עידן "גדליה" בלאומי מתקרב לסיומו

הבדיחה שמספרים בבנק ישראל על שלטון המנהלים בלאומי

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

הבדיחה מספרת כי בבנק ישראל מצאו כינוי חדש לשלטון המנהלים של גליה מאור בבנק לאומי: "גדליה" - על משקל גליה (מאור) ודליה (טל), היועצת המשפטית של הבנק, שתמיד יילכו יחדיו, ויחדיו הן גם מנווטות בעדינות את דירקטוריון בנק לאומי.

שאלת ה"גדליה" עלתה שוב כאשר התברר לפיקוח על הבנקים שדירקטוריון בנק לאומי רקח פטנט חדש - מינוי יו"ר לבנק הגדול במדינה לתקופה של שנה אחת. איזה טעם יש למנות אדם לתפקיד חשוב ומורכב כל כך לכהונה של שנה אחת בלבד?

אין ראיות כי תיאוריית הקונספירציה הזו נכונה הפעם. למעשה, הסבר משפטי גורס כי התיאוריה הזו משוללת בסיס. התיקון החדש לחוק הבנקאות (התיקון לתיקון מראני, הידוע גם כתיקון שטייניץ) הכניס עז מעניינת למבנה הדירקטוריונים של הבנקים, כשקבע כי בהיעדר בעל שליטה - כל הדירקטורים בבנק יהיו חייבים להיות חסרי זיקה לבנק. מאור זקוקה לצינון של שנתיים כדי להיהפך לדירקטורית חיצונית, מה שהופך את מינויה ליו"ר בשנתיים-שלוש הקרובות לבלתי רלוונטי.

בכל מקרה, אין ספק שהחודשים האחרונים לא עשו טוב למוניטין של מאור בתור המנכ"לית המוערכת של לאומי, וכי החודשים האחרונים לא עשו טוב לתפישה של שלטון מנהלים בבנקים בישראל.

האיזונים העדינים שנשמרו בשלטון המנהלים של מאור בלאומי, כל זמן שהבנק פעל תחת שליטת המדינה, נפרמו כאשר המדינה החלה בתהליך הסתלקותה מהשליטה בבנק. מתברר שאפילו בעל שליטה נוכח-נפקד, כפי שהמדינה היתה, הוא חשוב כדי לרסן את שלטון המנהלים. היעדרו המוחלט של בעל שליטה מביא להסרת הרסנים - נקודה מדאיגה מאוד מבחינת הניהול הצפוי של הבנק בשנים הקרובות.

כלל לא בטוח אם הניסוי הזה, ששמו ניהול של בנק ללא גרעין שליטה, עומד לעלות יפה. אין ספק כי הצלחת הניסוי תהיה תלויה קודם כל בתפקודו של דירקטוריון הבנק - ובתפקוד היו"ר, דוד ברודט. העובדה שברודט נבחר לשלוש שנים עשויה לאפשר לו לבצר את מעמדו כיו"ר פעיל וחזק. במיוחד יו"ר שאינו תלוי עוד בחסדיה של מאור.

אין ספק כי הצלחת הניסוי תלויה גם במאור. עכשיו, כשברור סופית כי היא לא תוכל לכהן כיו"ר הבנק לפחות למשך שלוש שנים, תצטרך מאור להחליט אם היא מסתפקת בתפקיד מנכ"לית הבנק - ואם היא מוכנה לכהן כמנכ"לית המנהלת מערכת יחסית מאוזנת יותר עם היו"ר.

בבנק ישראל, למרות הבדיחות על "גדליה", היו מעדיפים לראות את מאור נשארת בתור עוגן של יציבות בהנהלת הבנק בעידן החדש. עם זאת, לא בטוח שגם מאור רוצה להמשיך בכך. הספקולציה הרווחת היא שמאור מחכה להציג את הדו"חות הכספיים של הבנק ל-2010 במארס 2011, שיעידו כנראה על רווחי שיא לבנק. מיד לאחר מכן היא תוכל לפרוש בשיא, ואולי להתחיל את השנתיים צינון שהיא נדרשת להם כדי להתמודד על תפקיד יו"ר הבנק בעוד שלוש שנים. אולי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"