תחרות העובדים החלשים

האי-שוויון

ערן ישיב
ערן ישיב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן ישיב
ערן ישיב

>> שוק העבודה בישראל הוא שוק דואלי, כלומר שוק המורכב בעצם משני שווקים.

התופעה המעצימה את חולשת הקבוצות האלה היא התחרות ביניהן. מדובר בעובדים המתחרים לא פעם על אותן עבודות, למשל, בבינוי או בתעשייה. מכיוון שאפשר למצוא בקלות רבה עובדים חלופיים יכולים המעסיקים להעסיקם בשכר נמוך יחסית ולא להעסיק עובדים אחרים, "יקרים" יותר. כך למשל, העובדים הזרים תופסים לא פעם את מקומם של עובדים ערבים ישראלים ועובדים יוצאי אתיופיה.

תהליך זה יוצר מלכודת עוני: כל הקבוצות הן חלשות, עם שיעורי אבטלה גבוהים יחסית; מי שמועסק, עובד בשכר נמוך יחסית. לקבוצות אלה אין אפשרות למוביליות כלפי מעלה, ולכן הן נשארות במצב של הכנסה נמוכה. הילדים של עובדים אלה מוגבלים ברכישת השכלה ובמיומנויות עקב המגבלות הכספיות של הוריהם. בנוסף, אופק הקידום המקצועי של ההורים מוגבל, ולכן לא פעם נמצא כי הילדים בוחרים בעצמם מסלול השכלה נמוך יחסית, מכיוון שאינם מאמינים באפשרות להתקדם. כך מונצח מצבן של הקבוצות החלשות.

מבחינה פוליטית, פרט לחרדים, אין לקבוצות אלה כוח להביא לשינוי. מצבן הרעוע הוא לא פעם טוב לרווחיות של מעסיקיהם, שבידיהם כוח פוליטי. למשל, קבלני הבניין נהנים מהעסקת עובדים בשכר נמוך כמו גם מכוח פוליטי לא מבוטל; קבלני כוח אדם נהנים מרווחיות גבוהה תמורת התווך של עובדי קבלן ועובדים זרים, והשיגו מהממשלה מכסות והיתרים להבאתם.

המצב הזה לא ישתנה מעצמו. הוא יכול להשתנות רק אם יהיה שינוי במדיניות הממשלתית. בטווח הקצר, השינוי יכול לבוא עם שינוי מדיניות בתחום המיסוי והסבסוד. מיסוי מעסיקים וסבסוד עובדים חלשים הם כלי מדיניות היכולים ליצור שינוי ממשי במצבן של קבוצות אלה. לגבי העובדים, דוגמה אחת היא מס הכנסה שלילי בהיקף משמעותי הרבה יותר מהנהוג כיום; הסכום המשולם כעת נמוך מאוד ומן הראוי שישולש. לגבי הפירמות, ניתן לנקוט במיסוי משמעותי של מעסיקי עובדים זרים וחברות כוח אדם.

בטווח הארוך, רק השקעה גדולה ויעילה יותר בחינוך של ילדי עובדים אלה יביא לשינוי של ממש. ואולם אם יימשך המצב של אי-עשייה, המשק לא ימריא ומלכודת העוני תישאר במקומה.

הכותב הוא פרופסור-חבר לכלכלה באוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר בלונדון סקול אוף אקונומיקס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?