הזכויות על הגופן שבמסע הפרסום של HP בישראל שייכות לכאורה למעצב מאיר סדן

השופט סולברג: "גופני מחשב מוכרים כיצירות אמנות בנות הגנה. הדמיון החזותי בין הגופנים מדבר בעד עצמו". עם זאת השופט סירב להוציא צו מניעה זמני נגד החברה: "עצירת הפרסום יגרום לה נזק"

נורית רוט, פרשנות
נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית רוט, פרשנות
נורית רוט

>> של מי זכויות היוצרים בגופן שבו עשתה חברת HP ישראל שימוש כחלק ממסע פרסום? לפי החלטתו של השופט נעם סולברג מביהמ"ש המחוזי בירושלים, הן שייכות לכאורה למעצב גופנים בשם מאיר סדן.

סדן, המנהל אתר שבאמצעותו ניתן לרכוש רשיונות לשימוש בגופנים שעיצב, טען כי גופן "רון" שעיצב וגופן HP Personal דומים עד כדי חפיפה של 95% משטחם.

באוקטובר 2009 פנה סדן אל HP בדרישה שתרכוש רישיון לשימוש בגופן, תמורת 400 שקל. לאחר פניות חוזרות ונשנות לחברה, הגיש נגדה תביעה לפיצוי בסך מיליון שקל. כן ביקש, באמצעות עו"ד נרדה בן-צבי, צו מניעה זמני וקבוע שיאסור עליה להשתמש בגופן.

חברת HP, שיוצגה על ידי עו"ד ליעד וטשטיין, טענה כי עיצוב הגופן הוא פרי פיתוח עצמאי של מעצבים מטעמה וכי אין זו העתקה.

השופט סולברג קבע בתחילת החודש כי סדן הוכיח כי קיימת לו עילת תביעה נגד החברה, שכן "הדימיון החזותי בין הגופנים - שניהם בלתי שגרתיים - מדבר בעד עצמו". הוא ציין כי החברה התקשתה לתת תשובה מניחה את הדעת באשר לזהותו של יוצר הגופן למרות שעמדו לרשותה חודשים אחדים כדי לעלות על עקבותיו של מי שלטענתה עיצב את הגופן במשרד הפרסום מקאן אריקסון.

סולברג קבע עוד כי על אף שסדן לא רשם את הגופן כמדגם אצל רשם הפטנטים, הרי שגופני מחשב מוכרים כיצירות אמנות בנות הגנה לפי דיני זכויות יוצרים בישראל.

עם זאת השופט לא נתן לסדן צו מניעה, שכן קבע כי הוא לא הצליח להראות איזה נזק ייגרם לו אם החברה תוסיף לעשות שימוש בגופן: "גם אם יוכרע כי מדובר בהפרת זכות היוצרים של סדן, דומני כי השימוש בגופן בידי החברה אינו מונע את המשך הצגתו באתר ומכירת זכויות השימוש בו לכל דורש".

השופט קבע עוד כי "מסע הפרסום הוא חלק ממסע פרסום בינלאומי, ותהליכי קבלת ההחלטות, התקצוב וההפקה, מסורבלים וארוכים. עצירת מסע הפרסום בישראל כעת עד להחלפת הגופן או עד להכרעה במשפט יגרמו לחברה נזק".

עו"ד תמיר אפורי, שותף במשרד עוה"ד גילת ברקת ושות', מקבוצת רינהולד כהן המתמחה בזכויות יוצרים ופטנטים, אמר כי אם תתקבל עמדת השופט המאפשרת הגנה על גופנים כעל יצירה אמנותית מבלי שנרשם עליהן מדגם, יהיו חברות תוכנה רבות חשופות לתביעות בסכומי עתק (ת"א 10-06-16071).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות