100% דולר

הפעם אין צורך להיבהל - אין מתקפה ספקולטיבית

איתן אבריאל
איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

לפתע, אחרי קיץ של יציבות מרגיעה, שוק המט"ח שוב קופץ לכותרות. התגעגעתם? בבקשה: משיא נקודתי של 3.89 שקלים לדולר ב-27 ליוני, נפל הדולר בתוך זמן קצר לשער יציג של 3.755 שקלים אתמול. זו ירידה של 3.6% תוך פחות מחודש וחצי, תנודה משמעותית במונחי שוק המט"ח.

עם התנודות באות תגובות המומחים ובתי ההשקעות. ברקליס, למשל, כבר קובע שהדולר בדרך ל-3.66 שקלים, ומכאן הדרך לא תהיה ארוכה להצהרות לוחמניות ודרישות של נציגי יבואנים לנקוט באמצעים מינהלתיים להחלשת השקל.

שער השקל האפקטיבי מול סל מטבעות מתחילת השנה

התחזקות השקל בשנה שעברה וברבעון הראשון של 2010 היתה תוצאה של לחץ רכישות מצד משקיעים פיננסיים זרים, למעשה מיני מתקפה ספקולטיבית של קרנות גידור. אלו קיוו לגרוף רווח מהיר מהתחזקות נוספת של השקל, ובנק ישראל נאלץ לקנות דולרים פעם אחר פעם כדי לעצור את המגמה.

המצב נראה קשה, אך אז הגיעה הישועה. גוש היורו נקלע למשבר, היורו צנח - והדולר זינק. בשיאו הגיע הדולר לרמה של 1.2 דולרים ליורו, ורבים כבר החלו לדבר על "שיוויון" - היום הלא רחוק בו שער החליפין בין הדולר ליורו יעמוד על 1:1.

באופן מוזר, נגיד בנק ישראל סטנלי פישר היה בין הנהנים מהמשבר. נפילת היורו העלתה את הדולר מול היורו אבל גם מול השקל, לקול אנחות הרווחה של היצואנים ואנשי חדר העסקות של בנק ישראל. עכשיו הדולר עוד פעם יורד - האם אלה שוב הזרים שחזרו לשוק? האם זו שוב מתקפה ספקולטיבית?

התשובה, הפעם, שלילית. בגלל התנודות ביורו-דולר מחד ובגלל היציבות של השקל מאידך, החליטו רוב הספקולנטים הזרים שהשקל פחות מעניין אותם. תנאי ראשון ומרכזי להרוויח בשוק המטבעות הוא תנודתיות - וזו נעלמה.

אותם סוחרים שעסקו במשחקי דולר-שקל, העבירו בחודשים האחרונים את עניינם למטבע הרומני, למטבע של דרום אפריקאי, לשווקי הריבית ולמקומות אחרים. שוק המט"ח הישראלי שקט, מחזורי העסקות הצטמקו, פעילות המשקיעים הזרים ירדה והאירועים המעניינים - נדירים.

אז מדוע הדולר בכל זאת יורד? פשוט מאוד: כי הוא יורד בכל העולם. החל מאמצע חודש יוני המשבר באירופה התייצב ובתוך שמונה שבועות השלים המטבע האמריקאי את אחת הצניחות החדות מאז ומעולם. מרמה של 1.19 דולרים ליורו בשיא המשבר, נסחר אמש הדולר ב-1.32 יחידות ליורו, נפילה של לא פחות מ-11%.

הירידה הזו מספרת את כל הסיפור. שער התמסורת במשולש המטבעות של השקל, הדולר והיורו, עומד על 30%. הוא קובע שכל ירידה של אחוז בדולר הופכת לירידה של כשליש האחוז בשערו מול השקל. שליש מ- 11% הם 3.6%, כמעט במדיוק שער הירידה של הדולר מול השקל.

בתנאים אלה ההתחזקות של השקל אינה בעיה של בנק ישראל. הנגיד הבהיר פעמים רבות כי יפעל בשוק רק כדי למתן תנודות ספקולטיביות או אי סדרים מקומיים - והפעם זהו אינו הסיפור. גם הגרף של השער האפקטיבי של השקל מול סל המטבעות, נתון שאחריו עוקבים בבנק ישראל לפני שהם קונים דולרים, מוכיח את הדברים. השקל נמצא במגמת ירידה מאז חודש מאי, וההתחזקות הקטנה והשולית של השבועיים האחרונים אינה משהו שמצדיק התערבות ממלכתית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד