מדוע ההתעקשות הזו על עסקת נכסים ולא מניות?

בעסקת נכסים הרוכש מקבל חברה חדשה ללא היסטוריה

אודי סביצקי
אודי סביצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודי סביצקי
אודי סביצקי

>> כשפיאט רכשה את קונצרן המכוניות האמריקאיות קרייזלר ב-2009 היא התעקשה כי העסקה תוגדר כעסקת נכסים ולא כעסקה של רכישת מניות. אותה התעקשות קיימת גם כיום בעסקת הענק שבה נוקיה וסימנס רוכשות את פעילות התשתית האלחוטית של מוטורולה ב-1.2 מיליארד דולר.

מדוע ההתעקשות הזו על עסקת נכסים ולא מניות? מכיוון שלעסקת נכסים, Assets Deal, יש כמה יתרונות לא מבוטלים, בעיקר לרוכש. לכן, במו"מ על עסקת רכישה כדאי להיות מודעים לאותם יתרונות לרוכש, מכיוון שתמורתם ניתן לבקש פיצוי בצורה של הגדלת מחיר העסקה.

צמצום החשיפות המשפטיות. רכישת מניות חברה משאירה את הרוכש עם כל ההיסטוריה המשפטית של החברה: תביעות קיימות, עתידיות, מערכות יחסים עם עובדים וספקים וכדומה. לעומת זאת, עסקת נכסים מאפשרת פתיחת "דף חלק" ורכישת חברה "מהניילון". בניגוד לרכישת מניות שעלותה אינה מותרת להפחתה כהוצאה, הפחתת עלות הרכישה בעסקת נכסים מותרת להפחתה על פני כ-10 שנים, בהתאם לזהות הנכסים הנרכשים. כלומר, הרוכש מקבל הוצאה מוכרת למס בגובה של מיליוני שקלים, עובדה המגדילה את כדאיות העסקה.

ניכוי הוצאות מימון. בעסקת נכסים מותר לדרוש את הוצאות המימון כנגד רכישת הפעילות, בעוד בעסקת מניות רשויות המס אינן מכירות בהוצאות מימון העסקה.

חיסרון נוסף הוא כי ההעברה של כלל החוזים והפעילות לחברה חדשה אינה פשוטה כל כך. במציאות, עסקת נכסים מחייבת הסבת חוזים עם ספקים ולקוחות, החתמת עובדים על חוזי עבודה חדשים והסברים לכל העולם מדוע הפעילות מועברת לחברה חדשה. בפרקטיקה, ספקים, לקוחות ועובדים מנצלים את שעת הכושר הזו לשיפור תנאיהם המסחריים.

שאר החסרונות מרוכזים אצל הצד המוכר, שלמעשה נשאר עם מניות בחברה לא פעילה עם היסטוריה משפטית. לעתים זו אינה בעיה, אבל במקרים שבהם יש חשיפות משפטיות עתידיות, בעל המניות הוותיק יצטרך להתמודד עם אותן תביעות בצורה עצמאית ולהשתמש בכספי המכירה ליישוב תביעות, אם יהיו. בנוסף, המוכר נדרש בדרך כלל לפרק את החברה הישנה, תהליך שיכול להתפרש על כמה שנים והתמודדות עם רשויות המס בעת אירוע הסגירה.

הפגיעה העיקרית במוכר היא בחבות המס. שיעור המס האפקטיבי בעסקת נכסים ינוע סביב 43%, בעוד בעסקת מניות שיעור המס ינוע סביב 25%. בדרך כלל משקללים את הפרשי המס האלו במחיר הרכישה, כלומר מגדילים את התמורה כדי שהסכום נטו שיישאר בידי המוכר יהיה זהה לעסקת מניות.

עכשיו די ברור מדוע פיאט, נוקיה, סימנס ורבים אחרים מעדיפים לרכוש חברות בעסקת נכסים ולא בעסקת מניות.

-

הכותב הוא רו"ח, שותף בכיר ב-BDO זיו האפט, ומנהל תחום מיזוגים ורכישות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?