עוד שעת מבחן לנתניהו

תוכנית ויסקונסין

עודד פורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד פורר

>> מינויו של בנימין נתניהו לשר האוצר בממשלת שרון השנייה, היווה שעת מבחן עבורו. נתניהו ידע שיש לו הזדמנות להוכיח את מנהיגותו ולהגשים את חזונו הכלכלי, דווקא בשעה הקשה שבה היה שרוי המשק.

צחוק הגורל הוא שדווקא כיום, במקום שממשלתו תוביל ותדחוף את התוכנית, התהליך נשחק ונתקע בגלגלי החקיקה בכנסת. התוכנית נתקעה ונתניהו התחייב, מאוחר מדי, להצילה. צריך לזכור שנתניהו הוא ראש ממשלה המבוססת על קואליציה רחבה. הוא בנה אותה כך משום שהבין שכדי להוביל תהליכים צריך ממשלה רחבה, אפילו אם היא עולה כסף לציבור.

ואולם במקום משילות, נראה לעתים שיש פריצות ופרצות בהתנהלות הממשלה בנושאים מהותיים. תוכנית ויסקונסין היא דוגמה טובה. במקום להוביל את התהליך, נגרר נתניהו ומוצא עצמו יוצא לקרב מאסף כדי להציל תוכנית ששר האוצר נתניהו לא היה נותן שיבטלו.

כיום השליטה של הממשלה בכנסת היא מוחלטת וחייבת לבוא לידי ביטוי בהובלת רפורמות ותהליכים מורכבים. ניתן לבחון את יתרונות הרפורמה באשקלון. מתוך יותר מ-1,800 מקבלי גמלת הבטחת הכנסה מתחת לגיל 45 המקבלים גמלה ואינם עובדים נכון ל-2005, נותרו ב-2009, לאחר פעילות של ארבע שנים, רק 85 איש המקבלים גמלה ואינם עובדים בעיר.

צריך להכיר את הנתונים כדי להבין שלו יושמה התוכנית ברמה הארצית, היה ניתן לחסוך 1-1.5 מיליארד שקל בשנה בתשלומי הבטחת הכנסה; עוד 2-3 מיליארד אם יוסיפו את מקבלי דמי המזונות לתוכנית; ועוד 3-4 מיליארד אם יוסיפו את התוכנית לבעלי מוגבלויות. בסך הכל יש פוטנציאל להפחתת תשלומי גמלאות קיום מתמשכות של כ-8 מיליארד שקל בשנה. אכן, למען תוכנית כזו כדאי להחזיק ממשלה רחבה.

אם נתניהו רוצה להוכיח משילות בעניין, עליו לנקוט ארבע פעולות מהירות: לחדש את החקיקה תוך שהוא מטיל את מלוא כובד משקלו כראש ממשלה; להקים גוף מינהלתי נפרד שינהל את התוכנית ויוכל לבצע רגולציה בשוק העבודה; לפרוס את התוכנית באופן מיידי בכמה שיותר אזורים כדי להביא לתוצאות בשטח; ולהתחיל פעילות מקיפה ברשויות מקומיות ומול ארגוני מעסיקים ועובדים כדי לקדם את יישום התוכנית ברמה הארצית.

זו ההזדמנות של נתניהו להוכיח שהוא אכן שולט בממשלתו ובקואליציה. אם לא יעשה כן, אז באמת עדיף היה שיעמוד בראש ממשלה צרה - לפחות היא לא תעלה לנו כסף מיותר.

הכותב הוא עורך דין, שותף בקבוצת הייעוץ C.E.O ויו"ר חברת BranD יחסי ציבור

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"