מה יעצור את קפיצת הקנגורו של כלכלת אוסטרליה

הסכנה: מחירי הנדל"ן באוסטרליה זינקו גבוה מדי

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן שבע

>> כמעט 400 שנה חלפו מאז גילו משלחות מחקר מהולנד את אוסטרליה לעולם המערבי. בסוף המאה ה-18 היא הפכה למושבת עונשין בריטית שאליה הוגלו אסירים. כיום יכולה אוסטרליה להסתכל מלמעלה על עמיתותיה באירופה.

הכלכלה האוסטרלית נחשבת לאחת הכלכלות היציבות בעולם, רחוקה מאוד ממצבן של כלכלות אירופה. יוון, פורטוגל, ספרד, בריטניה, אירלנד ואחרות מאיימות לסחוף את שוב את כלכלות העולם מטה, ורואי השחורות מאיימים במשבר שיהיה גדול יותר מנפילת ליהמן ברדרס. מה מייחד את כלכלת אוסטרליה, שהצליחה לצמוח בקצב גבוה יותר משאר המדינות המפותחות, ואילו סיכונים ישנם בהשקעה במדינה? כלכלת אוסטרליה צמחה בממוצע ב-3.6% בשנה ב-15 השנים האחרונות, תקופה שבה הצמיחה הממוצעת של מדינות OECD היתה 2.5%. במשבר האחרון היה לאוסטרליה רבעון אחד בלבד של צמיחה שלילית, אך כלכלתה לא התכווצה במבט שנתי אפילו פעם אחת בשני העשורים האחרונים. התוצר לנפש באוסטרליה הוא השלישי בעולם, מעט גבוה יותר מאשר בארה"ב, בריטניה, גרמניה וצרפת.

בעבודה שכתבו אביבית מנה-קליל, אמיר ארגמן ושמעון פוטר ממחלקת המחקר של בית ההשקעות אופנהיימר מצוין כי אחד ההסברים המרכזיים לחוסנה של המדינה הוא היקף הסחורות המיוצאות ממנה, בין היתר בשל הבום הכלכלי בסין בשנים האחרונות. כלכלתה, שמבוססת יותר על יצוא סחורות מאשר על ייצור, השפיעה לחיוב על התפתחותה מתחילת העשור, אז החלו מחירי הסחורות לעלות במהירות.

לא רק סחורות

בנוסף, מיקומה הגיאוגרפי של אוסטרליה מקנה לה יתרון חשוב בזכות הגישה הנוחה לאזורים המתפתחים באסיה. ההערכה היא כי אסיה תתרום יותר מ-50% מהצמיחה הגלובלית בשנים הקרובות. עשר שותפות הסחר המרכזיות של אוסטרליה כוללות מדינות מתפתחות שמהוות כ-40% מהיקף הסחר שלה, מה שמעניק לה מעין גידור מפני משבר במדינות המתועשות. עם זאת, הצמיחה באוסטרליה אינה מבוססת רק על סחורות. מגוון של ענפים צמח באוסטרליה בשנים האחרונות, כמו תחומי התשתיות, התקשורת והפיננסים.

באופנהיימר מציינים כי תוכנית התמריצים של ממשלת אוסטרליה יכולה להיות סיבה נוספת להשקיע במדינה. הממשלה ששומרת על גירעון תקציבי נמוך פתחה בשנתיים האחרונות בצעדי תמרוץ ממשלתיים בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים. צעדים אלו כללו הגדלה של תשלומי העברה כדי לעודד צריכה פרטית, הגדלה של תקציב החינוך, בניית תשתיות בריאות ובתי חולים ותשתיות תחבורה. גם מצבו של האזרח האוסטרלי משופר: האבטלה במדינה היא בין הנמוכות במדינות המפותחות (5.7% ב-2009 וצפי ל-6.3% ב-2010), אמון הצרכנים חזר לרמתו ערב המשבר וכמוהו גם שיעור הגידול בצריכה הפרטית.

המערכת הפיננסית באוסטרליה התגלתה במשבר האחרון כאחת היציבות ביותר. ארבעת הבנקים הגדולים מדורגים בדירוג גבוה בקבוצת הבנקים הגדולים בעולם, עובדה שאיפשרה לבנקים לגייס כספים גם בזמן המשבר. אף בנק אוסטרלי לא נדרש לחזק את ההון העצמי שלו בעת המשבר, ומרביתם אף היו רווחיים בתקופה זו. משבר האשראי לא דילג על אוסטרליה, אך פגיעתו היתה קלה יותר מבארה"ב, כך ששיעור צמיחת אשראי עדיין חיובי. עם זאת, צריך לזכור כי הבנקים באוסטרליה פגיעים כמו כל בנק למצב שבו החולשה הכלכלית תימשך ויחס ההלוואות הרעות יגדל.

הסיכון המשמעותי: בועת נדל"ן

החשש העיקרי באוסטרליה הוא מפני בועת הנדל"ן שהתפתחה שם. מחירי הנדל"ן בערים הגדולות נמצאים במגמת עלייה בעשור האחרון. כמו במדינות אחרות, נשמעות טענות כי הריבית הנמוכה ב-2005-2006 הובילה לכך. הריבית בתחילת 2008 טיפסה לרמת שיא של 17 שנה, 7.25%, כדי לצנן את האינפלציה שהגיעה ל-5%, אך מהר מאוד ירדה ל-3% בעקבות המשבר העולמי. כיום הריבית שוב במגמת עלייה, עם התחזקות הכלכלה ועליית מחירי הנדל"ן, והגיעה החודש ל-4.25%. האינפלציה קרובה ל-2%.

חברת הדירוג S&P מעריכה אף היא כי ישנם מאפיינים של בועה בענף הנדל"ן האוסטרלי, אך הם נתמכים גם בגידול של האוכלוסייה, מלאים נמוכים וסיבות פונדמנטליות נוספות. סיכונים נוספים שמאיימים על היבשת הם חולשה בכלכלה הגלובלית שתפגע ביצוא, הסקטור הפרטי הממונף החשוף לעלייה בעלות החוב כתוצאה ממתווה הריבית ועלייה באבטלה תוך ירידה בתשלומי ההעברה כתוצאה מהתמרוץ.

איך משקיעים?

מכפיל הרווח על שוק המניות האוסטרלי הוא סביר, אך אינו זול במיוחד ביחס למדינות העולם - רמתו הנוכחית היא 15 בראייה של 12 חודשים קדימה, בהשוואה ל-17 בסין וכ-13 בגרמניה, ברזיל וישראל.

חשיפה לשוק האוסטרלי באמצעות תעודות סל טומנת בחובה חשיפה גבוהה למניות כרייה כמו BHP ביליטון ולמניות בנקים. בישראל קיימות תעודות על אוסטרליה של קסם (קסם אוסטרליה) או של פסגות אוסטרליה (פסגות סל דיווידנד אוסטרליה).

בארה"ב נסחרת תעודה של חברת Ishares שמעניקה תשואה דומה למדד MSCI אוסטרליה (סימול EWA). כמעט 70% מהמדד מורכבים ממניות בנקים, חברות כרייה ומתכות. מדד זה הניב תשואה גבוהה יותר מארה"ב, יפן, אירופה וגם קנדה בשנתיים האחרונות. מתחילת העליות בשווקים במארס 2009 הוא הניב תשואת יתר גם על השווקים המתפתחים. אפשרות נוספת להשקיע באוסטרליה היא באמצעות תעודת סל שנסחרת באוסטרליה בסימול STW, הצמודה למדד 500 S&P/ASX.

-

תשלומי העברה

כינוי לתשלומים שניתנים לאזרחים מהשכבות החלשות בדרכים שונות, כגון סבסוד ומענקים, במטרה להגביר את השיוויון במשק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים