עוד שעת מבחן לנתניהו

תוכנית ויסקונסין

עודד פורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד פורר

>> מינויו של בנימין נתניהו לשר האוצר בממשלת שרון השנייה, היווה שעת מבחן עבורו. נתניהו ידע שיש לו הזדמנות להוכיח את מנהיגותו ולהגשים את חזונו הכלכלי, דווקא בשעה הקשה שבה היה שרוי המשק.

צחוק הגורל הוא שדווקא כיום, במקום שממשלתו תוביל ותדחוף את התוכנית, התהליך נשחק ונתקע בגלגלי החקיקה בכנסת. התוכנית נתקעה ונתניהו התחייב, מאוחר מדי, להצילה. צריך לזכור שנתניהו הוא ראש ממשלה המבוססת על קואליציה רחבה. הוא בנה אותה כך משום שהבין שכדי להוביל תהליכים צריך ממשלה רחבה, אפילו אם היא עולה כסף לציבור.

ואולם במקום משילות, נראה לעתים שיש פריצות ופרצות בהתנהלות הממשלה בנושאים מהותיים. תוכנית ויסקונסין היא דוגמה טובה. במקום להוביל את התהליך, נגרר נתניהו ומוצא עצמו יוצא לקרב מאסף כדי להציל תוכנית ששר האוצר נתניהו לא היה נותן שיבטלו.

כיום השליטה של הממשלה בכנסת היא מוחלטת וחייבת לבוא לידי ביטוי בהובלת רפורמות ותהליכים מורכבים. ניתן לבחון את יתרונות הרפורמה באשקלון. מתוך יותר מ-1,800 מקבלי גמלת הבטחת הכנסה מתחת לגיל 45 המקבלים גמלה ואינם עובדים נכון ל-2005, נותרו ב-2009, לאחר פעילות של ארבע שנים, רק 85 איש המקבלים גמלה ואינם עובדים בעיר.

צריך להכיר את הנתונים כדי להבין שלו יושמה התוכנית ברמה הארצית, היה ניתן לחסוך 1-1.5 מיליארד שקל בשנה בתשלומי הבטחת הכנסה; עוד 2-3 מיליארד אם יוסיפו את מקבלי דמי המזונות לתוכנית; ועוד 3-4 מיליארד אם יוסיפו את התוכנית לבעלי מוגבלויות. בסך הכל יש פוטנציאל להפחתת תשלומי גמלאות קיום מתמשכות של כ-8 מיליארד שקל בשנה. אכן, למען תוכנית כזו כדאי להחזיק ממשלה רחבה.

אם נתניהו רוצה להוכיח משילות בעניין, עליו לנקוט ארבע פעולות מהירות: לחדש את החקיקה תוך שהוא מטיל את מלוא כובד משקלו כראש ממשלה; להקים גוף מינהלתי נפרד שינהל את התוכנית ויוכל לבצע רגולציה בשוק העבודה; לפרוס את התוכנית באופן מיידי בכמה שיותר אזורים כדי להביא לתוצאות בשטח; ולהתחיל פעילות מקיפה ברשויות מקומיות ומול ארגוני מעסיקים ועובדים כדי לקדם את יישום התוכנית ברמה הארצית.

זו ההזדמנות של נתניהו להוכיח שהוא אכן שולט בממשלתו ובקואליציה. אם לא יעשה כן, אז באמת עדיף היה שיעמוד בראש ממשלה צרה - לפחות היא לא תעלה לנו כסף מיותר.

הכותב הוא עורך דין, שותף בקבוצת הייעוץ C.E.O ויו"ר חברת BranD יחסי ציבור

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט