שוק הסחורות - השקעה השמורה לשחקנים מתוחכמים

השבוע נכניס לתיק את חברת הכרייה אנגלו אמריקן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בחמש השנים האחרונות מצוי שוק הסחורות בסחרור. בעבר, מחירי הסחורות נקבעו על ידי ביקוש והיצע. בחצי העשור האחרון שווי המשקל הזה הופר עקב כניסתו של אלמנט ספקולטיבי חזק.

הציפיות לצמיחה בשווקים המתפתחים משחקות תפקיד מרכזי. לצדן יש חשש מתמיד מאינפלציה ומהידלדלות היצע הסחורות על פני כדור הארץ - במיוחד של היצע הנפט. רבים מתפתים להשקיע בסחורות, אבל השקעה שכזו אינה פשוטה. לנפט ולזהב קל יחסית להיחשף באמצעות תעודות סל שמתומחרות היטב, אך השקעה בסחורות אחרות שמורה בעיקר לשחקנים מתוחכמים. השקעה בסחורות דרך חברות הקשורות לתחום אפשרית, אך חשוב להבין לפני כן היכן הן ממוקמות בשרשרת הערך.

חקלאות, נפט, מתכות

מזג אוויר קיצוני ושינויים והתרחבות מעמד הביניים העולמי היו בין הגורמים לעליית מחירים משמעותית של הסחורות החקלאיות. מחירי התירס עלו בכ-29% מתחילת השנה. המחיר עדיין רחוק מהשיא של 2007 אבל כבר מתחיל להכביד על תעשיית המזון לבעלי חיים ולבני אדם.

מחיר החיטה עלה השנה בשיעור דומה, ובשנה הקרובה צפויות העליות להימשך בגלל היצע נמוך. מחיר האורז דומה למחיר בתחילת השנה אך גבוה ב-30% מהמחיר לפני חצי שנה. ב-2008 הגיע מחיר האורז ל-24 דולר ל-50 ק"ג, לעומת 13 דולר כיום, כך שנראה כי יש עדיין לאן לעלות.

חברות הסחר החקלאיות חשופות לתנודות מחירים, והחוזים העתידיים לא תמיד מצליחים להגן עליהן. החשיפה ההגיונית לתחום היא דרך חברות הדשנים וחברות הציוד החקלאי.

בענף האנרגיה יש שתי סחורות עיקריות עם מגמות מנוגדות: הנפט, שההיצע שלו מידלדל והביקוש לו נראה קשיח; ומולו הגז הטבעי, שכיום יש בו עודף בשל שכלולים טכנולוגיים בהפקה ולכן מחירו נמוך יחסית.

בתחום המתכות נרשמה עליית מחירים מתחילת השנה לאורך כל הקו. מי שחושב שהזהב עלה בצורה מרשימה כנראה פיספס את ידידו הפחות יוקרתי, הכסף, שעקף אותו בשיעור העליות בכל פרק זמן בחמש השנים האחרונות. מאז 2005 עלה הכסף ב-300% מול 230% של הזהב.

אל מול המתכות היקרות שעולות ברציפות כבר חמש שנים, ישנן מתכות תעשייתיות בסיסיות - כמו עופרת, נחושת, ניקל, אבץ ואלומיניום שמחירן חזר לשיאי 2007 - בעיקר בשל הביקוש הסיני וההתעוררות שוק הרכב. בניגוד לאדמה, שהיא הבסיס לסחורות חקלאיות, המכרות סחירים בהחלט באמצעות חברות ציבוריות.

השבוע אנו מכניסים לתיק ההשקעות שלנו את Anglo American, חברת כרייה גלובלית עם חשיפה למגוון של מתכות. לחברה תוכניות לצמיחה מואצת, והיא נהנית מרוח גבית בשל מחירי המתכות המאמירים.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם; יותם עירוני הוא אנליסט; חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ני"ע המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע.

ניהול התיקים המפורט בכתבה אינו מבוצע בפועל, אלא מהווה תיק וירטואלי לשם כתבה זו

-

חוזים עתידיים

חוזים שמבטיחים לרוכש אותם מחיר קבוע מראש לכמות ספציפית של סחורה שתסופק במועד הקבוע בחוזה. החוזים משמשים חקלאים להבטחת מחיר לסחורה שהם מגדלים כיום וימכרו בעתיד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?