פנינה דבורין: "זו לא מציאה להיות דירקטורית בנטוויז'ן - זה לא בנק הפועלים"

לפני שנתיים וחצי מונתה דבורין לדירקטורית חיצונית בנטוויז'ן ולא הצהירה על כך שלבעלה יש אחזקות בסוכנויות של דיזנהויז מקבוצת אי.די.בי. ■ בשיחה עם TheMarker היא מסבירה איך זה קרה

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

>> בדצמבר 2007, כשעו"ד פנינה דבורין מונתה לדירקטורית חיצונית בחברת נטוויז’ן שבשליטת קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר, היא נדרשה להצהיר אם יש קשר עסקי בינה או קרוביה לבין החברה או בעלי השליטה בה. דבורין לא עשתה כך והצהירה שאין כל קשר כזה.

ביום חמישי האחרון, שנתיים וחצי אחרי מינויה לתפקיד הדח"צית - דירקטורית שאמורה לפקח בשבע עיניים על טובת הציבור, ושלא אמור להיות לה כל קשר אפילו קלוש לבעלי השליטה - נאלצה דבורין להתפטר. זאת בשל התגלותו של קשר מתמשך בין בעלה, זוהר דבורין, לבין קבוצת אי.די.בי של דנקנר.

במכתב שכתבה דבורין לעמי אראל, יו"ר נטוויז'ן, היא כתבה: "אני מבקשת לסיים את תפקידי, משום שהתברר לי זה עתה כי קיים חשש שלא מתקיימים בי תנאי הכשירות לכהונה כדירקטורית חיצונית. זאת לנוכח קיומו של קשר עסקי מתמשך בין קרובי לבין חברה הנמצאת בשליטת בעלי השליטה בנטוויז'ן".

בדיקת TheMarker גילתה כי זוהר דבורין הוא שותף כבר שנים רבות של קבוצת אי.די.בי. זאת מתוקף אחזקות שיש לו בכמה סוכנויות נסיעות, שלא רק שהן בשליטת דיזנהויז מקבוצת אי.די.בי, הן גם נקראות "סוכנויות דיזנהויז" - דיזנהויז חיפה, דיזנהויז כרמל, דיזנהויז פולג ודיזנהויז עתידים - שבכל אחת מהן הוא מחזיק בין 4% ל-12%. לפי אתר הדירקטורים של דן אנד ברדסטריט, בעלה של דבורין משמש גם דירקטור בכל הסוכנויות האלו שהן סוכנויות פרטיות.

דבורין היא עורכת דין בעל תואר שני במשפטים. בעבר שימשה כפרקליטה בפרקליטות מחוז תל אביב. במקביל לכהונתה כדירקטורית בנטוויז'ן היא מכהנת כדירקטורית בחברות נוספות, ובהן בבנק הפועלים, שבו היא מכהנת כדירקטורית מטעם בעלת השליטה שרי אריסון.

בעבר ייצגה דבורין את עופר גלזר, לשעבר בעלה של אריסון, במשפט שבסיומו הורשע בעבירת מין וריצה ארבעה חודשי מאסר בכלא מעשיהו. דבורין היא גם דירקטורית בחברות אינוונטק סנטראל שבשליטת יולי עופר, רבד שבשליטת יגאל אהובי, ובפיברולן וסיאלו.

בשיחה עם TheMarker נשאלה דבורין לגבי ההתפטרות וענתה כי "מה שקרה זה שפשוט התברר לי שלבעלי יש אחזקות מיעוט בחברות השייכות לבעלת השליטה בנטוויז'ן. ברגע שהבנתי את הקשר הזה התפטרתי. בעלי אינו עובד שם וזה לא היא בראש שלי. הוא עובד בפולאריס. איני מתעסקת בענייניו, כמו שהוא לא בשלי. אז זה לא התחבר לי".

אבל הוא היה מנכ"ל בא-לי שכור תיירות שבשליטת אי.די.בי רכשה בה את השליטה.

"הוא היה מנכ"ל, אבל הוא לא היה בעל שליטה, וזו כבר היסטוריה. כבר 10 שנים שאין בא-לי בכלל. אני לא מעורבת שם. מודה ועוזב ירוחם".

אז איך בכל זאת גילית את הקשר פתאום?

"השבוע (בשבוע שעבר - ש"ש), עמי אראל, שכלל לא הכיר את בעלי (אני הכרתי ביניהם רק בשנה האחרונה), שאל אותי 'תגידי, יש לזוהר אחזקות בחברות תיירות?' אמרתי לו שכן. אחרי יומיים הוא חזר אלי ואמר לי שמתברר שזה בשליטת הקבוצה. באותו רגע הוצאתי מכתב התפטרות.

"זו לא מציאה כזו גדולה להיות דירקטורית בחברה כזו. זה לא בנק הפועלים. זה לא עבודה יומיומית שלי. זה דירקטוריון שמתכנס כמה פעמים ברבעון. בכלל, לא חשבתי שיש קשר. לא הייתי הולכת להיות דח"צית בחברה שיש לה איזשהו קשר (לעסקיו של בעלה - ש"ש). ברור שזה לא צריך להיות. ברגע שהתברר לי שיש קשר מיד התפטרתי. אגב, אף אחד לא חיבר זאת. לא רק אני. אני מניחה שאילו זו היתה חברה בת רצינית הייתי יודעת, וגם בחברה היו יודעים. ברגע שאראל שאל אותי אם יש קשר, לקח לי שתי דקות להעביר מכתב התפטרות".

האם בדקת את כשירותך גם לגבי כהונה בדירקטוריונים נוספים לנוכח האחזקות של בעלך בחברות שונות?

"באף חברה אין קשר. יש חברה עם פטנט רפואי. יש חברה עם נדל"ן מניב. אז אין כל קשר. אבל גם פה לא הייתי חושבת שיש קשר. אלה חברות נינות, ווהעניין כל כך רחוק שלא קישרתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה