ההמלצה המסתמנת: העברת כספים לאברכים והטבות למי שיצא לעבוד

בעקבות חשיפת TheMarker החוק עובר לוועדת פקידים, שאמורה לסייע לרה"מ להיחלץ מהמלכוד בקרב על התקציב

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

>> ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה לצאת מהמלכוד שאליו נקלע בעקבות הפרסומים על הצעת החוק להבטחת הכנסה לאברכים. אתמול הקים נתניהו ועדת פקידים שתכניס שינויים בהצעת החוק.

יהדות התורה וש"ס מתנות את תמיכתם בהצבעות בקריאה השנייה והשלישית על חוקי התקציב וההסדרים, בחקיקתה של הצעת חוק שתעגן את המשך תשלום הקצבאות לאברכים עד ה-31 בדצמבר 2010 - המועד שבו קבע בג"ץ כי יש להפסיק להעביר לאברכים את הבטחת ההכנסה על בסיס חוק התקציב.

בלא תמיכתם של יהדות התורה וש"ס, אין לנתניהו ולשר האוצר יובל שטייניץ רוב בעד התקציב. הקמת הוועדה תאפשר לנתניהו ליהנות מתמיכתם של יהדות התורה וש"ס הלילה או מחר בהצבעות במליאת הכנסת בקריאה הראשונה על הצעת התקציב וחוק ההסדרים.

בכנסת מעריכים כי למרות הביקורת הציבורית הרבה שספג נתניהו, בסופו של דבר עד סוף 2010 יחוקק חוק שיעגן את המשך תשלום הקצבאות לאברכים.

ההצעה המקורית של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), לעגן בחוק את הבטחת ההכנסה לאברכים, הועלתה אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה, אך הוחלט לקיים בה דיון רק בעוד שלושה שבועות - בהנחה שעד מועד זה הוועדה שהקים נתניהו תגבש הצעה ממשלתית.

"גם במלגות סיוע לסטודנטים לא מתנים את הסיוע בשירות צבאי או ביציאה לעבודה, אלא הם מקבלים אותו מעצם העובדה שהם לומדים באוניברסיטה או במכללות", אמר אתמול גפני. "גם אם ברור שסטודנט לא ימצא מקום עבודה, הוא מקבל מלגה על עצם הלימודים. גם הערבים שלא משרתים מקבלים סיוע".

אברכים יקבלו קצבה גם בהכשרה מקצועית

ההמלצה לאפשר לאברכים לקבל קצבה תוך כדי מהלך של השתלבות בשוק העבודה נועדה להעניק תמריץ לאברכים לעשות זאת, בלא להסתכן מיידית באובדן קצבת הבטחת הכנסה בסך של כ-1,100 שקל בחודש. מקורות ממשלתיים העריכו אתמול כי יישום הצעה זו יסייע לאברכים לנסות להשתלב בשוק העבודה.

במקביל, יוצעו במסגרת משרד התמ"ת קורסים והכשרות מקצועיות לאברכים המבקשים להשתלב בשוק העבודה. אברך שישתתף בקורס הכשרה מקצועית ימשיך לקבל את הקצבה במהלך תקופת הקורס.

מנגד, לפי דרישת המפלגות החרדיות יהדות התורה וש"ס, הוועדה תגיש המלצה נוספת שעיקרה עיגון המצב הקיים בסוגיית הבטחת ההכנסה. כלומר, אברכים שאינם מתכוונים להשתלב בשוק העבודה יוכלו להמשיך לקבל את קצבת הבטחת ההכנסה, למרות החלטת בג"ץ להפסיקה ב-1 בינואר 2011. את הקצבה מקבלים הורים לשלושה ילדים שאינם עובדים ואינם בעלי רכב.

מקורות בקואליציה אמרו אתמול כי יש כוונה להחיל את הקריטריונים הללו גם על סטודנטים. ואולם לפי הערכות שונות, מספר הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה העונה על הקריטריונים - לומדים, יש להם שלושה ילדים ואין להם דירה או רכב או כל הכנסה אחרת - הוא כ-200 (ראו מסגרת).

הכסף כבר משוריין בתקציב

הוועדה הוקמה בעקבות חשיפת TheMarker ביום שישי, שלפיה יהדות התורה וש"ס מאיימות להצביע נגד התקציב המדינה בקריאה השנייה והשלישית, אם לא יחוקק חוק המבטיח את המשך תשלום קצבאות הבטחת הכנסה לאברכים.

בראש הוועדה עומד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, וחבריה הם הממונה על התקציבים באוצר אודי ניסן; ראש המועצה הלאומית לחברה וכלכלה במשרד ראש הממשלה פרופ' יוג'ין קנדל; עמוס ציידה, מנהל אגף הישיבות במשרד החינוך והתרבות; וכן נציגים של משרד המשפטים, משרד התמ"ת והמוסד לביטוח לאומי, ונציג היועץ המשפטי לממשלה.

נתניהו הנחה את הוועדה לבחון גם דרכים לעודד את האברכים להשתלב בשוק העבודה. "הממשלה פועלת רבות במשך חודשים ארוכים כדי לעודד גברים חרדים ונשים במגזר הערבי לצאת לעבוד ולשפר את המצב הכלכלי של משפחותיהם", אמר נתניהו.

"הוועדה התבקשה להגיש את מסקנותיה בתוך שבועיים, כדי שיועלו כהצעת חוק ממשלתית לכנסת. בעוד כמה שבועות נקיים בממשלה דיון מקיף בהמלצות הצוות".

נתניהו גם דחה את הביקורת על הצעת החוק: "ההסדר לתשלום קצבת הבטחת הכנסה לחרדים קיים כבר 30 שנה. אנו לא משנים שום דבר בסטטוס קוו רב השנים הזה. השוני היחיד הוא שבג"ץ קבע שכעת ההסדר לא יכול להימשך בלא חקיקה ראשית בכנסת".

בהצעת תקציב המדינה משוריין סכום של כ-130 מיליון שקל לתשלום קצבאות הבטחת הכנסה לאברכים. האוצר ישריין סכום נוסף המיועד לכלול סטודנטים שיענו על הקריטריונים לתשלום הקצבאות לאברכים.

שטייניץ אמר אתמול: "התמיכה הממשלתית לא תישלל מאברך שמשתתף בקורסים של הכשרה מקצועית או לומד באוניברסיטה. הסוגיה המרכזית היא הכנסת החרדים והאברכים, לפחות חלקם, למעגל העבודה והפרנסה".

לדבריו, "אי שירות חרדים בצבא מהווה בכייה לדורות. אני אישית עמדתי על כך שהחרדים כולם צריכים לשרת בצבא ולא בשירות אזרחי. זו שגיאה שבתקופת ימי בן גוריון הוחלט להדיר אותם מהצבא. יותר חשובה או יותר דחופה מכך היא ההשתלבות שלהם בשוק העבודה ובכלכלת ישראל. החוק המוצע לא יתמרץ אי עבודה או ימנע מאותם אברכים לרכוש השכלה מקצועית להכין עצמם לחיי פרנסה ועבודה".

קנדל, ראש המועצה לכלכלה וחברה במשרד ראש הממשלה, אמר אתמול כי "הורדת התמיכות צריכה להיות הדרגתית. הפתרון הוא לתת לקבוצות אוכלוסייה שאינן עובדות, בעיקר חרדים וערבים, אופק ותמריצים לצאת לעבודה".

מ"מ יו"ר סיעת קדימה, ח"כ יוחנן פלסנר, וצעירים חברי תא קדימה באוניברסיטאות, קיימו אתמול משמרת מחאה מול משרד ראש הממשלה בעת כינוסה של ועדת השרים לענייני חקיקה שדנה בעניין חוק הבטחת הכנסה לאברכים. פלסנר אמר "התייצבנו והבהרנו לנתניהו כי בכל מקום שבו הוא ינסה להבטיח את הישרדותו בניגוד לפסיקות בג"ץ ועל חשבון הסטודנטים והחיילים המשוחררים, הוא ימצא ציבור גדול ורחב שייאבק בו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"