איגוד הבנקים מתנגד למרבית השינויים שעושה בנק ישראל בנוהל עבודת הדירקטוריונים

בנק ישראל הפיץ טיוטא לשינוי נוהל שעוסק בעבודת הדירקטוריון - שגוררת התנגדויות בבנקים

אתי אפללו
אתי אפללו

>> בשבוע שעבר נערכה בפיקוח על הבנקים בבנק ישראל ישיבה רבת משתתפים בין נציגי הפיקוח לאיגוד הבנקים ונציגי הבנקים השונים, ובו העלו האיגוד והבנקים השונים שורה של התנגדויות לטיוטא שהפיץ בנק ישראל לשינוי נוהל בנקאי תקין 301 העוסק בדרך עבודת הדירקטוריונים. ההוראות שמשנה בנק ישראל בנוהל בנקאי תקין 301, בין היתר, מחלישות את יו"ר הבנק אל מול המנכ"ל.

בישיבה שהתקיימה בנושא השתתפו חברי הוועדה לנהלים תקינים בבנק ישראל בראשות סגן המפקח אור סופר, היועצים המשפטיים של כל הבנקים, ונציגי איגוד הבנקים. התנגדות גורפת מצד המערכת הבנקאית היתה על ההוראה שמגבילה את יו"ר הבנק מלכהן בדירקטוריונים של חברות בנות. הטענה נגד ההוראה היתה שהדבר סותר את הניסיון והתרבות האירגונית הקבוצתית של הבנקים. התנגדות הובעה גם בקשר להחמרת ההוראה לפיה לא יוכלו חברי הדירקטוריון להיות בקשר עם בעלי תפקידים בבנקים "ביוזמות עסקיות, בעניינים עסקיים של לקוחות ספציפיים או בעניין השקעות מסוימות", וכן שדירקטור "לא יטיל מטלות או יורה הוראות לחברי ההנהלה ועובדי התאגיד הבנקאי שלא במסגרת החלטות דירקטוריון, לא יהיה נוכח בדיונים של ההנהלה וועדותיה, לא יהווה צד לעסקות עם הבנק ולא יהיה מתווך בעסקות אלה, ולא יהיה שותף בדיונים עם לקוחות הבנק".

באיגוד הבנקים טוענים כי הוראות אלו בסופו של דבר יפגעו ביכולתו של הדירקטור לקבל מידע שיעזור לו לקבל החלטה בקשר לנושאים שעומדים על סדר היום. הבנקים הביעו התנגדות גם לסעיף שמגביל הקמה של ועדות דירקטוריון וצימצמה את סמכויות ועדות הדירקטוריון, באופן כזה שסמכות ההחלטה בנושאים שונים לא תוכל להיות בוועדות הדירקטוריון אלא בדירקטוריון עצמו. בהקשר זה טוענים הבנקים כי הדבר ייצור עומס לא סביר על דירקטוריון הבנק.

הבנקים הביעו התנגדות גם להוראות בנוהל שנוגעות להחמרת תנאי הכשירות של הדירקטורים החיצוניים בבנקים. שינוי משמעותי בנוהל 301 הוא הקביעה כי היו"ר והדירקטוריון לא יהיו מעורבים במתן אשראי. עד כה, אשראי גבוה מסכום מסוים היה צריך להיות מאושר בדירקטוריון. כעת, לאחר התיקון, הדירקטוריון קובע 15 קריטריונים מפורטים באשר למדיניות האשראי של הבנק, בהם יחס רצוי בין אשראי לנכסי ציבור, סיבולת לסיכון ומגבלות רצויות על רמת חשיפה לסיכונים, מדיניות ביטחונות ומדרג סמכויות למתן אשראי (שייקבע באופן שיצמצם את מעורבות הדירקטוריון בניהול השוטף). מעבר לקריטריונים אלה, הדירקטוריון לא ידון בעסקות ספציפיות למתן אשראי. ביחס לסעיף זה אין לאיגוד הבנקים עמדה.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?