רכבת הרים בבורסה: לאחר ירידות חדות - המסחר נסגר בעליות קלות; תל אביב 25 הוסיף 0.2%

אי.בי.אי: "רכישות גדולות של מוסדיים ישראליים הזיזו את השוק למעלה"

ליאור זנו, פרשנות
ליאור זנו
ליאור זנו, פרשנות
ליאור זנו

לאחר מגמה של ירידות שערים חדות, נחתם המסחר באחד העם בעליות שערים קלות, למרות מגמה שלילית שנרשמה בוול סטריט בסוף השבוע ועל רקע תוכנית הסיוע ליוון. מדד תל אביב 25 עלה ב-0.2%, מדד תל אביב 100 איבד 0.1%, מדד הבנקים הוסיף 0.3% ומדד הנדל"ן ללא שינוי.

יום המסחר החל בירידות שערים במדדים המובילים, שהגיעו בשיאן לירידות של כ-2%, אך החל בשעה 10:30, התחילו הירידות להתמתן בהדרגה. בשעה האחרונה של המסחר, החלו הביקושים לגבור, עד לסגירה חיובית. מחזורי המסחר הסתכמו ב-2.2 מיליארד שקל - מחזור גבוה יחסית לממוצע.

אסף בירן מאי.בי.אי: "מה שהזיז היום את השוק למעלה זה רכישות גדולות של מוסדיים ישראליים שחושבים שהשוק הגיע לרמות מחירים מעניינות. השוק היה די סטטי בזמן האחרון, ברמה של 1,200 נקודות. רוב המוסדיים חיכו שהשוק יזוז 5% למעלה או למטה כדי לפעול ועכשיו זה קרה. גם ביום חמישי היו קניות של מוסדיים מקומיים ומכירות של זרים, ככל הנראה.

"המוסדיים למעשה חיכו שהשוק יירד ומנצלים את המומנטום כדי להגדיל אחזקות", אמר בירן, והוסיף כי "בסך הכל השוק הישראלי הוא די זול והכיוון נראה חיובי. גם עם סאגת יוון, לא נראה כי השתנה משהו דרמטי בארץ. היום בבוקר נודע כי יוון תקבל את חבילת הסיוע מאירופה וזהו גורם נוסף שגרם לביקושים לעלות. כמו כן, כניסתה של ישראל לרשימת המדינות המפותחות בקרוב משפיעה על המסחר בכיוון שלילי, שכן הזרים מוכרים את אחזקותיהם, אך נראה כי השוק הישראלי קולט את הסחורה"

רועי לאופר, מנהל חדר המסחר בדש ברוקראז' אמר הבוקר: "ניתן לראות סוג של סלקטיביות במסחר כאשר מדד הבנקים מוביל את השוק למטה. גם בוול סטריט משך מגזר הפיננסים את השוק לירידות וזה בגלל ששורש הבעיה הוא באשראים, אז אך טבעי כי הדבר יתבטא בבנקים, שהם המלווים של הכסף. כמובן שבארץ החשיפה לאג"ח האירופי נמוכה יחסית לעולם, אבל חייבים לזכור כי אנחנו עדיין באותו כפר גלובלי של חובות".

"בחלוקה למגזרים, ניתן לראות כי מגזר האגרוכימיה יציב היום" אמר לאופר והוסיף כי "מדד יתר 75 יורד בצורה תלולה יותר מכיון שהתנודתיות בו גבוהה יותר, ונובעת מהנזילות הנמוכה. במניות המדד יש סחירות נמוכה יותר מאשר במדד תל אביב 25. ביום כזה של היצעים בולטים - התנודה חדה יותר".

דיונים חמים בנושא, בקהילת הבורסה בתל אביב ב-TheMarker Cafe

גולדמן סאקס
להערכת כלכלני בנק לאומי, בטווח הקצר קיימת אפשרות ממשית למימוש בשוק המקומי בעקבות גורמים מקומיים ובעיקר בשל החרפה אפשרית של ההתפתחויות האחרונות בחו"ל. בבנק מעריכים כי בהסתכלות ארוכת טווח עליות השערים יימשכו, נוכח השיפור בתמונה המקרו-כלכלית וברווחיות החברות, ועל רקע התשואות הנמוכות המתקבלות באפיקים הסולידיים.

בבנק הפועלים ממשיכים לראות בחיוב את ההשקעה במניות בראיה לטווח בינוני וארוך, וממליצים למקד את התיק המנייתי בעיקר במניות נבחרות, ופחות במדדים. זאת, בשל הערכה כי השונות בין המניות תגדל, בהתאם לתמחור הספציפי של כל מניה ולביצועיהן העסקיים של החברות.

בעולם, יוון, הנאבקת במשבר החובות, הסכימה לערוך קיצוצים בשווי 24 מיליארד יורו, הכוללים קיצוצי שכר לעובדי הציבור במדינה, בכדי לקבל את כספי הסיוע האירופי בשווי פוטנציאלי של 159 מיליארד דולר . תוכנית הקיצוצים תכלול בין היתר קיצוצים בהטבות לעובדי המדינה והעלאות מסים. גרמניה וקרן המטבע הבינלאומי התעקשו על ביצוע קיצוצים נרחבים בתקציב היווני כתנאי למתן חבילת הסיוע.

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX), הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בארה"ב, קפץ אמש ב-20% מעל לרמה של 22 נקודות ולשיא של חודשיים וחצי על רקע הירידות החדות במניות.

בגזרת המניות, חילן טק הציגה עליות נאות באחד ממחזורי המסחר הגבוהים, לאחר שאיש העסקים אבי באום, סיכם בסוף שבוע האחרון על רכישת השליטה בחברת, מידי שותפו עופר הירשזון (בנו של שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון). הירשזון החזיק, ערב העסקה, בכ-23.9% מהחברה ישירות וכן ב-50% מחברת די.סי.אל.ביאי (ביתר 50% מחזיק באום), המחזיקה ב-47.6% מחילן טק.

מניית השלד הבורסאי גולן מלאכת מחשבת צנחה ב-28% לאחר שבעלי השליטה דני מור ואיילון ברוך (73% יחד), הודיעו כי החליטו להשעות בינתיים מיזוג קרקעות שבבעלותם הפרטית לתוך החברה, המוערכות ב-100 מיליון דולר. לפני כחודשיים, עת הודיעו על המיזוג הצפוי, זינקה מניית החברה ב-67% ביום אחד.

יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק נדל"ן, צפוי להשלים בימים הקרובים את העסקות לרכישת מלוא סדרת אג"ח ב' הפרטית של החברה תמורת כ-20 מיליון שקל. תשובה רכש בשבוע שעבר בכמה עסקות מחוץ לבורסה מגופים מוסדיים כ-50% מהסדרה בכ-50 מיליון שקל. בנוסף, ל-TheMarker נודע כי מרכנתיל דיסקונט לא ידרוש מהחברה פירעון מיידי של יתרת ההלוואה בהיקף של כ-65 מיליון שקל, כנראה תמורת חיזוק נוסף של הבטוחות.

אלביט מערכות הודיעה היום כי תספק מל"טים (מטוסים ללא טייס) נוספים לחיל האויר בהיקף של 50 מיליון דולר. החברה תספק לצה"ל מל"טים חדשים מסוג הרמס 900 ומל"טים נוספים מסוג הרמס 450, הנמצאים כיום בשימוש צה"ל. המטוסים יסופקו לצה"ל תוך שלוש שנים.

מניית אפריקה ישראל התחזקה באחת המחזורים הגבוהים, כאשר במקביל התקיים היום מסחר בזכויות אפריקה נכסים, שדווקא הציגה ירידות. זאת במסגרת הנפקת זכויות לבעלי מניות אפריקה נכסים בשיעור של כ-30% בהיקף כספי כולל של כ-380 מיליון שקל. ההנפקה צפויה לחזק את הונה העצמי שעמד בסוף 2009 על כ-2.36 מיליארד שקל.

מניה נוספת שרשמה עליות נאות היא מזור. העליות נרשמו בעקבות פרסום רשמי של תוצאות מחקר ראשון בשימוש ברובוט המיניאטורי של החברה בניתוחי ילדים הסובלים ממחלות עמוד שדרה קשות. על פי תוצאות המחקר, לניתוחי ההשתלה 100% הצלחה ו-99.9% אחוזי דיוק.

פריגו הרויחה 61 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2010, כלומר גידול של 29% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2009. הרווח למניה הסתכם ב-65 סנט בעוד שממוצע תחזית הרווח של האנליסטים היה לרווח של 63 סנט. הכנסותיה של החברה צמחו ב-32% ברבעון הראשון של 2009 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2009 והסתכמו ב-538 מיליון דולר, נמוך מממוצע תחזיות האנליסטים למכירות של 549 מיליון דולר ברבעון החולף.

אל על הודיעה ביום חמישי כי הגיעה להסכמה עם חברת בואינג על ביטול הסכם, עליו חתמה בחודש מארס 2008, לרכישת ארבעה מטוסים מדגם 777-200. בנוסף, סיכמו אל על ובואינג את התנאים לפיהם תהיה החברה זכאית לעשות שימוש בסכום השווה למקדמות ששולמו על ידה במסגרת ההסכם, בעסקאות חדשות לרכישת מטוסים בשנים הבאות.

חברת אילקס מדיקל, הכריזה על חלוקת דיבידנד מיוחד בסך 26 מיליון שקל. המועד הקובע (יום הקום) יהיה ה-7.5, בעוד כחמישה ימים, ומועד התשלום יתבצע ב-20.5. הדיבידנד משקף חלוקה של 2.59 שקל למניה, ומבטאת תשואת דיבידנד בשיעור של כ-7% ביחס למחירה הנוכחי של המניה בבורסה.

אלווריון שוקלת לבצע סבב פיטורים נוסף בחברה. על פי הערכות, החברה עשויה לפטר כ-30-50 עובדים. החברה מעסיקה כ-950 עובדים ברחבי העולם, כאשר בשנת 2009 פיטרה כ-90 עובדים ובשנת 2008 פיטרה כ-100 עובדים. החברה צפויה לדווח על תוצאות הרבעון הראשון של 2010 ביום שלישי הקרוב. אלווריון צפתה הכנסות של 50-60 מיליון דולר ותוצאות שינועו בין הפסד מתואם של 7 סנטים לרווח מתואם של סנט אחד.

השותפות ברישיון רציו-ים, דלק קידוחים, אבנר ו רציו, נסחרו על רקע דו"חותיה הרבעוניים של נובל אנרג'י האמריקאית, שותפה ומפעילת הקידוח. בשיחת ועידה שערכה נובל עם פרסום הדו"חות, שב מנכ"ל החברה ואמר כי החברה תבצע קידוחי אקספלורציה במבנה לויתן שברציו-ים. עם זאת, יש לציין כי לא מדובר במידע חדש, שכן כבר ברבעון שעבר הצהירה נובל הצהרות דומות. המשקיעים ממתינים לתוצאות הסקר הסייסמי התלת מימדי (3D), הצפויות להתפרסם ביוני, ויעניקו אינדיקציה טובה יותר לשאלה האם קיים גז טבעי במבנה.

מדדי בורסת תל אביב
ת"א 2
5
ת"א 100
מדד הבנקים
מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה
TheMarker Online

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"