אקסלנס: כניסת מירס כמתחרה תפגע במניות הסלולר כבר השנה

אקסלנס מוריד המלצה לסלקום ופרטנר ל"תשואת חסר": "העתיד של מניות התקשורת נתון לחלוטין בידי משרד התקשורת"

ואדים סבידרסקי, פרשנות
ואדים סבידרסקי
ואדים סבידרסקי, פרשנות
ואדים סבידרסקי

>> אקסלנס בית השקעות הוריד אתמול המלצה למניות התקשורת, פרטנר וסלקום ל"תשואת חסר", בשל סיכוני רגולציה מתגברים. מחיר יעד למניית פרטנר נקבע על 65 שקל - 14% פחות ממחיר השוק שלה. מחיר מניית סלקום נקבע על 105 שקל למניה - 13% מתחת למחיר השוק של החברה.

כמו כן, למשקיעים המתעניינים בתחום התקשורת ממליצים באקסלנס להתמקד במניית בזק עם המלצת "תשואת שוק", בזכות אופק רגולטורי נייטרלי. באקסלנס סבורים כי עתידם של מניות התקשורת נתון לחלוטין בידיו של משרד התקשורת, שעשוי לפגוע באופן קשה בעולם הסלולרי כבר ב-2010, במידה ויעמוד במטרות שהציב לעצמו. גלעד אלפר וליאת גלזר מאקסלנס, צופים כי משרד התקשורת מתכוון להוריד את דמי הקישוריות לרמה המקובלת בעולם המערבי, ובכך לעזור למפעילים הווירטואליים הצפויים להתחיל לפעול בשוק במהלך 12 החודשים הקרובים. כניסת מפעילים וירטואליים לצד החשש משדרוג של רשת מירס (בעקבות מכירתה לפטריק דרהי), מציירים פרופיל סיכונים שלא עומד בקנה אחד עם המחירים של שתי מניות חברות סלולר.

"שלושה שינויים עם פוטנציאל הרסני מטילים צל כבד על המשך השגשוג של חברות הסלולר", אומרים אלפר וגלזר: "האחד הוא מכירת מירס; השני הוא החקיקה לטובת מפעילי סלולר וירטואליים; והשלישי - הורדה אפשרית של דמי הקישוריות מרמה של כ-23 אגורות לרמה הנמוכה מ-10 אגורות. ואולם בחישוב ארוך טווח, ההתפתחות החשובה ביותר בשוק הסלולר הישראלי היתה מכירת מירס לאיש התקשורת פטריק דרהי", הם מסכמים.

מתחרה רעב בשוק רווי

האנליסטים של אקסלנס מעריכים כי קניית מירס על ידי דרהי מוסיפה מתחרה רעב לשוק רווי, וצפויה לערער את שיווי המשקל ששורר בתחום. חברת מירס, בעלת מאגר של כ-500 אלף לקוחות, תהווה תחרות קשה גם בתחום העסקי בנוסף לתחום הצרכני - ולכן עלולה לשנות לחלוטין את מבנה המחירים בשוק.

"סביר להניח כי דרהי ירצה לשדרג את טכנולוגיית הרשת הישנה של מוטורולה לרשת HSPA המקובלת כיום, או אף ל-G4 החדשה ומהירה יותר בהעברת הנתונים", אומרים באקסלנס.

משרד התקשורת הקים ועדה ממשלתית שמיועדת לקצר תהליכים של פריסת אנטנות סלולר רבות נוספות - אם על ידי קיצור התהליכים הביורוקרטיים, או על ידי רגולציה שתאפשר ואף תכפה שיתוף אנטנות קיימות בין החברות. באקסלנס מעריכים כי השקת רשת מירס החדשה תתבצע ב-2012.

מירס, כמחוללת שינוי, מצטרפת לאפשרות לכניסה של MVNO - מפעיל סלולרי וירטואלי עם פעילות שיווק וטלפונים עצמאית, אך ללא רשת סלולרית משלו. יתרה מזו, מפעילים וירטואליים צפויים להתחיל לפעול בשוק כשנתיים לפני השקת מירס החדשה. המכשול העיקרי העומד כרגע בפני המהלך הוא הצורך לקבוע את המחיר שבו המפעיל הווירטואלי יקנה דקת שיחה מאחד המפעילים בעלי התשתית.

הורדת דמי הקישוריות היא חוליה חשובה בדרך להורדת המחיר למפעילים הווירטואליים. מחיר נמוך לדמי הקישוריות עשוי למשוך את המפעילים לשוק, ולאפשר הנחות משמעותיות ללקוחות הפרטיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה