בנק ישראל: עשר משפחות שולטות בשוק הישראלי - יש כאן איום על הדמוקרטיה

קונסטנטין קוסנקו, חוקר בחטיבת המחקר של בנק ישראל: "השוק הישראלי הוא בין הריכוזיים במערב"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

"קיימת בעיה של קשר בין ריכוזיות במשק לאיום על הדמוקרטיה" - כך אמר קונסטנטין קוסנקו, חוקר בחטיבת המחקר של בנק ישראל, בכנס שנערך אמש במכללה החברתית-כלכלית בתל אביב.

לדברי קוסנקו, לחברות הגדולות יש השפעה על היציבות הפיננסית והכלכלית של המשק. "בדו"ח בנק ישראל התייחסנו לשאלה, תחת הכותרת 'האם החברות הגדולות במשק גדולות מדי או מורכבות מכדי ליפול'. התשובה היתה שהן בדרך לשם, ואז החברות הללו מתקרבות למצב שבו הן תופסות נתח די גדול מהכלכלה, היחסים ביניהן מורכבים וקשה לנו להבין את הקשרים ביניהן, ובאיזה שלב הן יגיעו למצב שנצטרך להציל אותן, כמו שקרה עם אפריקה ישראל. זה מאפשר להן לקחת סיכוני יתר ולגלגל אותם על הציבור הרחב. לכן זו סכנה ליציבות הפיננסית והמקרו-כלכלית של המשק", הוסיף קוסנקו.

לדברי קוסנקו, יש נתונים ועובדות שמצביעים על רמת ריכוזיות גבוהה מאוד במשק. כך למשל, מספר בעלי העניין בשוק הישראלי קטן מאוד - בסדר גודל של 1,700 איש בממוצע, שמחזיקים ב-650 חברות ציבוריות. לדבריו, בממוצע כל 2.5 בעלי עניין מחזיקים כ-60% מחברה ציבורית. בישראל, אמר קוסנקו, גם ניתן לזהות בקלות מי האדם או השותפים השולטים בחברות.

"במחקר של בנק ישראל הוכחנו שהשוק פירמידלי. כשבודקים את המספרים רואים ש-80% מהחברות בקבוצות העסקיות הגדולות הן במבנה פירמידה. כשבודקים את משקל הקבוצות בנתח השוק מגלים ש-22 קבוצות עסקיות שולטות ב-50% מהשוק - בניכוי טבע, שמכניסה סטייה בנתונים", אמר.

לדברי קוסנקו, "השוק הישראלי הוא בין הריכוזיים במערב. יש בו שליטה של עשר משפחות גדולות שמתקרבת ל-30% מהשוק". עוד אמר כי המצב בישראל "דומה לשווקים אסיאתים, לא מערביים", וכי "הבעיה היא גם ענפית. הקבוצות הגדולות מחזיקות 50% מהשוק הפיננסי וב-70% מתחום השירותים והמסחר במשק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים