מנהלי קרנות גבו דמי ניהול גבוהים מהמותר במשך שנים

רשות ני"ע חשפה: במרבית חברות קרנות הנאמנות נגבו דמי ניהול גבוהים מהמוצהר בתשקיף; הסיבה: טעות תפעולית

נועם בר
נועם בר
נועם בר
נועם בר

לפני כחודש נכנסה לתוקפה תקנה של רשות ניירות ערך, המורה למנהלי קרנות הנאמנות כיצד לחשב את נכסי הקרן שעל פיהם יחושבו דמי הניהול. הסיבה לתקנה היא בדיקה שביצעה הרשות באחת מחברות קרנות הנאמנות שבה גילתה חריגה בין גובה דמי הניהול שדווחו בתשקיף לעומת הגבייה בפועל.

עקב כך החליטה הרשות לבצע בדיקה רוחבית בענף קרנות הנאמנות. היא גילתה כי מרבית מנהלי הקרנות בענף גבו במשך שנים שכר שלא כדין ודמי הניהול שנלקחו מהלקוחות היו גבוהים ממה שפירסמו לציבור בתשקיפי הקרנות. גם דמי הניהול שגבו נאמני הקרנות, מי שאמורים לפקח על התנהלות הקרנות, היו גבוהים מהמותר.

הגבייה העודפת נמשכה על פני שנים ונבעה מטעויות באלגוריתמים של המתפעלים שחרגו ממה שנכתב בתשקיפים של הקרנות. כך, בעוד בתשקיף הצהירו החברות כי דמי ניהול יילקחו מתוך השווי האמיתי של הנכסים המנוהלים, בפועל הם נגבו בהתאם למחיר יחידת קרן נאמנות, הכולל את עלויות הקנייה של ניירות הערך בקרן.

הרשות שמבצעת באופן תדיר בכל שנה בדיקות כאלו עלתה על הטעות רק באחרונה. הסיבה לכך נעוצה בכך שהסכומים המצטברים הם אפסיים ביחס להיקפי הנכסים שנוהלו ומנוהלים בקרנות ומסתכמים ב-0.00006% במשך כל התקופה. הסכומים שנגבו יושבו לקרן. מדובר בסכומים של עשרות אלפי שקלים על פני תקופה של שבע שנים. לנאמני הקרנות מדובר בסכומים של מאות עד אלפי שקלים על פני כל התקופה שגבו שלא כדין.

עם חשיפת הממצאים, הנחתה רשות ניירות ערך את כל הגופים והנאמנים בענף לערוך בדיקה מקיפה על דמי הניהול שנגבו בקרנות שלהם. הרשות לא הודיעה למנהלי הקרנות כמה שנים לאחור עליהם לבדוק, אבל מאחר שמנהלי הקרנות צריכים לשמור מסמכים שבע שנים לאחור נראה כי זו התקופה שבה יבדקו מנהלי הקרנות את עצמם.

על אף שמקור הטעות הוא אצל מתפעלי הקרנות, הרשות הטילה את האחריות על מנהלי הקרנות, שהיה עליהם לוודא שהמתפעלים פועלים בהתאם למה שנכתב בתשקיפי הקרנות. לאחר ההבנה כי מדובר בטעות הרשתה הרשות למנהלי הקרנות לבצע אומדן של הטעות ולהשיב את הכסף לקרנות שבניהולם.

ברשות בחנו בהתחלה את האפשרות להורות לחברות המנהלות ולחברי הבורסה לפעול לאיתור הלקוחות הספציפיים שהחזיקו בקרנות הנאמנות ושמהם נגבו דמי הניהול העודפים, אך הוחלט להשיב את הכסף לקרן עצמה, מאחר שעלויות החיפוש וההשבה יהיו גבוהות משמעותית ביחס לסכומים שאותם יצטרכו להשיב ללקוחות. זאת גם הסיבה שרשות ניירות ערך החליטה לוותר על דרישה להוסיף לסכומים שיוחזרו גם הצמדה וריבית.

בשבועות האחרונים פנה איגוד הנאמנים לרשות ניירות ערך וביקש מהרשות לאפשר לנאמני הקרנות לתרום את דמי הניהול העודפים שהם גבו ולא לחייב אותם להשיב את הכסף לקרנות, בשל עלויות גבוהות הכרוכות בתהליך השבת הכסף. הרשות נענתה לבקשת הנאמנים.

על אף שהרשות איפשרה למנהלי הקרנות לערוך אומדן כספי מבלי הצורך לבצע חישוב מדויק, מסתבכות החברות המנהלות בתהליך הבדיקה. הרשות הסכימה לתת לגופים ארכה של שלושה שבועות לסיום הבדיקה, כך שהמועד החדש הוא 15 בנובמבר. עד כה דיווחו רק שתי חברות מנהלות על תוצאות הבדיקות שלהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?