אל תוותרו על קביעות בעבודה

שוק העבודה

חדוה ישכר
חדוה ישכר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדוה ישכר
חדוה ישכר

>> בתחילת אוגוסט אישרה הממשלה את הרפורמה לשיפור השירות הממשלתי שמוביל השר מיכאל איתן. בעקרונות הביצוע של המהפכה המתוכננת, מוצג שיתוף הפעולה בין הממשלה לעובדי המדינה כ"מהלך אסטרטגי ראשון בחשיבותו".

התרגלנו כבר לעמדת משרד האוצר והמעסיקים המנסים לשכנע אותנו שחריצות העובדים עולה ככל שביטחונם התעסוקתי פוחת. והנה, באחרונה מצטרפים למקהלה גם קולות פחות צפויים, כמו זה של אסף קריאל, המעיד על עצמו שהוא פעיל חברתי ("אין שירות כל עוד יש קביעות", TheMarker, 23.8). לטענתו, רק איום בחרב הפיטורים וביטולה הכמעט מוחלט של הקביעות יביאו לשיפור בביצועי המגזר הציבורי ולירידה משמעותית במספר התלונות המוגשות לנציב תלונות הציבור נגד משרתי הציבור.

האומנם? אם כך, איך להסביר את ריבוי התלונות המוגשות למועצה לצרכנות על שירות לקוי בחברות העסקיות? רובן של 67 אלף התלונות שהתקבלו ב-2009 התייחסו לחברות התקשורת, הריהוט, המחשבים ואפילו לחדרי כושר, שבהם קביעות מוצעת למנויים בלבד.

הרעיון שחרב פיטורים מייעלת עובדים ומגבירה את המוטיבציה להצטיינות נשתל במוחנו הציבורי בידי אותה יד נעלמה המעניקה שכר גבוה והטבות מפנקות לבכירים ולמנהלים. אלה אינם זקוקים לקביעות. המעבר בין תפקידים מרפד את עתידם, ובמקרה של פיטורים הם נשלחים לדרכם החדשה במצנחי זהב. את שאר העובדים, שוק העבודה הנוכחי מעדיף להחזיק במצב של חרדה מתמדת, המאלצת אותם להתפשר על רמת שכרם ועל תנאי עבודה פחותים.

למה למעסיקים להעסיק עובדים שאינם פוחדים מפיטורים שרירותיים ושעלולים להתווכח, להתמקח ואפילו, חלילה, להתארגן באיגוד מקצועי ולהכריז על שביתה? קביעות מעניקה כוח לעובדים; ביטולה מעביר את הכוח לידי המעסיקים, שהממשלה היא אחד מהם וכנראה הגדול שבהם. אך לממשלה תפקיד חשוב יותר - לארגן את החיים האזרחיים סביב עיקרון היציבות הפוליטית והכלכלית, שהביטחון התעסוקתי הוא אחד ממרכיביה המרכזיים.

במציאות הנתונה, התנהלות הממשלה במרבית תחומי החיים מעבירה לציבור מסרים של אי ודאות ואי ביטחון, המחלחלים עד לאחרון המעסיקים הנצלניים. לכן, מצופה ממנה שבמו"מ שנציגיה עומדים לנהל מול הסתדרות עובדי המדינה וארגוני העובדים לקראת הפעלת הרפורמה, היא לא תפקיר את עיקרון הקביעות בעבודה ולא תדרוש פיטורים נרחבים. יש דרכים הוגנות יותר לטיפול בכשלי המערכת הניתנות לאכיפה במשותף עם העובדים ובלי לפגוע בזכויותיהם.

הכותבת היא פעילה בעמותת קו לעובד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"