מנוף להרחבת פעילות

המחשבה כי עו"ד ייפגע מפתיחת השוק מתעלמת מהמציאות

אלעד מן
אלעד מן
אלעד מן
אלעד מן

מאז אימצה הכנסת את התיקון לחוק לשכת עורכי הדין, שפתח צוהר להשתלבותם של עורכי דין זרים ופירמות מחוץ לישראל בשוק עריכת הדין הישראלי, חלפה כבר יותר משנה. למרות החקיקה המשמעותית, טרם הובהר מה צפוי לנו בתחום זה, נוכח העדרם של תקנות מתאימות וכללי אתיקה נחוצים. פירמות זרות לא מעטות ממתינות בדריכות רבה להשלמת חקיקת המשנה, המופקדת בידי לשכת עורכי הדין ומנסחי התקנות.

פתיחת השערים המקווה מלווה בחריקות מיותרות בשל העדר תכנון מערכתי כולל של הרגולציה בשוק הרלוונטי, וחששות לא מבוססים נוכח צמיחתן של תופעות שליליות בשוק המקומי.

מספרם העולה של המוסמכים לעסוק בעריכת דין מעודד הלך רוח השולל את פתיחת השוק לתחרות חיצונית. קונספציה זו מוטעית וחסרת תימוכין לחלוטין. הניסיון להציג את שחקני החוץ כמתחרים למשרדי עריכת דין פריפריאליים או לעורכי הדין בכלל חוטא לאמת. המחשבה כי עורך דין שעיקר עיסוקו בתביעות נזקי גוף, דיני משפחה או בתחום הביטוח הלאומי ייפגע מפתיחת השוק גובלת בהתעלמות מהמציאות.

המשרדים הישראליים הגדולים צפויים לצאת נשכרים מפתיחת השוק. שותפויות, מיזוגים והסכמים בעלי גוון קבוע עם עורכי דין זרים יחליפו הסדרים עקיפים של שכר ייעוץ.

המימד הבינלאומי שיקנו קשרים פורמליים חדשים אלה יפתח בפני הפירמות הישראליות להזדמנויות ואף יהווה מנוף להרחבת הפעילות. לא עוד משטר של חטיפת הזדמנויות אד-הוק, אלא מערך מוסדר של שותפות מוגדרת ואולי אף פירמות בינלאומיות שיקלטו לתוכן משרדים ישראליים. התפתחויות חיוביות כאלה נצפו בעבר בשוקי ראיית החשבון והפרסום הישראליים, ואין כל סיבה שהשוק המשפטי יתנהג אחרת.

מעל לכל יש להדגיש את מחויבות ישראל, במסגרת רצונה להשתלב בתהליכי הסחר הבינלאומיים והאירופיים, להסרת חסמים ופתיחת שווקים. הותרתם של חסמים כאלה על כנם אף עומדת בניגוד למחויבויות ישראליות רשמיות.

לכן יש לחזור אל שולחן השרטוטים של הרפורמה, וליישם את התובנות שלפיהן על החקיקה להתמקד בפירמות וברישוין, ולא בעורכי הדין הזרים כפרטים. יש לאפשר לפירמות הזרות להחזיק בעלות בפירמות מקומיות ולהעסיק עורכי דין ישראלים, כדי לתת שירותים משפטיים גם בישראל ולא רק בכל הקשור לדין הזר.

הכותב הוא ממייסדי משרד מן-ברק עורכי דין, ומשמש יו"ר ועדת קשרי הסחר של לשכת המסחר ישראל-בריטניה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה