פשרה סבירה

לא רק שבבים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

>> הסיכום של המדינה עם אינטל הוא הישג מאוזן לעומת מענקי העבר שאינטל קיבלה מהמדינה בגין השקעותיה בישראל. הוא כולל מענק תמורת העסקת עובדים, אם כי בסכום נמוך יחסית למענקי עבר, אך גם כניסה עמוקה יותר של אינטל למחקר ופיתוח (מו"פ) בישראל.

האם המדינה תשלם סכום גבוה במיוחד תמורת שדרוג מפעל אינטל בישראל? המדינה שילמה כמיליון שקל, או 298 אלף דולר, לעובד חדש. מדובר בסכום גבוה מזה ששולם בעבר אפילו לאינטל ליצירת משרה. ב-2005 שילמה המדינה 210 אלף דולר לעובד וב-1999 שילמה 133 אלף דולר לעובד. כך, גם במונחי אינטל, המחיר לעובד עולה למדינה כל שנה יותר כסף. בנוסף, מדובר בסכום גבוה יחסית במיוחד למענקים שניתנים לחברות אחרות ממרכז ההשקעות במשרד התמ"ת. על פי נתונים שפירסם בעבר בנק ישראל, היקף המענק ליצירת מקום עבודה נע בין 35 אלף דולר ל-75 אלף דולר.

בפועל, על פי נתונים ממשרד האוצר, מענקי השקעות שניתנים לחברות בישראל נעים סביב 250 אלף שקל ליצירת משרה. בחברות גדולות במיוחד המענקים יכולים להגיע ל-750 אלף שקל למשרה.

ואולם, את אינטל לא נהוג לבחון רק דרך המשוואה של השקעה לעובד. מתחילת המשבר הכלכלי העולמי עד סוף 2009 גדל חלקה של אינטל ביצוא הישראלי מ-5% בממוצע לכמעט 9%. כלומר, אינטל נתפשת כחברה יציבה גם בעתות משבר מבחינת יצוא ותעסוקה. בנוסף, אינטל מסייעת בביסוס התדמית של ישראל כמעצמת היי-טק.

אינטל ביקשה מענק של 400 מיליון דולר, ותסתפק בכ-185 מליון דולר. היא היתה מוכנה להעסיק תחילה 400 עובדים בקרית גת והסכימה להעסיק 570 עובדים בקרית גת ו-50 נוספים בירושלים. אינטל גם הסכימה להאריך בשנתיים את התחייבות התעסוקה שלה, מ-2016 בתכנית המקורית ל-2018.

חלק מהמעורבים במגעים נותרו בתחושה שניתן היה לקבל אותם הישגים בפחות כסף. ההישג של משרד התמ"ת במגעים היה בהורדת המענק לאינטל מ-400 מיליון דולר לכ-200 מיליון דולר, אולם מספר העובדים הנוספים שאינטל התחייבה להעסיק בגינו היה 250 בלבד. התערבות משרד האוצר הקטינה את המענק, שיפרה את מספר העובדים, אם כי לא בצורה דרמטית, והכניסה לראשונה את ממד המו"פ לתוכו.

חשיבה יותר יצירתית יכולה להביא להישגים נאים יותר למדינה. לקראת השקעות עתידיות של אינטל, ראוי כי המדינה תבנה נוסחה שהועלתה על ידי יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, שתשקף בין השאר שיעור מענק קבוע מההשקעה תמורת התחייבות אינטל העולמית לבצע בישראל את השדרוגים הבאים שלה. זה יחסוך חודשים של מקח וממכר התלויים בכושר ניהול המשא ומתן של מנכ"ל זה או אחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט