הקלף החשבונאי של דור אלון

כיצד ייצרה החברה בדו"חות רווח נטו של 26 מיליון שקל

שלומי שוב
שלומי שוב
שלומי שוב
שלומי שוב

>> פיצול אופקי באמצעות "דיווידנד בעין" נעשה בדרך כלל כדי למנוע תמחור חסר שנובע מערבוב פעילויות, באמצעות מתן דגש נפרד לכל פעילות או היפטרות מפעילות "בעייתית". דוגמאות מהשנה האחרונה להצפת ערך הן פיצול פעילות הגז של דור אלון תוך כדי הנפקתה והפיכתה של אלקטרה נדל"ן מחברה בת של אלקטרה לחברה אחות שלה, ומנגד - חלוקת מניות דלק נדל"ן שאיפשרה לקבוצת דלק להוציא ממאזנה התחייבויות בסך כ-23 מיליארד שקל.

לסוגיה זו עשויה להיות השפעה רבה על הרווח הנקי, אבל לא על יתרת העודפים. הפרסום 17 IFRIC הכריע לטובת שווי הוגן, אך אינו חל כשקיים בעל שליטה - ולמעשה מותיר לחברות את ההחלטה על המדיניות החשבונאית.

עד כה, בהתאם לשיטת הערכים בספרים, לא הופשרו לרווח קרנות הוניות המייצגות רווחים והפסדים נדחים, כמו בגין נכסים פיננסיים זמינים למכירה והפרשי תרגום - אלא הועברו ישירות ליתרת העודפים. דוגמה: קבוצת דלק העבירה כך קרן תרגום שלילית של כ-574 מיליון שקל, שהפשרתה היתה מוחקת את עיקר הרווח הנקי ב-2009. השפעה הפוכה היתה באלקטרה, שזקפה ישירות לעודפים ב-2009 קרנות הון חיוביות בסך כ-127 מיליון שקל.

התפתחות מעניינת ניתן למצוא בדו"חות של דור אלון שביצעה את הפיצול ברבעון הראשון והותירה בידה "קלף חשבונאי" - 5% מהזכויות בפעילות שהועברה. אף שיישמה את גישת הערכים בספרים, דור אלון פירשה את תפישת המימוש הרעיוני, שנכנסה לתוקף ב-2010, כגורמת למימוש הקרנות ההוניות וכן למדידת השקעתה הנותרת לפי שווי הוגן. כפועל יוצא, הכירה דור אלון ברווח נטו של כ-26 מיליון שקל, שהיוו כ-60% מהרווח הנקי ברבעון.

השילוב בין גישת הערכים בספרים לתפישת המימוש הרעיוני החדשה יוצר ערבוב מוזר - מעין מימוש לפי ערכים בספרים. כפועל יוצא, נראה כי הגישה העדיפה כיום צריכה להיות השווי ההוגן - כל עוד לא מדובר באקט טכני בלבד.

מבחינה הצגתית, העברת פעילות כדיווידנד בעין מייצגת בדרך כלל קו עיקרי של עסקים, ולכן מסווגת כפעילות מופסקת בדו"ח רווח והפסד, לרבות תיקון מספרי השוואה. כמו כן, כל עוד מועד החלוקה בפועל מתרחש מיד לאחר מועד היווצרות המחויבות לחלוקה, ובאותה תקופה חשבונאית, אין צורך בסיווג מאזני של הפעילות, וגם לא מתעוררת שאלת הכרה בהתחייבות לדיווידנד בעין.

בהקשר זה, יש לציין את ההצגה מחדש שביצעה קבוצת דלק לדו"חות הרבעון הראשון של 2009, כדי לכלול בהם התחייבות כזו; החלטת הדירקטוריון הבלתי מותנית התקבלה כבר ב-31 במארס - על אף שהחלוקה בפועל התבצעה רק לאחר מועד המאזן.

-

הכותב הוא יועץ IFRS ומנהל התוכנית בחשבונאות במרכז הבינתחומי הרצליה

לקריאת מאמרים נוספים של שלומי שוב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?