אירופה גררה את ת"א למדרון: ת"א 25 ירד ב-1.7%, פרטנר איבדה 4%

מניות הסלולר צללו עקב החלטת משרד התקשורת להפחית את דמי הקישוריות; סלקום איבדה 3.6%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר באחד העם שנפתח הבוקר במגמה מעורבת על רקע גיבוש תוכנית החילוץ לכלכלת יוון, נחתם בירידות חדות, במקביל להתחזקות הירידות באירופה. זאת, על רקע חששות למצבה של ספרד, אשר על פי השמועות המופצות בשווקים, תזדקק לסיוע כספי של 200 מיליארד יורו. מדד תל אביב 25 איבד 1.7% ונחתם ברמה של 1,154 נקודות. מדד תל אביב 100 ירד ב-1.9% לרמה של 1,085 נקודות. מדד מניות הבנקים ירד ב-1.7% ומדד מניות הנדל"ן צנח ב-3.3%. בשוק הסולידי שררה יציבות.מחזורי המסחר הסתכמו ב-2.5 מיליארד שקל- גבוה בהרבה מהממוצע.

"החל מהשעה 11:30 החל השוק לרשום ירידות, בשל החשש לכלכלת ספרד, ומשעה זו הוא ממשיך לרדת בהתמדה" אמר דניאל רפופורט, מנהל חדר המסחר באקסלנס סמוך לסגירת המסחר, "אפשר לראות כי כל השוק יורד - מלבד מניות הסלולר שיורדות עקב הורדת דמי הקישוריות, כיל נחלשת ב-2%, בזק, שפחות מושפעת מהקישוריות, "חוטפת" 2% והבנקים גם הם יורדים בהתאם למגמה. מדובר בהצטרפות לסנטימנט האירופי בשל החילוץ האפשרי לכלכלת ספרד. המשמעות של חילוץ ספרד גדולה לאין שיעור מחילוץ יוון, מכיון ומדובר באחת הכלכלות המשמעותיות באירופה".

רפופורט הוסיף כי "ציבור המשקיעים ממזער נזקים ומוכר. דבר משמעותי שיש לשים לב אליו זה האם הציבור יתחיל לפדות כספים מקרנות הנאמנות בשל ירידות השערים לאחרונה."

דיונים חמים בנושא, בקהילת הבורסה בתל אביב ב-TheMarker Cafe

המסחר בארה"ב

סמוך לסגירת המסחר הורו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט על ירידות של עד 0.5%, על רקע החשש לכלכלת אירופה.

כמו כן, מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בארה"ב עלה באפריל לרמה של 60.4 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר מאז חודש יוני 2004 - לעומת 59.6 נקודות בחודש הקודם, מסר אתמול מכון המחקר ISM. כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 60 נקודות. קריאה של המדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביעה על צמיחה בפעילות במגזר הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף ירידה בפעילות.

אירופה: חשש לגורל ספרד

ירידות נרשמות בבורסות אירופה בשעה זו בהובלת בורסות דרום היבשת. מדריד יורדת כמעט ב-2.8% בעקבות שמועות בנוגע לכך שהורדת דירוג נוספת לספרד היא בלתי נמנעת. עיתון בספרד פירסם שמועה לפיה הממשלה תזדקק לסיוע מיידי של 200 מיליארד יורו, וכן שצפויה הורדת דירוג נוספת לאג"ח הספרדיות.

בעקבות השמועות, סוכנויות דירוג האשראי מודי'ס ופיץ' הודיעו כי אין בכוונתן להוריד את דירוג האשראי של ספרד, על אף החששות מכך שמשבר החובות של יוון יתפשט למדינות נוספות בדרום אירופה. למרות זאת, ירידות השערים באחד העם רק הלכו והחריפו. ההודעה נמסרה, בין היתר, בניסיון להרגיע את הירידות בשווקים. מודי'ס ופיץ' מסרו כי דירוג האשראי של ספרד אצלן יישאר AAA = הדירוג המקסימלי, וכי תחזית דירוג האשראי של ספרד תישאר גם היא על כנה.

הקבינט הגרמני אישר אתמול חקיקה שתאפשר לגרמניה להעניק ליוון סיוע של 22.4 מיליארד יורו (29.6 מיליארד דולר) במשך שלוש שנים, כחלק מחבילת הסיוע הכוללת, וזאת לאחר שממשלת גרמניה הבינה כי הגעתה של יוון לחדלות פירעון עלולה לדרדר את היורו ולפגוע גם בכלכלת גרמניה. גרמניה תעניק ליוון 8.4 מיליארד יורו (11.1 מיליארד דולר) השנה, ובשנתיים הבאות תיתן לה 14 מיליארד יורו (18.5 מיליארד דולר) - 28% מחבילת הסיוע הכוללת. הכסף יגיע מ-KfW דיוולופמנט בנק, שמגובה על ידי ממשלת גרמניה.

שוק המניות בישראל

מניות הסלולאר פרטנר וסלקום, רשמו ירידות חדות לאחר שנודע כי משרד התקשורת החליט על הורדת דמי הקישוריות בישראל. המשרד קובע כי דמי קישור הגומלין הסלולרים יירדו ל-4.14 אגורות לדקת שיחה. כוונת המשרד כי תעריף זה ייכנס לתוקפו כבר בשנת 2010 וזאת אחרי תהליך שימוע קצר של 30 יום. משרד התקשורת אינו מסתפק בזה ונקבע כי דמי הקישור יירדו עד לערך של 2.57 אגורות לדקה, וזאת באופן הדרגתי עד לשנת 2014. עוד הוחלט על הורדה חדה בדמי הקישוריות על שליחות SMS והם יעמדו כבר ב-2010 על 0.19 אגורות וימשיכו לרדת לתעריף של 0.17 אגורות להודעה עד ל-2014.

ענקית התרופות הגנריות, טבע, חותמת עוד רבעון עתיר רווחים: הכנסותיה עלו ברבעון הראשון של 2010 ב-16% ל-3.65 מיליארד דולר והרווח הנקי המתואם (non-GAAP) עלה ברבעון הראשון ב-31% ל-830 מיליון דולר, כלומר רווח נקי של 91 סנט למניה על בסיס דילול מלא על פי non-GAAP. ממוצע תחזיות האנליסטים צפה כי טבע תציג ברבעון הראשון של 2010 הכנסות של 3.70 מיליארד דולר ורווח של 89 סנט למניה, כלומר 825 מיליון דולר. כמו כן, טבע הכריזה על תשלום דיווידנד במזומן בגין הרבעון הראשון של שנת 2010 בשיעור של 70 אגורות למניה.

אלווריון, סיימה את הרבעון הראשון ברף הנמוך של תחזיותיה ומתחת לתחזיות השוק. הכנסות החברה הסתכמו ב-51.9 מיליון דולר, ירידה של 23.5% לעומת הכנסות של 67.9 מיליון דולר ברבעון המקביל. למרות ירידה של 14.6% בהוצאות התפעול, שעמדו על 27.4 מיליון דולר לעומת 32.1 מיליון דולר ברבעון המקביל, רשמה החברה עלייה בהפסד התפעולי, שהסתכם ב-5.1 מיליון דולר לעומת הפסד תפעולי של 1.4 מיליון דולר ברבעון המקביל. בשורה התחתונה, הסתכם ההפסד הנקי ב-4.9 מיליון דולר לעומת הפסד של 852 אלף דולר ברבעון המקביל. ההפסד המתואם הסתכם ב-3.7 מיליון דולר או 6 סנט למניה לעומת רווח מתואם של 754 אלף דולר או סנט אחד למניה.

הדרישה של רשות ניירות ערך מחברת מבטח שמיר לחשוף את נתוניה הכספיים של תנובה, פסילת הדו"חות הכספיים של החברה והאיום להשעות את המסחר במנייתה של מבטח שמיר יצרו קרע בין מנכ"לית אייפקס ישראל זהבית כהן למאיר שמיר, בעל השליטה במבטח. כהן חשה כי שמיר מנסה לכפות עליה לגלות את הנתונים הכספיים של תנובה, בחסות דרישת רשות ני"ע והתקדים שנוצר במשפט, שבו הורשעו בכירי דיסקונט השקעות בהפרת סעיפים לחוק ני"ע בשל אי פרסום הדו"חות הכספיים של החברה המוחזקת ישקר.

חברת שיכון ובינוי, שבשליטת שרי אריסון השלימה עסקה עם קבוצת רכישה למכירת מגרש בשכונת עיר ימים בנתניה תמורת 40 מיליון שקל. את קבוצת הרכישה מנהלים איציק ורמי תשובה, אחייניו של יצחק תשובה וכן מודי קרת, דירקטור לשעבר בחברת גמול, והכלכלן טל ברשן. על המגרש ניתן להקים 72 דירות בבניין בן 22 קומות.

אלקטרה נדל"ן ממשיכה לממש נכסים לצורך חיזוק מצבה הפיננסי. החברה הודיעה היום כי חברת בת זרה שבשליטתה מכרה את אחזקותיה (60%) בבניין משרדים בקנדה תמורת כ-250 מיליון שקל (68 מיליון דולר קנדים). סכום זה משקף לבניין שווי של 422 מיליון שקל (114 מיליון דולר קנדי). מדובר בבניין הנמצא בעיר וויניפג בקנדה, וכולל בניין משרדים וקומת מסחר בשטח כולל של 55.7 אלף מ"ר. את הבניין רכשה החברה בספטמבר 2007 בתמורה ל-102.5 מיליון דולר קנדי.

מדדי בורסת תל אביב
ת"א 2
5
ת"א 100
מדד הבנקים
מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה
TheMarker Online

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"