רגע לפני שאתם מעבירים את קווי הייצור למזרח

המעבר לפעילות בחו"ל עשוי להשפיע באופן דרמטי

אודי סביצקי
אודי סביצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודי סביצקי
אודי סביצקי

בשנה האחרונה השתתפתי בכמה דיונים שבהם נאמרו משפטים כמו: "נראה שאין ברירה, אנחנו חייבים לצאת לחו"ל". הכוונה היא בדרך כלל לצעדים כמו רכישת מפעל באירופה או העברת קווי הייצור למזרח אסיה.

לא תמיד ברורה המשמעות האמיתית מאחורי ההצעות האלה. זאת, מכיוון שישנם הבדלים בין פעילות בישראל לפעילות בחו"ל שעשויים להשפיע על מעבר כזה בצורה דרמטית - עוד לפני קשיי התפעול הרגילים שנלווים אליו.

אם אתם מתכננים יציאה שכזו לחו"ל, כדאי לכם להכיר את ההבדלים האלה. הנה כמה מהם.

1. פיטורי עובדים.

בישראל קיימת חובת שימוע לפני פיטורים. בארה"ב בחלק ממדינת קונטיקט יש איסור על פיטורי עובדים, ובמדינות אחרות בארה"ב, כמו קליפורניה, תהליך פיטורי עובדים דומה לתהליך בישראל. לעומת זאת, בכמה מדינות בארה"ב אין חובת התראה מראש לפני פיטורים ואין חובת תשלומי פיצויים. בגרמניה, למשל, מקובל כי מנהלים בכירים מתמנים לחברי דירקטוריון כדי למנוע מצב שבו לא ניתן יהיה לפטר אותם - שכן החלפת דירקטור קלה יותר מפיטורי עובד.

2. סמכויות מנכ"ל.

במדינות מערביות רבות סמכויות המנכ"לים דומות לסמכויותיהם של מנכ"לים בישראל. לעומת זאת, במדינות חבר העמים למנכ"ל יש סמכויות נרחבות עד כדי אבסורד. ברוסיה, לדוגמה, המנכ"ל הוא היחיד שלו מוקנית הזכות הסטטוטורית להתנהל מול רשויות המס, לקבוע את שכר העובדים ולנהל מגעים עם הבנקים.

3. סמכויות דירקטור ודירקטוריון.

בשווייץ, למשל, דירקטור שמונה על ידי בעל מניות מסוים אינו יכול להצביע או לפעול בניגוד לדעתו של בעל המניות. ברוסיה ישנן החלטות שדורשות הסכמה של כל חברי הדירקטוריון ללא יוצא מן הכלל - כמו מיזוג חברה, פירוק חברה ורכישת חברות חדשות.

4. נגישות למידע עסקי.

בישראל ניתן לברר מיהם בעלי המניות של חברה מסוימת ואילו שעבודים קיימים על נכסיה באמצעות רשם החברות. לעומת זאת, ברוב המדינות בארה"ב, זהות בעלי המניות היא חסויה. בגרמניה, למשל, לא ניתן לקבל מרשם החברות את רשימת הערבויות והשעבודים. באיטליה ובבריטניה כל חברה פרטית חייבת להגיש את מאזניה ואת דו"חות המס שלה לרשם החברות - וכך למעשה הדו"חות הכספיים חשופים לציבור.

5. אופציות לעובדים.

בישראל אין כמעט שום מגבלה על הנפקת אופציות לעובדים, ותהליך ההענקה אינו נרשם פורמלית ברשם החברות. לעומת זאת, בשווייץ תקופת הענקת האופציות מוגבלת לשנתיים ובארה"ב ישנן מדינות שבהן הענקת אופציות חייבת להיות רשומה אצל נוטריון, שמאשר גם את העברת המניות בפועל כאשר זו מתרחשת.

.6 מיסוי.

בתחום המיסוי יש הבדלים דרמטיים בין מדינה למדינה. לדוגמה, בסינגפור לא יחול מס בעת מכירת חברה, ללא קשר לזהות המוכר. באיטליה, לעומת זאת, שיעור מס החברות בעת מכירת חברה יהיה כ-33%. בבריטניה קיים פטור מלא על רווחי הון בעקבות מכירת חברות ונדל"ן, ובהודו וסין כמעט כל עסקה תמוסה באופן מלא.

-

הכותב הוא מנהל תחום מיזוגים ורכישות ושותף בכיר בזיו האפט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי