עלייה של 16% בהכנסות לא מצליחה להסתיר את הבור של אלעד גרופ בלאס וגאס

ההכנסות עלו ל-131 מיליון דולר; מתחילת 2008 הפסידה כ-402 מיליון דולר

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

חברת אלעד גרופ, זרוע הנדל"ן הפרטית של יצחק תשובה בצפון אמריקה, סיימה את הרבעון הראשון של 2010 עם עלייה של כ-16% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל, לכ-131 מיליון דולר - כך עולה מהודעה קצרה שפירסמה החברה בסוף השבוע האחרון לגבי תוצאותיה.

באלעד מייחסים את הגידול בהכנסות - הכוללות הכנסות בגין נדל"ן מניב, בנייה למגורים ומלונאות - לעלייה בהכנסות משכר דירה ומגידול במכירות דירות. עקב היעדר שיערוכים שליליים מהותיים גדל הרווח התפעולי של החברה ברבעון הראשון של השנה בכ-9.8% בהשוואה לרבעון המקביל, לכ-27.0 מיליון דולר. החברה לא הצליחה לתרגם את השיפור בהכנסות וברווחיות התפעולית לשורה התחתונה, וסיכמה את הרבעון הראשון של 2010 עם הפסד של כ-600 אלף דולר, לעומת רווח של 65.1 מיליון דולר ברבעון המקביל. ואולם הרווח של אלעד ברבעון הראשון של 2009 לא נבע מהשיפור בתוצאות התפעוליות (שרשמו ירידה כמעט בכל פרמטר), אלא מהכנסות מטבע חד פעמיות שרשמה החברה, בהיקף של 83 מיליון דולר. זאת בשל התחזקות של כ-10% בשער הדולר האמריקאי והקנדי מול השקל, ששחקה במונחים דולריים את שווי האג"ח השקליות בהיקף של יותר מ-3 מיליארד שקל שגויסו. ברבעון הראשון של 2010, לעומת זאת, נחלש הדולר מול השקל בכ-1.6%.

בסך הכל רשמה אלעד גרופ מתחילת 2008 הפסד של כ-402 מיליון דולר (כ-1.5 מיליארד שקל בהתחשב בשער החליפין שקל-דולר) נכון לסוף מארס 2010. ההפסד נבע בעיקר משחיקה בשווי הקרקע בפרויקט הענק פלאזה לאס וגאס, שבו שותפה אלעד (50%) בחלקים שווים עם קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר. ב-2008 וב-2009 מחקה אלעד כ-443 מיליון דולר בגין שווי הקרקע בפרויקט.

ההדמיה

נכון להיום, אלעד גרופ ודלק נדל"ן הציבורית, שהפסידה מתחילת 2008 כ-2.7 מיליארד שקל, הן החוליות החלשות של קבוצת תשובה. מלבד ההפסדים המצטברים של כ-4.2 מיליארד שקל, שתי החברות חייבות מיליארדי שקלים לבעלי האג"ח, ומקלקלות את החגיגות בקבוצת תשובה בעקבות מציאת מאגרי הגז הנוספים.

בסוף מארס 2010 נאמד הונה העצמי של אלעד ב-547 מיליון דולר (ההון העצמי הכלכלי יחד עם הלוואות הבעלים הסתכם בכ-954 מיליון דולר), שהם כ-11.5% מן המאזן שנאמד ב-4.75 מיליארד דולר, כך שכלל ההתחייבויות של החברה הסתכמו ב-4.2 מיליארד דולר.

כמו כן מעדכנת אלעד כי בקופת החברה יתרות מזומנים, מזומן מוגבל וניירות ערך סחירים בהיקף של כ-224 מיליון דולר - ירידה של כ-50 מיליון דולר מסוף 2009 - ומוסיפה כי תשלומי הקרן בגין האג"ח שלה עד סוף 2010 יסתכמו בכ-64 מיליון דולר.

המציאות

"התוצאות של אלעד ברבעון הראשון של 2010 מתאפיינות בגידול בהכנסות בכל מגזרי הפעילות ומבטאות מגמת שיפור בשוקי הפעילות של החברה", אמר מנכ"ל החברה, מיקי נפתלי. "מהתוצאות ניתן ללמוד כי הפעילות בשוק הקנדי ממשיכה להפגין חוסן ויציבות ביחס לשווקים אחרים בעולם. בכוונתנו להמשיך לקדם את תוכניות הפיתוח בפרויקטי החברה בקנדה הזוכים להצלחה שיווקית, וכן לקדם את תוכניות ההנפקה של חברת הבת אלעד קנדה בבורסה הישראלית, כשהיעד הוא לבצע את ההנפקה כבר על בסיס תוצאות הרבעון הראשון של השנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה