למה בבנקים אוהבים אופציית פאנטום?

על יתרונותיו וחסרונותיו של הכלי הפופולרי

אודי סביצקי
אודי סביצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודי סביצקי
אודי סביצקי

במארס 2010 דיווח בנק דיסקונט כי שני סמנכ"לים בכירים יקבלו אופציות מסוג פאנטום בשווי כלכלי של 3.7 מיליון שקל. בספטמבר 2010 אישר דירקטוריון בנק הפועלים הענקה של עד 300 אלף מניות פאנטום לכל אחד מחברי ההנהלה. מהי אופציית פאנטום, ומדוע היא נהפכה לפופולרית בשנה האחרונה?

אופציות הפאנטום נהפכו לפופולריות כל כך במגזר הבנקאי בשנה האחרונה מכיוון שיתרונותיהן רלוונטים מאוד לבעלי המניות ולמנהלים בבנקים. היתרון העיקרי לבעלי המניות הוא שלמעשה אין דילול באחזקותיהם. כך ניתן לתגמל מנהלים על בסיס ביצועי המניה מבלי לאבד שליטה. מצד המנהלים, היתרון העיקרי הוא שהתגמול במזומן נתפש בדרך כלל כבעל ערך גדול יותר מהאחזקה במניות. יתרון נוסף באופציות הפאנטום הוא שיישום מנגנון ההענקה הוא פשוט ומהיר. הוא דורש החלטת דירקטוריון בלבד, ולא את כל התהליכים הקשורים בהנפקת אופציות.

ואולם לאופציות הפאנטום יש כמה חסרונות משמעותיים. העיקרי שבהם הוא שמימון ההטבה נעשה במזומן מכספי החברה. במקרים שבהם מניית החברה עולה בשיעור משמעותי, החברה עשויה להיחשף להיקף הוצאות גבוה מהמתוכנן. חיסרון נוסף הוא שהעובד משלם מס מלא על שווי ההטבה, על פי שיעור המס השולי שלו. שיעור זה, הקרוב ל-50%, גבוה משמעותית משיעור המס בעת מימוש אופציות - בין 20%-25%.

חיסרון תפעולי נוסף של הפאנטום הוא ההכבדה בדיווח החשבונאי השוטף. תוכנית פאנטום מוגדרת כתוכנית תגמול משתנה, מכיוון שסכום המזומן שלו זכאים העובדים אינו קבוע ואינו וידוע במועד השקת התוכנית. לכן, על פי כללי החשבונאות יש צורך במדידת סכום ההטבה בכל תאריך מאזן. סכום ההטבה נרשם כהתחייבות במאזן כנגד הקטנת ההון העצמי.

עניין זה מסובך עוד יותר עבור חברות פרטיות שנדרשות לבצע הערכת שווי למניית החברה בכל תקופת מאזן כדי למדוד את שווי ההטבה שניתנה. בחברה ציבורית שבה מחיר המניה ידוע בכל יום לא קיימת בעייתיות שכזו.

בשל כל המאפיינים שנמנו כאן, אופציות הפאנטום פופולריות בקרב חברות מבוססות המסוגלות ומעדיפות לשלם במזומן מאשר לדלל את בעלי המניות. לכן, לא נמצא אופציות פאנטום בחברות סטארט-אפ, שמעדיפות את מנגנון האופציות המסורתי.

-

הכותב הוא שותף בכיר מנהל תחום מיזוגים ורכישות ב-BDO זיו האפט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?