עוד דחיפה לשוקי המניות

חברות הענק מתאוששות וחוזרות לשגרת עסקים נורמלית

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רן שחם
יותם עירוני

עונת הדו"חות לרבעון השלישי שנפתחה לא מכבר בוול סטריט מספקת איתותים לגבי מצב החברות ומצבה של הכלכלה העולמית. לפי הדו"חות שפורסמו, נראה שהרבעון שהסתיים בספטמבר היה רווחי והתאפיין בצמיחה סולידית. מצד שני, בכל הנוגע לעתיד נוקטות החברות טקטיקה של הנמכת ציפיות - או שהן באמת אינן יודעות למה לצפות.

ככלל, נראה ששוק המניות מושפע כיום בעיקר מהריבית הנמוכה. ביצועי החברות נמצאים רק במקום השני. למרות זאת, ניתן לזהות כמה סימנים חיוביים החוזרים בדו"חות של רוב החברות.

חברות רבות מחדשות את מאמצי המחקר והפיתוח ומקצות הון לרכישת פעילויות חדשות. חלק מהן גם מחדשות ומרחיבות את קווי הייצור. אחרות משקיעות את המזומנים שלהן ברכישה חוזרת של מניות. פעולה כזו אופיינית לתאגידי ענק עם בעלי מניות וללא גרעין שליטה. ההנהלות של חברות אלה נדרשות לאקטיביות ומתוגמלות לפיה. התנהלות כזו עלולה לעתים לפגוע בהן, אך בתקופה של יציאה ממשבר היא דווקא מבורכת.

יצרנית השבבים אינטל, שפירסמה את דו"חותיה לפני כשבועיים, דיווחה שמכירותיה צמחו ב-3% לעומת הרבעון הקודם - ל-11.1 מיליארד דולר. הרווח הרבעוני של החברה הגיע ל-3 מיליארד דולר - עלייה של 4.3%. תחזיות הצמיחה של החברה לרבעון הרביעי הן לגידול 3%-4%.

מקור הצמיחה של אינטל נמצא בעיקר בשוקי המחשבים האישיים במדינות המתפתחות. שבוע לאחר פרסום הדו"חות הודיעה אינטל כי תשקיע 6-8 מיליארד דולר בהקמת קווי ייצור ומרכז פיתוח חדשים בארה"ב.

חברה טכנולוגית אחרת, יבמ, דיווחה על צמיחה של 3% במכירות ל-27 מיליארד דולר. הרווח הנקי שלה צמח ב-12%, ל-3.59 מיליארד דולר. קצב ההזמנות לשירותי החברה הצטמצם ב-7%, אך החברה העלתה את תחזית הרווח השנתית.

כשבוע לאחר פרסום הדו"חות הודיעה IBM שהדירקטוריון שלה אישר תוכנית חדשה לרכישה חוזרת של מניות - בנוסף לתוכנית הקיימת. בסך הכל תרכוש IBM בחזרה 7% מהמניות, בשווי של 12.3 מיליארד דולר.

דו"ח נוסף שפורסם הוא של ענקית התעשייה GE, שגם היא דרכה במקום בצד המכירות. עם זאת, רווחיותה צמחה יפה בזכות חטיבת הפיננסים המתאוששת.

מהדו"חות שפורסמו עד כה עולה כי החברות המובילות מתאוששות לאטן. המשמעות היא שגם לחברות היותר קטנות יש מקום לצמוח. חברות שמחזיקות במוצר טוב ותחרותי יכולות לייצר בסביבה כזו קצבי צמיחה נאים - שטובים למשקיעים במניות.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע או ייעוץ השקעות כלשהו

-

רכישה חוזרת

Buy Back - רכישת מניות עצמית על ידי החברה במטרה למחוק אותן מהמסחר. אם בתהליך לא נגרמת ירידה ברווחיות, מחיקת המניות מעלה את הרווח לכל מניה - וכך מעלה את ערך החברה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי