דן גלאי: אני המצאתי את מדד VIX

מדד הפחד (VIX) נחשב למדד המוצלח ביותר בבורסת האופציות של שיקאגו ■ את המצאת המדד זקפו שם לזכותו של פרופ' רוברט ווילי אך פרופ' דן גלאי טוען כי פיתח את המדד כבר ב-1986 ■ גלאי מתלונן שאינו זוכה להכרה בארה"ב אך מתנחם בכך ש"לפחות הבורסה הצרפתית מוקירה אותנו"

אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון

>> התנודתיות בתקופה האחרונה במדדי המניות החזירה את מדד VIX לתשומת לב המשקיעים. מדד VIX, המכונה גם "מדד הפחד", אמור לשקף את עוצמת התנודתיות העתידית של שוק המניות האמריקאי. משקיעים רבים מעריכים כי השינויים במדד מסמלים את כיווני המסחר. כך למשל, זינוק במדד הפחד מסמל את המשך מגמת הירידות.

את המדד מחשבים באופן הבא: לוקחים את מחירי האופציות על מדד 500 S&P הנסחרות בבורסה של שיקאגו, בכל נקודת זמן, ומחלצים מהם את התנודתיות הגלומה של הבורסה במהלך 30 ימי המסחר הקרובים. הנוסחה המקובלת לחישוב מחירי אופציות כוללת הערכה למידת התנודתיות שלהן.

בעוד שאופציות ומניות נקובות בדולרים, מדד VIX נקוב באחוזים, מכיוון שהוא מהווה הערכה סטטיסטית להסתברות של תנועה - למעלה או למטה - של מדד 500 S&P בחודש הקרוב. המלה VIX נגזרת מהמלה Volatility Index (מדד תנודתיות).

מדד הפחד משמש גם סימן טכני במערכות המסחר של המדד בשם Chicago Board Options Exchange Volatility Index מאחר שמדובר במדד מוצלח וסחיר, מחזורי המסחר על האופציות של המדד מניבות ל-CBOE רווח ניכר. מי שהמדד רשום על שמו זוכה לא רק לתהילת עולם אלה גם להכנסה נאה.

הקרב על המדד

באתר של CBOE, המצאת המדד נזקפת לזכותו של פרופ' רוברט ווילי מאוניברסיטת דיוק בשנת 1993.

ואולם הדיון האקדמי מקבל תפנית מעניינת: פרופ' דן גלאי טוען כי בשנת 1993 הוא ופרופסור ווילי שימשו עדים מומחים במשפט ביוסטון, טקסס. "היות ולפרופ' ווילי היה מסד נתונים של מחירי האופציות על מדד 100 S&P, ביקשתי ממנו את הנתונים תוך שאני מסביר לו בפרוטרוט כיצד נתונים אלה יעזרו לשרטט את מדד התנודתיות".

לדבריו, על אף שהובטח לפחות שלוש פעמים כי הנתונים יישלחו - דבר לא קרה. "לאחר מכן התברר לנו כי ווילי פיתח מדד תנודתיות ל-CBOE. מדד זה מאוד מזכיר את המדד שפיתחנו והצענו ל-CBOE באוגוסט 1987".

לדברי גלאי, הוא ופרופ' מנחם ברנר החלו בפיתוח מדד תנודתיות לבורסה האמריקאית ב-1986, ול-CBOE ב-1987.

איך נולד הרעיון של המדד?

"גלאי: "בדוקטורט שלי ב-1973 על אופציות ועל תמחור אופציות באמצעות הנוסחה של בלק ושולס, שגם ישבו בוועדת הדוקטורט שלי, הייתי החוקר הראשון שבדק את מחירי האופציות והקשר בינם לבין הנוסחה.

"בקיץ של 1975 הייתי יועץ של CBOE, ואז כתבתי עבודה על מדד אופציות שהם קראו לו Galai Option Index (GOI). המדד התבסס על ממוצע של מחירי אופציות בכסף. מכאן התגלגל הרעיון ליצור את מדד VIX.

אם המצאתם את המדד למה לא תבעתם את CBOE?

"CBOE הזמינו אותנו באוגוסט 1987, והצגנו בפניהם את המודל של VIX. ואולם המשבר בבורסה של 1987 טרף את הקלפים וגרם להקפאת כל הפרויקטים.

"שמרנו איתם על קשר, אבל לאחר חילופי מנהלים שם, הודיעו לנו שהמדד לא עומד על הפרק. ב-1992 התברר כי הם השיקו את המדד. בעקבות מכתב חריף ששלחנו להם, הודיע לנו יו"ר CBOE דאז, אלגר צ'פמן, כי המדד יפורסם בלי מכשירים פיננסיים עליו - כלומר לא למטרות רווח. כאשר יצאו האופציות על מדד VIX ב-2006 - כבר היה מאוחר מדי לעשות משהו".

אתה לא מצטער היום?

"בדיעבד ייתכן מאוד שהיינו צריכים לנהוג אחרת. הם מודים שהמוצר הכי מוצלח שלהם הוא אופציות על מדד VIX. לפחות הבורסה הצרפתית מוקירה אותנו כמי שהמציאו את המדד".

TheMarker Online

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן