162 בעלי נכסים תובעים את עיריית תל אביב: "תנאים דרקוניים בחוזה החכירה - זו שרירות שלטונית"

העירייה פירסמה עקרונות לחישוב דמי החכירה מבעלי נכסים במזרח העיר. לטענת התובעים, העלות גבוהה משמעותית מהנהוג במינהל

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

<< 162 בעלי נכסים בתל אביב תובעים את עיריית תל אביב על כך ששלחה להם חוזה שבו תנאים להארכת תקופת החכירה של נכסיהם. לטענתם, חוזה זה "נכתב באופן ח-צדדי, מקפח ומתוך כוונה לצמצם באופן מהותי את זכויותיהם הקנייניות".

התביעה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות משרד עו"ד ש.בירן, מגוללת את סיפורם של בעלי נכסים, ששטחם המצטבר הוא כ-260 דונם שנמצאים במזרח העיר וממערב לכביש איילון, בשכונות ביצרון, אנילביץ', נחלת יצחק ומונטיפיורי. שוויים של הנכסים מוערך במאות מיליוני שקלים. לפי כתב התביעה, הנכסים נמצאים על מגרשים בבעלות עיריית תל אביב מאז שנות ה-50 לתקופה של 60 שנה עם אופציה להארכת החכירה ב-49 שנים נוספות. אלא שהחוזה המקורי לא ציין את דמי החכירה הנוספת. עתה צריכים להתחדש חוזי החכירה והעירייה שלחה אליהם את "המדריך לחידוש חכירות במתחמי תעסוקה", הכולל את חוזה החכירה שלטענתם "פוגע בזכויות היסוד הקנייניות של החוכרים בקובעו תנאים מקפחים ודרקוניים".

במדריך דורשת העירייה תשלום של 91% מערך הקרקע ומתייחסת לשווי שלה כקרקע מפותחת הכוללת תשתיות, ולכן ערכה גבוה יותר. לעומת זאת, הארכת חכירה של אדמת מינהל לתקופה דומה היא בשיעור של 13.65%-40% ומתייחסת לקרקע בלבד. לחלופין, ישנה אפשרות לשלם 29% מערך הקרקע - שישולמו כל שבע שנים תוך עריכת שומה עדכנית.

עוד נטען בתביעה, כי הערכת שווי הקרקע תבוצע על ידי שני שמאים העובדים באופן תדיר עם העירייה, ושבשכרם יישאו בעלי הנכסים. על הערכה זו, כך לפי התביעה, לא תהיה לחוכרים אפשרות לחלוק או להגיש שמאות נגדית.

התובעים התארגנו במסגרת פורום בעלי זכויות חכירה בקרקעות הרשומות על שם עיריית תל אביב, בניהולו של רו"ח אבי אלפיה. לטענתם, צריך לנהוג במקרה זה כמקובל בחוזי חכירה של המינהל. הם דורשים להעביר לבעלותם את הנכסים בחינם או בעלות סמלית או לחלופין, לקבוע מחיר מימוש אופציה להארכת החכירה עבור תשלום סמלי.

מעירית תל אביב נמסר בתגובה: "מדובר בקרקעות הנמצאות בבעלות העירייה ושהחוכרים שילמו רק עבור הזכות לשכור ולהשתמש בהן עד מועד סיום החכירה, החל באוגוסט 2010. מאחר שהתובעים לא חידשו את חוזה החכירה לתקופה נוספת, הם מחזיקים במקרקעי העירייה ועושים בהם שימוש מסחרי ועסקי ללא כל תמורה לעירייה. דרישת העירייה לחתימה על חוזה חכירה חדש ולתשלום דמי החכירה לתקופת החכירה הנוספת היא בהתאם לחוזה החכירה המקורי.

"העירייה דוחה את טענות התובעים שלפיהן עליה להעניק הנחות מפליגות בתשלום דמי חכירה לבעלי עסקים וליזמים במתחמי התעסוקה, מאחר שזה נעשה על חשבון הציבור כולו. בכל מקרה, העירייה תשיב לכתב התביעה בבית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"