כמה שווה רכב שעבר תאונה?

נקמת המבוטחים

עודד יחיאל, פרשנות
עודד יחיאל
עודד יחיאל, פרשנות
עודד יחיאל

>> ערכו של כלי רכב יורד לאחר תאונת דרכים. המבוטח זכאי לפיצוי עבור ירידת ערך זו לפי הפוליסה התקנית שהוכתבה לחברות הביטוח בתקנות הפיקוח. עניין זה הוכרע זה מכבר על ידי בית המשפט העליון. מהו שיעור ירידת הערך שנגרמת לרכב לאחר תאונה? תלוי את מי שואלים.

כבר בדו"ח השנתי ל-2002 קבע המפקח על הביטוח כי שיעורי ירידת הערך לפי דו"ח ועדת ששון אינם מחייבים. המפקח ציין את פסיקת בתי המשפט בעניין זה. אלא ששמאי חברות הביטוח דבקים בדו"ח. הפערים בין ירידת הערך הטכנית לירידת הערך המסחרית יכולים להיות דרמטיים.

ליאור חרסט רכש רכב חדש. עשרה ימים בלבד לאחר מכן עבר הרכב תאונה. הרכב תוקן בעלות של כ-17 אלף שקל. שירביט, שביטחה את הרכב, שלחה את השמאי אלדד קושמירק לבדוק את שיעור ירידת הערך. בחוות דעתו קבע השמאי קושמירק נגרמה לרכב ירידת ערך בשיעור 2.5% מערכו או 3,720 שקל.

השמאי ויקטור עידן, שאליו הופנה ליאור על ידי סוכן הביטוח, קבע כי לרכב נגרמה ירידת ערך של 9% שהם 13,392 שקל.

השופט עמית פרייז מבית המשפט לתביעות קטנות בכפר סבא נקרא להכריע. חוות דעתו של עידן, בדבר ירידת ערך בשיעור 9%, היא ההגיונית יותר, קבע השופט פרייז.

כשמדובר בירידת ערך, מסביר השופט, יש לבחון את ירידת הערך בעיני הקונה הממוצע. אף אם הרכב תוקן באופן שכמעט לא ניתן להבחין שעבר תאונה כדברי השמאי קושמירק, מדגיש השופט, הרי שעצם מודעותו של הקונה הממוצע להתרחשות התאונה עשרה ימים בלבד מעליית הרכב על הכביש מעמידה באופן הגיוני יותר את קביעתו של השמאי עידן. איני יכול להעלות על הדעת, מוסיף השופט, שקונה פוטנציאלי יסכים לרכוש את הרכב לפי המחיר שקבע השמאי קושמירק מטעם שירביט. לא אחטא לאמת אם אומר, ממשיך השופט, שאף יהיו קונים שיעריכו את ירידת הערך בשיעור גבוה יותר.

קביעה נוספת של השופט פרייז נוגעת למועד שבו תחושב ירידת הערך. מאחר שערכם של כלי רכב יורד עם הזמן, טוענות חברות הביטוח כי את ירידת הערך יש לחשב לפי מחירו הנוכחי של הרכב, הנמוך ממחירו במועד התאונה. השופט דוחה את עמדת שירביט, וקובע שאת ירידת הערך יש לחשב לפי מחיר הרכב במועד התאונה ולא לפי מחיר הרכב בעת תשלום הפיצוי בגין ירידת ערך.

מטרת הפיצוי, מסביר השופט, היא הבאת המבוטח למצבו ערב קרות אירוע הנזק. לפני התאונה היה למבוטח רכב בשווי נתון, ובתאונה נגרמה למבוטח ירידת ערך מאותו שווי. החזרת המבוטח למצבו ערב קרות התאונה משמעה חישוב ירידת הערך ממחירו של הרכב ערב התאונה.

שירביט חויבה אפוא לפצות את ליאור לפי ירידת הערך המסחרית בשיעור 9% ממחיר הרכב ערב התאונה. שירביט חויבה גם במלוא שכר טרחתו של השמאי ויקטור עידן, ובנוסף בהוצאות לזכות חרסט בסך 3,000 שקל.

הכותב הוא עורך דין

ליאור חרסט נגד שירביט >>

סוג הביטוח: ביטוח מקיף לרכב

המבטחת: שירביט חברה לביטוח המבוטח: ליאור חרסט

מהות התביעה: תביעה לתגמולי ביטוח בגין ירידת ערך לאחר תאונה

טענת חברת הביטוח: יש לחשב את ירידת הערך בהתאם לדו"ח ועדת ששון ובשיעור של 2.5%, לפי חוות דעת השמאי מטעם שירביט, ולא את ירידת הערך בשיעור 9% שקבע השמאי מטעם המבוטח

השופט: עמית פרייז מבית המשפט לתביעות קטנות בכפר סבא

נפסק ביום 23.11.10: . את ירידת הערך יש לבחון בעיניו של הקונה הממוצע. מודעותו של הקונה הממוצע להתרחשות תאונה עשרה ימים ממועד עליית הרכב על הכביש מעמידה באורח הגיוני יותר את הקביעה בדבר ירידת ערך בשיעור 9%

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"