נוחי ביקש - ותשובה מחליף את שמה של דנקנר השקעות לאלעד ישראל

40 שנה לאחר שקבוצת ההשקעות הוקמה על ידי משפחת דנקנר, ישנה הבעלים הנוכחי תשובה את שמה

>> איש העסקים יצחק תשובה ממשיך במהלכי המיתוג מחדש של דנקנר השקעות, המשמשת כזרוע הבנייה למגורים של דלק נדל"ן בישראל. ל-TheMarker נוגע כי תשובה החליט לשנות את שמה של החברה, ככל הנראה לאלעד ישראל.

המהלך צפוי לצאת לדרך בתקופה הקרובה, עם אישורו הפורמלי של דירקטוריון דלק נדל"ן. תשובה רכש לפני שש שנים לאחר שרכש את השליטה בחברה מידי משפחת דנקנר בראשות שמואל דנקנר (אביו של דורי ודודם של נוחי ודני דנקנר) תמורת כ-60 מיליון דולר.

עבור דנקנר השקעות מדובר בהמשך היישום של אסטרגיה חדשה, שבאה לידי ביטוי עד כה במינוים של רונן יפו למנכ"ל החברה ושל יעקב סיסו ליו"ר, וכן בהתנעת מהלכים (המצויים כיום בעיצומם) של גיוס הון או חוב לדנקנר השקעות, באמצעות הנפקת מניותיה לבורסה, הנפקה של חלק מהפרויקטים או מיזוג החברה לתוך שלד בורסאי.

מלבד המיתוג מחדש, המהלך של תשובה נעשה לדברי המקורבים לצדדים לאחר שנתבקש לעשות זאת כמה פעמים בעבר על ידי נוחי דנקנר, יו"ר קבוצת אי.די.בי ושותפו בפרויקט פלאזה לאס וגאס בארה"ב, וכן על ידי מנהלים אחרים באי.די.בי, בהם יו"ר נכסים ובנין רפי ביסקר.

לפי אותם מקורבים, נוחי דנקנר, שמכר את אחזקותיו בדנקנר השקעות לבני משפחת דנקנר האחרים ב-1999 תמורת כ-60 מיליון דולר ויצא לדרך עצמאית (מאוחר יותר מכר גם דני דנקנר את אחזקותיו), לא היה שבע רצון מכך שבכל פעם שדנקנר השקעות עלתה לכותרות היו משייכים זאת אליו או לבני משפחתו, כשבפועל הוא כבר מזמן אינו קשור לחברה.

היו זמנים שבהם נחשבה דנקנר השקעות, שהוקמה לפני יותר מ-40 שנה ועסקה מלבד הנדל"ן גם בתקשורת (באמצעות האחזקות במת"ב ובפרטנר), לאחת מחברות ההשקעות החזקות והידועות במשק.

ב-1999, בעקבות מתיחות בין נוחי דנקנר לשמואל דנקנר, שהיה עד אז הדמות המוכרת והמובילה במשפחה, הוחלט על הפרדת עסקי המשפחה לשני ענפים. שמואל דנקנר ובני משפחה אחרים רכשו את המניות של נוחי דנקנר, של אביו יצחק דנקנר ושל משפחת גילינסקי בחברת דנקנר השקעות תמורת סכום עגול של 100 מיליון דולר.

דנקנר השקעות החזיקה אז במניות של חברת הכבלים הישראלית מתב וחברת התקשורת הפולנית נטיה, שנסחרו אז, בשיא בועת התקשורת והיי-טק, במחירים מנופחים. פקיעת בועת ההיי-טק ופרוץ האינתיפאדה השנייה גרמו לקריסה במניות בנק הפועלים ודנקנר השקעות, והגבילו את יכולתם לחלק דיווידנדים שיסייעו לבני דנקנר לעמוד בתשלומי הריבית והקרן לבנק לאומי. בני משפחת דנקנר נתקעו עם מניות שמחירן ירד בחדות ועם הלוואות יקרות שמימנו אותן.

בסופו של דבר מכרו בני המשפחה את השליטה בדנקנר השקעות ביוני 2004, בעיצומו של המיתון בענף הנדל"ן, תמורת 58 מיליון דולר לדלק נדל"ן של יצחק תשובה, ששילם גם עבור המוניטין של דנקנר השקעות.

מדו"חות דלק נדל"ן עולה כי הכנסות החברה מתחום הייזום למגורים בישראל הסתכמו ב-2009 בכ-290 מיליון שקל - גידול של כ-23% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2008. הרווח הגולמי ממכירת הדירות עלה בכ-30% בהשוואה לתקופה המקבילה, ל-43.7 מיליון שקל, שהיו כ-15% מההכנסות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?