הקשר האוסטרלי של האג"ח הממשלתיות השקליות

הריבית באוסטרליה עלתה, משקיעי אג"ח ארוכות הרוויחו

רן שחם
יותם עירוני
רן שחם
יותם עירוני

<<השבוע החלטנו לפתוח צוהר אל עקום התשואות של האג"ח הממשלתיות השקליות, אשר אינו מוכר לרבים מהקוראים אך השפעתו על חיינו הכלכליים ועל חיינו בכלל היא חשובה ומכרעת.

עקום התשואה או עקום הריבית מתאר את רצף שערי הריבית ביחס לזמן, כאשר בדרך כלל הגרף עולה מריבית נמוכה בזמן אפס לריבית גבוהה יותר בטווח הארוך. העקום משקף למעשה את ציפיות השוק לגבי הריבית לכל נקודת זמן, וממנו נגזרים נתונים רבים המשפיעים על חיינו והחלטותינו היומיומיות: הריבית שנשלם על האוברדרפט, ריבית על הלוואה או משכנתא והריבית שנקבל על פיקדון שנסגור לארבע שנים. העקום הוא כלי חשוב בניהול השקעות, שכן תחזיתטובה של התנהגות העקום עשויה להניב רווחי הון נאים או לחסוך הפסדי הון כואבים. משבר 2008 הוביל להורדה חדה של הריביות לטווח הקצר, עד ל-0%-0.5%, בישראל ובעולם. במקביל, באירופה ובארה"ב הריבית לטווח הארוך ירדה אף היא בחדות לסביבה של 2.5%-3%, ואילו בישראל היא נותרה ברמה גבוהה יחסית סביב 5%-5.5%. מי שחששו כי "בקרוב תעלה הריבית" והתבצרו בטווח הקצר והבינוני, הפסידו ריבית שנתית של כ-5%-5.5% בשנתיים האחרונות, דהיינו תשואה של כ-10% על השקעתם.

שש העלאות ריבית של הנגיד, מ-0.5% ל-2% בחודשים האחרונים, הביאו להשתטחות מסוימת של העקום. עם זאת, הריבית הארוכה ירדה אך מעט, ורמתה כיום היא קצת מתחת ל-5%. ההתאוששות האטית והצמיחה האנמית בעולם, שעשויות להימשך עוד פרק זמן לא מבוטל, צפויות להותיר את ריביות הטווח הקצר ברמתן הנמוכה עוד זמן רב. לפיכך, הריבית הארוכה ברמתה הנוכחית עדיין מעניינת (אם כי מעט פחות מאשר לפני כשנה, לפני העלאות הריבית האחרונות).

הפוזיציה הנכונה לדעתנו בנתונים הנוכחיים היא יצירת אג"ח סינתטיות עם משך חיים ממוצע של כ-6-6.5 שנים, באמצעות שילוב של כ-65% מהנכסים באג"ח ארוכות והחזקת יתרה נזילה.

כדי לנסות לחזות את התנהגות עקום התשואות שצפוי לנו בישראל בעתיד כדאי לבחון את התנהגות העקום האוסטרלי בשנה האחרונה. קשה להצביע על הרבה נקודות דמיון בין ישראל לאוסטרליה: קנגרו אין לנו, גם לא מרחבים אינסופיים או בית אופרה בצורת צדף על שפת המים. ואולם מבחינה מאקרו-כלכלית ניתן למצוא נקודות דמיון בין שתי המדינות: צליחה יחסית מוצלחת של משבר 2008, צמיחה מרשימה מעל הממוצע העולמי ואינפלציה שהרימה ראש בעיקר בעקבות בועת נדל"ן שהדאיגה את ראשי המשק שם וגם כאן.

כדי למנוע התפתחות של בועת נדל"ן, נגיד הבנק המרכזי האוסטרלי פעל בניגוד למגמה העולמית והעלה את הריבית מ-3% בספטמבר 2009 ל-4.5% במאי 2010. בעקבות כך, כפי שרואים היטב בגרף, השתטח עקום התשואות באוסטרליה, ובעוד שלפני כשנה שיפועו היה תלול בדומה לישראל, הרי שכעת הוא שטוח כמעט לחלוטין. המשקיעים שקנו את איגרות החוב הארוכות נהנו מרווחי הון על אחזקותיהם למרות העלייה המהירה בריבית.

לדעתנו, מגמה דומה צפויה בישראל - הריבית הקצרה תמשיך לעלות כדי לצנן את שוק הדיור הרותח, אך הריבית הארוכה לא תעלה במקביל. להפך, אנו סבורים כי היא תרד בדיוק כמו באוסטרליה.

השינויים שביצענו השבוע בתיק שלנו הם מכירת האחזקה במניית אינטל בחו"ל ומעבר למזומן, והחלפת מניית בנק הפועלים במניית יואל, שעליה נכתוב בהרחבה בשבוע הבא.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע או ייעוץ השקעות כלשהו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?