בשאר העולם כבר הבינו - עדיף יצוא חזק מאשר מטבע חזק

דילמת הריבית של סטנלי פישר - מה יעלה בגורל השקל?

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

>> הסיסמה החמה ביותר הנישאת בפי ראשי הבנקים המרכזיים בעולם כיום היא "פיחות עכשיו". מיפן ועד אירופה, מבריטניה ועד ארה"ב, אין ולו מנהיג כלכלי אחד שסבור שמטבע חזק יסייע לכלכלה שלו.

הכלכלות של דרום מזרח אסיה תלויות במידה יוצאת מגדר הרגיל ביצוא, ולכן הן רוצות מטבע חלש. מטבע חלש מאפשר למכור סחורות יצוא במחיר תחרותי בשווקים זרים. מטבע חזק מקשה על מכירתן, ולכן פוגע בהכנסות חברות היצוא. כך, לדוגמה, מפסידה טויוטה, יצואנית הענק, כמעט 400 מיליון דולר ברווח תפעולי שנתי על כל התחזקות בנקודה אחת של הין מול הדולר האמריקאי. בשל כך התערב החודש הבנק המרכזי של יפן במסחר במט"ח, לראשונה זה שש שנים, וניסה להפחית את התחזקות הין מול הדולר והיורו. ללא ביקוש מקומי, היצוא הוא מנוע הצמיחה היחידי של יפן, ואולם ככל שהמטבע המקומי מתחזק, כך נפגע היצוא. בעמדה דומה נמצאים בנק אוף אינגלנד שלא בדיוק מעוניין בהתחזקות הליש"ט, ואפילו הבנקים המרכזיים של אירופה ושווייץ אותתו כי מטבעות חזקים אינם רצויים בעיניהם.

ומה בנוגע לארה"ב? אף שארה"ב סובלת מגירעון סחר, היא עדיין אחת היצואניות הגדולות בעולם. הבנק הפדרלי לא התערב בשוק המט"ח עשרות שנים, ושמר מרחק מכל ויכוח על כוח היצוא של הכלכלה. ואולם לארה"ב יש דאגה מתמשכת אחרת - הכלכלה ממשיכה לדשדש, והאבטלה העיקשת גרמה לנגיד הבנק המרכזי בן ברננקי להכריז כי יעשה הכל כדי לדרבן את הכלכלה.

הרחבה מוניטרית בשלב זה אינה מבוססת על הורדת הריבית. הריבית בארה"ב אפסית כבר יותר משנה. ההרחבה מתבצעת באמצעות הצפת השוק בכסף זול על ידי רכישת אג"ח ממשלתיות ואחרות. במקרה כזה, ערכו של הדולר יורד, והיתרון התחרותי ביצוא שוב מתחזק.

יתרון גדול נוסף עבור ארה"ב: אם המטבע שלה ייחלש בעולם - היא יכולה ליצור אינפלציה שתפחית גם את החובות החיצוניים הענקיים שלה. בכל מקרה, לנוכח ההפסד הצפוי למפלגה הדמוקרטית בבחירות לקונגרס ב-2 בנובמבר, במקביל לחולשה הכלכלית - הדולר מצוי תחת לחץ בעולם.

היחלשות הדולר בעולם מעמידה את נגיד בנק ישראל סטנלי פישר בעמדה מסובכת, אם כי עדיפה בהרבה מאלה של עמיתיו. כלכלת ישראל פורחת ומשגשגת בהשוואה לכלכלות העשירות. זוהי בשורה טובה, אך התחזקות כלכלית המלווה בגידול בביקוש המקומי מולידה לעתים קרובות אינפלציה - וכדי לרסן את עליית המחירים, צריך להעלות את הריבית.

בישראל, יש לנו עליית מחירים משמעותית בשוקי הנדל"ן, ובשווקים אחרים גם. הזהירות מכתיבה העלאת ריבית. ואולם בתקופה שבה הבנקים המרכזיים בעולם נאבקים לפחת את שערי המטבעות, וכאשר הבנק הפדרלי מכריז שיפעל להרחבה מוניטרית - העלאת ריבית בישראל היא מתכון בטוח להתחזקות השקל. אז מה עושים? מוותרים על העלאת הריבית?

חייבים לזכור שהכוחות הפועלים על המטבע אינם תולדה של מדיניות מוניטרית בלבד - הם תולדה של תפישת השווקים את עוצמת המטבע, והכלכלה שמשתמשת בו. תפישה זו יוצרת את הביקוש וההיצע לאותו מטבע. ובמקרה זה, השקל שוב מפסיד, או ליתר דיוק - מרוויח. שלושת האנליסטים הבכירים בתחום האג"ח, המט"ח והמניות של HSBC כבר אמרו לנו באביב: ישראל היא אחד השווקים הכי פחות מסוכנים מבחינת המשקיעים - בין אם שיחות השלום יתקדמו או ייתקעו, ובין אם ייצא אל חופי עזה משט אחד או עשרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"