דוד פתאל מציב שווי של מיליארד שקל למלונות שבבעלותו

למרות הקושי בהנפקות הנדל"ן של עזריאלי ואלעד קנדה - ההכנות לקראת ההנפקה של רשת מלונות פתאל בעיצומן

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> בארבעת החודשים האחרונים חוותה הבורסה של תל אביב שתי הנפקות נדל"ן משמעותיות. ביוני הגיעה חברת הנדל"ן של דוד עזריאלי לשוק ההון בהנפקה כשנסגרה בשווי נמוך ב-600 מיליון שקל מציפיותיה, והשלימה את ההנפקה לפי שווי חברה של 7.5 מיליארד שקל. חודשיים אחר כך התקשה יצחק תשובה להשלים את הנפקת אלעד קנדה, כשקיבל הזמנות בסך 170 מיליון שקל במכרז המוסדי, במקום 220 מיליון שקל שרצה לגייס.

ואולם דוד פתאל אינו נרתע מכישלונות אלה. ההכנות לקראת הנפקה ראשונית של מניות לציבור (IPO) בבורסה בתל אביב על ידי אימפריית המלונות של פתאל, המרוכזת תחת פתאל החזקות, נכנסות לישורת האחרונה. ל-TheMarker נודע כי פתאל כבר סיכם עם החתמים שיובילו את ההנפקה. קונסורציום החתמים יכלול את כלל פיננסים (חתם ראשי), לידר שוקי הון, לאומי פרטנרס, מגדל ורוסאריו קפיטל. משרד עוה"ד גורניצקי ושות' בראשות עו"ד פיני רובין משמש יועץ משפטי של פתאל לקראת ההנפקה. ההנפקה צפויה להתבצע לקראת סוף נובמבר על סמך הדו"חות הכספיים של פתאל לרבעון השני ולמחצית הראשונה של 2010.

כדי להשלים את ההנפקה על סמך הדו"חות הכספיים לרבעון השני, פתאל צריכה להספיק להגיש טיוטה ראשונה של התשקיף לראשות ניירות ערך עד 15 באוקטובר.

נכון להיום מחזיק דוד פתאל בכ-80% מפתאל אחזקות, לצד חברת מגדל, שמחזיקה בכ-20%. פתאל ינסה להשלים את ההנפקה לפי שווי חברה של כמיליארד שקל. בשוק ההון העריכו כי משימה זו תהיה לא קלה עבורו, וסביר כי ניתן יהיה להשלים את ההנפקה לפי שווי של 800-900 מיליון שקל.

ככל הידוע, בפתאל עדיין לא החליטו מה יהיה שיעור המניות שיונפק לציבור. לפי הערכות מדובר ב-10%-20%, כלומר פתאל ינסה לגייס 100-200 מיליון שקל. ככל שידוע, נכון לסוף יוני 2010 הונה העצמי (כנראה כולל זכויות מיעוט) של פתאל החזקות נאמד ב-400 מיליון שקל ומינף מאזן של כ-1.7 מיליארד שקל, המשקף יחס הון עצמי-מאזן של 23.5%. שיעור המינוף של החברה נאמד ב-76%.

פתאל החזקות מייצרת EBITDA (רווח תפעולי תזרימי לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) של כ-200 מיליון שקל, וצפויה לסיים את 2010 עם רווח נקי של 50-70 מיליון שקל.

כדי להיכלל במדד ת"א 100 החל בתחילת 2011 על החברות להגיע לשיעור אחזקות של 25% לפחות בידי הציבור. נכון להיום המניות המוחזקות בידי מגדל הן מניות חסומות, שהוקצו לה במסגרת ההקצאה הפרטית ועדיין לא ברור כמה מתוכן ישוחררו מיד לאחר ההנפקה. עדיין לא ברור גם אם השווי שלפיו פתאל תונפק יספיק לה כדי להיכלל במדד ת"א 100.

ניסיון שני להנפקה

זהו ניסיון נוסף של פתאל להפוך את הרשת שלו לציבורית. בקיץ 2007 הוא תיכנן לבצע הנפקה כבר לפי שווי מוערך של 600-800 מיליון שקל, ואולם בסופו של דבר התוכניות לא יצאו לפועל. כעבור חודשים ספורים צירף פתאל את חברת הביטוח והפיננסים מגדל כשותפה באמצעות הקצאה של 10% ממניות פתאל אחזקות תמורת 60 מיליון שקל, לפי שווי חברה של 630 מיליון שקל אחרי הכסף.

רשת מלונות פתאל הוקמה בידי דוד פתאל לפני 12 שנה והיא נחשבת כיום לרשת הגדולה בישראל, עם נתח שוק של כ-20%. לפי ההערכות, הרווח השנתי של פתאל הוא 100 מיליון שקל. פתאל ניצל את המשבר האחרון בשווקים לגידול ניכר בפעילות הקבוצה בישראל. כך, לקראת סוף 2009 עשתה הרשת את קפיצת המדרגה הגדולה שלה בישראל כשרכשה מאזורים תיירות ובוימלגרין קפיטל 12 מלונות מרשת שרתון ומוריה תמורת 270 מיליון שקל ונטילת חוב של כ-700 מיליון שקל. במסגרת עסקה זו הוקצו למגדל 10% נוספים מהרשת, בתמורה למימון חלקי של הרכישה המלונות שנרכשו כוללים 3,000 חדרים. בעקבות העסקה הפכה פתאל לרשת של 30 בתי מלון, 18 מתוכן בבעלותה, המעסיקה אלפי עובדים וכוללת 7,500 חדרי אירוח. לפני העסקה עם בוימלגרין נאמדו ההכנסות השנתיות של פתאל בכ-850 מיליון שקל.

בנוסף, מחזיק פתאל באמצעות פתאל אחזקות וקרן מלונות פתאל ב-32 מלונות הפועלים תחת המותג "לאונרדו" בגרמניה, בשווייץ ובבלגיה. חלק מהמימון לרכישת המלונות באירופה התבצע ב-2006 כשהקרן שהקים פתאל גייסה כ-100 מיליון יורו. חברת המלונות של פתאל מחזיקה בכ-21% מהמניות של הקרן, וכן שותפות בה מגדל (20%) ומבטחים (20%).

ברשת מלונות פתאל סירבו להגיב לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"