המחלה של שוק האג"ח הישראלי: היעדר סחירות

למחפשי גיוון וניהול סיכונים כדאי לנסות חברות בחו"ל

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רן שחם
יותם עירוני

משל סיני מספר על צפרדע שהתגוררה בתחתית באר. הצפרדע נשאה עיניה מעלה והיללה את פיסת השמים שהיא רואה דרך הפתח. יום אחד הגיע צב לפתח הבאר, והבהיר לצפרדע עד כמה צרה היתה תמונת העולם שלה. הסיפור הזה הזכיר לנו את התנהגותם של חלק ממשקיעי האג"ח הקונצרניות הישראלים, שאינם טורחים לבחון את הנעשה בשוק האג"ח העולמי.

מכיוון שהיקף החיסכון בישראל גדול יחסית והוא גדל מדי חודש, הביקוש עולה בתקופות מסוימות על ההיצע. כך נרשמת לא פעם עלייה במחירי האג"ח וירידה בתשואות לפדיון, לעתים ללא הצדקה. חברות שמנפיקות אג"ח בישראל מנצלות את המצב ומגייסות הון ללא צורך אמיתי - במחירים שמיטיבים עמן, אך שאינם טובים למשקיעים. לכך צריך להוסיף שגופי החיסכון הפנסיוני מנועים מלהשקיע מעל פרופורציה מסוימת מהתיק בחברות שנחשבות לקבוצת לווה יחיד (כמו אי.די.בי, דלק ואלון). כתוצאה מכך מופנים כספים רבים לחברות קטנות, שהאג"ח שלהן סובלות מסחירות נמוכה ביותר. מנהל השקעות הרוכש ללקוחותיו אג"ח קונצרניות עלול למצוא עצמו כבול. גם אם נדמה לו שפערי התשואות מהאג"ח הממשלתיות סבירים, לא בטוח שהביא בחשבון מה יקרה כשירצה לממש חלק מהפוזיציה. ייתכן שאם האג"ח תוחזק עד לפדיון היא תיפרע במלואה, אך ניסיון למכור אותה בתקופת ביניים עלול להיגמר בהפסדים כואבים.

קרנות האג"ח הקונצרניות ותעודות הסל שמשקיעות במדדי אג"ח קונצרניות גייסו סכומים לא מבוטלים בשנה האחרונה. מבדיקה שערכנו עולה שגם באג"ח הפופולריות ביותר מחזורי המסחר היומי הממוצעים נמוכים ביותר ביחס לגודל הסדרה. זה לא אומר דבר לגבי איכות החברות המנפיקות או יכולתן לפרוע את החוב - רק שברגע הצורך נראה שאי אפשר יהיה למכור אותן.

בגזית אג"ח ו', למשל, מחזיקות 202 קרנות. שווי ההחזקה בקרנות ובתעודות הסל הוא 350 מיליון שקל. גופי החיסכון הפנסיוני מחזיקים בסדרה זו בהיקף דומה. אלא שהמחזור היומי הממוצע בה הוא 1.8 מיליון שקל בלבד.

באג"ח ה' של בזק יש מחזור של 5.7 מיליון שקל ביום. הקרנות והתעודות מחזיקות יחידות מהסדרה בשווי 280 מיליון שקל.

בסקיילקס אג"ח ג' מחזיקות 176 קרנות. שווי ההחזקה 267 מיליון שקל והמחזור היומי הממוצע הוא 3.4 מיליון שקל. באג"ח א' של פרטנר הנתונים די דומים, חוץ ממחזור המסחר - 1.6 מיליון שקל. כשמתרחקים מהמדדים המצב גרוע בהרבה. לאג"ח של החברות הקטנות מחזורי מסחר דלילים - עשרות בודדות של אלפי שקלים ומטה.

אם נבחן אג"ח מקבילות בחו"ל, נגלה מחזורי מסחר גדולים בהרבה. אם נוסיף לכך גיוון בחשיפה מטבעית ואת מגוון הענפים שאליהם אפשר להיחשף, נגלה עולם חדש - שמאפשר ניהול סיכונים אחראי בהרבה.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע או ייעוץ השקעות כלשהו

-

מגבלת לווה יחיד

מגבלה שחלה על נותני אשראי שלפיה הם לא יכולים להלוות ללווה יחיד או לקבוצת חברות הקשורות ביניהן בקשרי בעלות סכום שעולה על שיעור מסוים מתיק האשראי שלהם. מגבלה זו נועדה לשמור על חוסנם הפיננסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?