57% תשואה בשנתיים וחצי

איך משכו משקיעי מדטכניקה דיווידנדים של 50 מ' ש'?

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

פחות משלוש שנים חלפו מאז רכש את השליטה במדטכניקה מקרן פימי של ישי דוידי, ורוני שטרנבך כבר מציג תשואה של 57% על ההשקעה. מדובר בתשואה מרשימה בהתחשב בכך שמדטכניקה נרכשה מקרן פימי ערב המשבר. לשם השוואה, מדד ת"א 100 הניב למשקיעים תשואה של 6% מתחילת 2008.

מדטכניקה עוסקת בעיקר בשיווק והפצה של ציוד רפואי ומדעי. החברה נסחרת כיום לפי שווי של 330 מיליון שקל - לעומת שווי של 374 מיליון שקל שלפיו נרכשה בסוף ינואר 2008 מידי פימי. ואולם ביצועי מניית החברה לא מרמזים על רווחי המשקיעים בה - שכן מאז שרכשו את השליטה במדטכניקה באמצעות עילדב, משכו המשקיעים דיווידנדים בהיקף של כ-47 מיליון שקל ודמי ניהול של כ-3 מיליון שקל. ישי דוידי, מנהל קרנות פימי, הרוויח גם הוא על ההשקעה במדטכניקה. "עשינו פי ארבעה על הכסף - ואם מישהו קנה ממני חברה ועשה עוד כסף אני שמח בשבילו - זה מצוין", אמר השבוע דוידי. "השקענו בחברה הזו המון עבודה מאז הרכישה", אמר שלשום שטרנבך, "גם המזל עזר קצת".

בעילדב, השולטת במדטכניקה, שותפים עם שטרנבך גם גבי רוטר, מבעלי קסטרו, טל וברק רון, יהודה שמעוני ומשפחת בגס - שנהפכה לשותפה בחברה לאחר שעילדב רכשה את השליטה בחברת קו מנחה שבשליטת המשפחה. שטרנבך, 42, עסק בבנקאות השקעות בוול סטריט במשך כעשר שנים. בראשית שנות ה-2000 היה שטרנבך שותף של דב תדמור בחברת השקעות בשם איי.אי.אל.

בתחילת 2008 רכש שטרנבך את מדטכניקה באמצעות עילדב מקרן פימי ומיזג אותה לשלד בורסאי. את עילדב הפך שטרנבך לחברת אחזקות, והוא מחזיק באמצעותה במניות קו מנחה ובמניות הפועלים אי.בי.אי. בנוסף מבצעת החברה גם השקעות פיננסיות.

בעילדב מסבירים כי התשואה שלהם על ההשקעה גבוהה משמעותית מ-57%, שכן הם ביצעו את ההשקעה במינוף של 60%. את המימון, בגובה עשרות מיליוני שקלים, העמידו לעילדב הבנקים אגוד ומזרחי טפחות. על פי חישוב המתייחס למינוף, התשואה של עילדב על ההשקעה במדטכניקה מגיעה ל-112%.

ברבעון הראשון פירסמה עילדב גם הערכת שווי למדטכניקה. על פי אותה הערכה, השווי של החברה היה כ-537 מיליון שקל - גבוה ב-63% מהשווי של החברה בבורסה.

ירידה בהכנסות וברווח הנקי

שלשום פירסמה מדטכניקה דו"חות כספיים לרבעון השני של השנה ובהם הציגה ירידה בהכנסות וברווח הנקי. הכנסות החברה הסתכמו ב-66 מיליון שקל, לעומת 72 מיליון שקל ברבעון המקביל. הרווח הנקי של החברה ברבעון השני היה 8.6 מיליון שקל מול 9.6 מיליון שקל ברבעון המקביל.

ואולם שטרנבך טוען שיש שיפור מתמשך בפעילות הליבה של החברה נמשך. "הרווח הנקי של מדטכניקה ב-2007 - השנה האחרונה שבה היא היתה בשליטת פימי - היה 28 מיליון שקל", הוא אומר. "את 2009 סיימנו עם רווח של 42 מיליון שקל, וזה לא כלל רווחים חד-פעמיים מיוחדים".

מדטכניקה פועלת בשני מגזרים - שיווק של ציוד רפואי והשקעה בחברות טכנולוגיה בראשית דרכן העוסקות בפיתוח מכשור רפואי. שטרנבך אומר כי חטיבת השיווק מוכרת ב-300 מיליון שקל בשנה ומפגינה עוצמה, בעוד החברות הבנות המפתחות ציוד רפואי הפסידו כסף ב-2009 ובמחצית הראשונה של 2010.

עם זאת, שטרנבך עדיין אופטימי לגבי מגזר הפיתוח: "מכרנו חברה אחת לפיליפס ב-60 מיליון שקל, ואנחנו צפויים לרשום בגין המכירה הזו רווח של כ-25 מיליון שקל, לכשיתקבלו האישורים הדרושים לעסקה. ביצענו גם השקעה בפלייט. זוהי חברה שיש לה מוצר רפואי ישן שסיים את חייו ומוצר חדש שמחכה לאישור של ה-FDA, ואני מקווה שהאישור הזה יגיע ב-2011. יש לנו גם אחזקה של כ-10% בפוקארד ביחד עם ויוטה לייף ועם אלרון. עד היום הושקעו בפוקארד 50 מיליון דולר, וגם שם הציפיות הן לשיפור דרמטי".

בתחילת 2010 נפגעה מדטכניקה במידה מסוימת גם בפעילות ההפצה של ציוד רפואי. החברה הפסיקה להפיץ את מוצרי אולימפוס. עוד לפני כן היא דיווחה כי הסכם ההפצה שלה עם 3M יסתיים עד סוף 2010.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"