תשובה ומימון לשר האוצר: מסקנות ששינסקי יעכבו את הקידוח בתמר

בעלי דלק וישראמקו נפגשו ביום שישי עם שטייניץ. לפי הערכות, השניים לא הציגו הוכחות על הפגיעה הצפויה בפרויקט

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> שר האוצר יובל שטייניץ ומנכ"ל משרדו חיים שני, נפגשו ביום שישי במשרדי האוצר בירושלים עם בעלי קבוצת דלק יצחק תשובה, מנכ"ל דלק אנרגיה גדעון תדמור ובעלי קבוצת ישראמקו קובי מימון. בפגישה דנו הנוכחים בהשלכות יישום המלצות ועדת ששינסקי על פיתוח מאגר הגז הטבעי תמר.

זוהי הפגישה השנייה שמקיים שטייניץ עם תשובה מאז ייסד את ועדת ששינסקי באפריל. מימון התייצב גם הוא לפגישה, לאחר שעזב את ישראל בנסיבות עלומות לפני כמה חודשים. לפי הערכות, במהלך הפגישה לא הציגו בעלי חברות הגז חומרים על פגיעה לכאורה במימון פרויקטי פיתוח מאגרי הגז או בפעילויות החיפושים - והסתפקו בהבעת דאגתם מיישום המסקנות, שלטענתם יעכב את הקידוח בפרויקט תמר.

ועדת ששינסקי הבהירה במסגרת המסקנות שפירסמה כי אינה רואה אפשרות לפגיעה במאמצי שותפות תמר לגייס את המימון הדרוש לפיתוח המאגר. זאת, משום שדחתה את גביית ההיטל המגזרי החדש על ענף החיפושים למשך 8-9 שנים (במאגר תמר), עד לכיסוי כ-160% מהוצאות היזמים בפרויקט. כמו כן ציינה הוועדה כי הפגיעה התזרימית בפרויקט בגין ביטול הטבת המס (ניכוי אזילה) צפויה רק ארבע שנים לאחר תחילת הפקת הגז מן הבארות.

ואולם לפי דרישת משרד התשתיות, כללה הוועדה בדו"ח הערה שלפיה אם יוכיחו חברות הגז במהלך השימוע שייערך להן בחודש הבא כי אמנם יש ביישום ההמלצות משום הערמת קשיים על מימון הפרויקט, תדאג הוועדה לפתרונות לכך. בשלב זה לא פורסמו אינדיקציות שלפיהן יש ביישום ההמלצות כדי לפגוע בתנאי המימון.

בדו"חות התקופתיים שפירסמו בסוף השבוע שותפויות החיפושים של דלק נמנעו אלה מלציין כי יש בטיוטת ההמלצות כדי להשליך על תוכניות המימון והפיתוח של מאגר תמר, וציינו כי משמעות ההמלצות תיבחן. לצד זה, השותפויות דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט ציינו כי יישום ההמלצות "צפוי להגדיל באופן משמעותי את נטל המס ולהשפיע לרעה על עסקי השותפות ופעילותה", ולכן יפעלו בכנסת ובממשלה כדי לשנותן.

בתוך כך, שר התשתיות, עוזי לנדאו, הודיע בסוף השבוע כי בכוונתו לפנות לראש הממשלה בעת ישיבת הממשלה היום, בדרישה להעמיד ערבויות מדינה לטובת הבטחת המשך פיתוחו של פרויקט תמר - אם אלה אמנם יידרשו.

השר לנדאו הוסיף כי שוררת "אי-ודאות בסיסית במשק הגז שמעכבת את פיתוחו של השדה", וציין כי "לזמן יש חשיבות קריטית". עם זאת, בקשה שכזו מצד שותפות תמר נדחתה לפני כשנה בידי משרד האוצר, לאחר שהתברר כי אין צורך בערבויות אלה.

המאבק בששינסקי הסתכם ב-2 מיליון דולר

הוצאות קבוצת דלק במאבקה נגד מסקנות ועדת ששינסקי הסתכמו עד כה ב-1-2 מיליון דולר - כך עולה מהדו"חות הכספיים של שותפויות החיפושים דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, שפורסמו בסוף השבוע.

סעיף הוצאות הנהלה וכלליות של דלק קידוחים, למשל, הסתכם ברבעון השלישי של השנה ב-1.3 מיליון דולר, לעומת 215 אלף דולר ברבעון המקביל אשתקד. השותפות מנמקת את עיקר הגידול בגין "שירותי ייעוץ שקיבלה השותפות לצורך פעילותה בקשר עם ועדת ששינסקי".

ככל הידוע, קבוצת דלק מעסיקה בנוגע להתמודדותה עם הוועדה לבחינת המדיניות הפיסקלית בענף אוצרות הטבע לפחות שלושה משרדי לובינג, שלושה משרדי ייעוץ תקשורתי ושורה של יועצים פיננסיים ומשפטיים שכתבו עבורה חוות דעת לעיון חברי ועדת ששינסקי.

כמו כן באחרונה פורסם כי הקבוצה מנהלת מכרז למתן שירותי פרסום עבור קמפיין תקשורתי שבו תפתח בעלות של 3-5 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"