזה ליוקו הסינית יתרון על יוטיוב, מפני שהיא פועלת במתכונת של ערוץ טלוויזיה כבר כיום. ההכנסות שלה מגיעות בינתיים רק מפרסום. וכמה הכנסות יש לחברה שנסחרת בכ-3 מיליארד דולר? 35 מיליון דולר בתשעת החודשים הראשונים של 2010. כן, זה הכל. וכמה רווחים? אין עדיין, רק הפסדים של 27 מיליון דולר.

קשה לנו להצדיק את השווי של יוקו, גם אם מעריכים שתיהנה מצמיחה של עשרות אחוזים בשנה ותגיע מהר לרווחיות (לפי יוטיוב זה לוקח לפחות חמש שנים). יש גבול לצמיחה מפני שהאתר מיועד לגולשים סינים בלבד. לא פחות חשוב, החברה עוסקת בתוכני וידיאו, נקודה רגישה כשמדובר בשלטון הסיני. כבר בתשקיף מצוין כי בשל העיסוק בתוכן וידיאו, ישנן מגבלות מצד הרגולטור על הכנסת שותפים לא סיניים העלולים להשפיע על התוכן.

בסך הכל הסיפור של יוקו נראה בועתי. בשנה החולפת הונפקו בארה"ב 35 חברות סיניות (כ-23% מכלל ההנפקות). רבות מהן נסקו בעשרות או מאות אחוזים בחודש הראשון ולאחר מכן צללו. בשנה הקרובה צפויות עוד הנפקות סיניות בארה"ב, ומי שירצה להשקיע בהן יצטרך לבצע עבודת סינון מאומצת כדי להפריד את הבר מהתבן.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט באלטשולר שחם. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בני"ע המוזכרים. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המוצג הוא וירטואלי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי