ריבלין גבר על משרד האוצר: חוק ההסדרים יקוצץ ב-40%

בעקבות הסיכום יוגש חוק ההסדרים לאישור הכנסת ביום שני. ריבלין: "מעתה חוק ההסדרים יהיה אך ורק חוק משלים לתקציב ולא להפך"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

>> הצעת חוק ההסדרים במשק פוצלה וכ-40% מסעיפי הצעת החוק המקורית לא יוגשו לכנסת במסגרת הצעת חוק ההסדרים - כך עולה מסיכום שהושג בין יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) למשרד האוצר. עוד הוסכם כי מבין 67 הנושאים שנכללו בחוק פוצלו 19 נושאים לחלוטין, ארבעה נושאים יפוצלו מהחוק לאחר אישורו בקריאה הראשונה ויעברו הליך חקיקה רגיל, ושלושה נושאים שמהווים ביטולי חקיקה לא יועלו יחד עם חוק ההסדרים אלא במועד אחר.

אלה הסעיפים המרכזיים שפוצלו:

רפורמות שבהן נדרש דיון ציבורי רחב - הבראת השידור הציבורי, הרחבת ספקי השירות באינטרנט, הסדרה ורישוי בתחבורה הציבורית, הרחבת סמכות האכיפה של הממונה על שוק ההון, דיווח מקוון חודשי, הרחבת סמכויות מערך הפיקוח העירוני, המצאות בעלות אופי ביטחוני וביטול מס מופחת לספורטאים זרים.

תוכנית ויסקונסין ("אורות לתעסוקה"): הממשלה ביקשה לחוקק מחדש את התוכנית לאחר שפקעה הוראת השעה שמכוחה פעלה באפריל השנה, בנוסח שהיה בתוקף ערב פקיעת הוראת השעה בשילוב תיקונים שהוגשו לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות במסגרת חוק ההסדרים הקודם. יצוין כי בשנה האחרונה התנגדה ועדת העבודה והרווחה להארכת תוקף התוכנית.

תיקוני חקיקה הקשורים להליך המשפטי: בהם בתחומי הוצאה לפועל, חילוט רכוש, ערעורים אזרחיים (דיון בפני שופט יחיד בבביהמ"ש מהחוזי על כל סכום תביעה) וניוד תיקים.

חקיקת בזק של חוקים עצמאיים הנמצאים בכנסת: בהם הפעלת נתיב מהיר בכניסה לתל אביב. הצעת חוק ברוח זו מונחת בועדת הכלכלה שאישרה אתמול תקנות להפעלת הנתיב המהיר. כמו יפוצל מחוק ההסדרים חוק אחר המטיל קנסות מנהליים בעקבות הונאות של הביטוח הלאומי.

נושאים שיפוצלו מהחוק לאחר הקריאה הראשונה: מיגון וחיזוק מבנים, הרחבת היצע הדיור והעמקת הגבייה ברשויות המקומיות.

חוקים שיידונו במועד אחר: חוק הדיור הציבורי, חוק הרשות לפיתוח התרבות, התיירות וקשרי החוץ של ירושלים, ותיקון לחוק הרשויות המקומיות. מנגד הודיע ריבלין על תמיכתו בהכללתו בחוק ההסדרים של נושא הגברת התחרות בענף הסלולר. לדבריו זהו עניין חיוני, שכבר נערך בו דיון ציבורי מקיף והוא מתעכב רק בשל לחציהם של בעלי עניין.

"הכנסת יכולה להתברך היום בהישג, המהווה מפנה של ממש ביחסי הכנסת והממשלה", אמר ריבלין. "הכנסת הוכיחה כי מהיום והלאה היא לא תשלים עם ניסיונות הממשלה להכניס בדרך האחורית רפורמות משמעותיות ללא דיון ציבורי, ולבטל בהינף יד חוקים שכבר נחקקו או שנמצאים בעיצומם של דיונים בוועדות הכנסת. חוק ההסדרים איננו יכול להוות חוק משילות חדש. מחלוקת עם האוצר היתה עקרונית ומהותית ונוהלה באופן ענייני. הדברים הובנו, ולאחר ויכוח לא פשוט הגענו להסכם חשוב".

בשבועות האחרונים התקיימו מגעים אינטנסיביים בין צוותי האוצר והכנסת. בראש צוות הכנסת עמד היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון, ובראש צוות האוצר ראש אגף התקציבים, ד"ר אודי ניסן. הצוותים הגיעו להבנות על הוצאת שורה של רפורמות ושל חקיקה עוקפת כנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"