יחימוביץ' מסכנת את התרומות למגזר השלישי

פילנתרופיה

אהובה ינאי
אהובה ינאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אהובה ינאי
אהובה ינאי

>> נטייה אופנתית היא לעסוק בנושאים כלכליים מעוררי מחלוקת וביקורת על העולם העסקי, תוך שימוש בנושא התרומות שמגיעות מאותם גורמים.

אדם ועסק ראויים כי יישפטו על מלוא המורכבות של פעילותם. אין לצפות כי מי שתורם יזכה להערכה המסלפת כל ביקורת עניינית עליו, אך בוודאי שאין להביא את המעשה הטוב ככלי ניגוח בעת הדיון המורכב. "תרומות של 100 מיליון שקל זה כסף לגרעינים לעומת ההרס במכירת מכתשים אגן לסינים", אמרה באחרונה ח"כ שלי יחימוביץ' לנוחי דנקנר. ואולם דבריה אינם תופעה יחידה.

בואו נפריד בין השאלות לגבי מהלכים עסקיים, הראויות תמיד לדיון, לנושא ההשקעה בקהילה. זאת, במקרים שבהם אין קשר בין הדברים והקשר נעשה רק לשם כותרת בעיתון או סיסמה קליטה. יצירת קשר בין ויכוחים ערכיים או מעשיים לבין תרומות היא מיותרת ושגויה. הכנסת נושא התרומות לדיונים אלה עלולה לפגוע בעשייה החברתית ובחברה כולה.

בשנותיה הראשונות היתה ישראל מדינה עם תפישה סוציאליסטית בעיקרה, כזו שמנסה לספק את רוב צורכי אזרחיה. המדיניות הסוציאליסטית הלכה ונשחקה עם השנים, וגופים חברתיים שונים נכנסו לוואקום שנוצר. אלפי ארגונים חברתיים בישראל ממלאים כיום את הצרכים של מאות אלפי אזרחים הנזקקים לשירותיהם, שירותים שהמדינה אינה מספקת.

המדינה אינה דואגת ל-100% מהצרכים של 100% מהאזרחים, ואלה הם שירותים שהם בבחינת הכרח קיומי. חשוב מכך, תפקידה של החברה האזרחית במדינה דמוקרטית הוא להשמיע קול ולשמור על הדמוקרטיה. נושאים חברתיים כמו מקלטים לנשים וילדים נפגעי אלימות, פרויקטים לשילוב בעלי מוגבלויות בקהילה, פעולות לשמירת זכויות הפרט ופיתוח שירותים בפריפריה הועלו לסדר היום על ידי עמותות חברתיות שאף פיתחו דרכי התמודדות ייחודיות בכל נושא.

קיומם של ארגונים אלה מתבסס בעיקר על תרומות. תרומות גדולות וקטנות של אנשים פרטיים או חברות, של קמפיינים נקודתיים, של נדבנים התומכים בקביעות במטרה קהילתית, של קרנות תמיכה ושל אנשים רבים שפשוט אכפת להם. מרחב הפעילות של הארגונים החברתיים הוא עצום ועשייתם היא הכרח קיומי בישראל של היום ובכל מדינה דמוקרטית. ללא עשייה חברתית זו, ייוותרו רבים ללא מענה וללא מי שישמיע את קולם.

הכותבת היא מנכ"לית ארגון מתן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב