מנוף להרחבת פעילות

המחשבה כי עו"ד ייפגע מפתיחת השוק מתעלמת מהמציאות

אלעד מן
אלעד מן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד מן
אלעד מן

מאז אימצה הכנסת את התיקון לחוק לשכת עורכי הדין, שפתח צוהר להשתלבותם של עורכי דין זרים ופירמות מחוץ לישראל בשוק עריכת הדין הישראלי, חלפה כבר יותר משנה. למרות החקיקה המשמעותית, טרם הובהר מה צפוי לנו בתחום זה, נוכח העדרם של תקנות מתאימות וכללי אתיקה נחוצים. פירמות זרות לא מעטות ממתינות בדריכות רבה להשלמת חקיקת המשנה, המופקדת בידי לשכת עורכי הדין ומנסחי התקנות.

פתיחת השערים המקווה מלווה בחריקות מיותרות בשל העדר תכנון מערכתי כולל של הרגולציה בשוק הרלוונטי, וחששות לא מבוססים נוכח צמיחתן של תופעות שליליות בשוק המקומי.

מספרם העולה של המוסמכים לעסוק בעריכת דין מעודד הלך רוח השולל את פתיחת השוק לתחרות חיצונית. קונספציה זו מוטעית וחסרת תימוכין לחלוטין. הניסיון להציג את שחקני החוץ כמתחרים למשרדי עריכת דין פריפריאליים או לעורכי הדין בכלל חוטא לאמת. המחשבה כי עורך דין שעיקר עיסוקו בתביעות נזקי גוף, דיני משפחה או בתחום הביטוח הלאומי ייפגע מפתיחת השוק גובלת בהתעלמות מהמציאות.

המשרדים הישראליים הגדולים צפויים לצאת נשכרים מפתיחת השוק. שותפויות, מיזוגים והסכמים בעלי גוון קבוע עם עורכי דין זרים יחליפו הסדרים עקיפים של שכר ייעוץ.

המימד הבינלאומי שיקנו קשרים פורמליים חדשים אלה יפתח בפני הפירמות הישראליות להזדמנויות ואף יהווה מנוף להרחבת הפעילות. לא עוד משטר של חטיפת הזדמנויות אד-הוק, אלא מערך מוסדר של שותפות מוגדרת ואולי אף פירמות בינלאומיות שיקלטו לתוכן משרדים ישראליים. התפתחויות חיוביות כאלה נצפו בעבר בשוקי ראיית החשבון והפרסום הישראליים, ואין כל סיבה שהשוק המשפטי יתנהג אחרת.

מעל לכל יש להדגיש את מחויבות ישראל, במסגרת רצונה להשתלב בתהליכי הסחר הבינלאומיים והאירופיים, להסרת חסמים ופתיחת שווקים. הותרתם של חסמים כאלה על כנם אף עומדת בניגוד למחויבויות ישראליות רשמיות.

לכן יש לחזור אל שולחן השרטוטים של הרפורמה, וליישם את התובנות שלפיהן על החקיקה להתמקד בפירמות וברישוין, ולא בעורכי הדין הזרים כפרטים. יש לאפשר לפירמות הזרות להחזיק בעלות בפירמות מקומיות ולהעסיק עורכי דין ישראלים, כדי לתת שירותים משפטיים גם בישראל ולא רק בכל הקשור לדין הזר.

הכותב הוא ממייסדי משרד מן-ברק עורכי דין, ומשמש יו"ר ועדת קשרי הסחר של לשכת המסחר ישראל-בריטניה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה