פימי, שגייסה יותר מכל קרן מקומית אחרת, מנהלת ארבע קרנות עם כמיליארד דולר השקעות

ב-2010 מתכננים בחברה להכניס שותפים אסטרטגיים או להנפיק חלק מהחברות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> ישי דוידי ממשיך בתוכנית ההשתלטות על חברות ציבוריות: בסוף הרבעון השלישי של 2009 השקיעו קרנות פימי 2 ו-4 שאותן הוא מנהל כ-14 מיליון דולר בשלוש חברות ציבוריות; מאז גדלו ההשקעות יותר מפי שניים, וכיום הן מגיעות לכ-30 מיליון דולר בחמש חברות ציבוריות.

באף אחת מן החברות האלו פימי אינה מחזיקה ביותר מ-5%, ולכן היא אינה מופיעה במרשם בעלי העניין שלהן. על פי הערכות, החברות הנכללות בסעיף זה בדו"חות הקרנות של פימי הן חברות שבכוונת דוידי להשתלט עליהן ב-2010. דוידי מעדכן את המשקיעים בקרנות שלו כי מדובר בחברות ציבוריות גדולות ונזילות, שמחזור המכירות שלהן ב-2009 היה יותר מ-100 מיליון דולר. במקביל, על פי הערכות בשוק מתכננים בפימי להנפיק במהלך 2010 אחת או יותר מהחברות הפרטיות שבשליטת הקרנות. פימי היא מנהלת קרנות ההשקעה הפרטיות הגדולה בישראל. עד כה גייסה פימי מיליארד דולר לארבע קרנות. שתיים מהן, פימי מזנין ופימי הזדמנויות, כבר אינן מבצעות השקעות. שתי הקרנות הנוספות, קרן פימי הזדמנויות 2 וקרן פימי הזדמנויות 4, נמצאות בשנים הראשונות לפעילותן.

דמי הניהול בעלייה

פימי 2, שהוקמה ב-2006, גייסה 300 מיליון דולר ומתוכם ביצעה עד כה השקעות בהיקף של כ-250 מיליון דולר. את 2008 סיימה פימי 2 בהפסד של 70 מיליון דולר, אך ב-2009 היא עברה לרווח של כ-57 מיליון דולר. למרות ההפסד המצטבר בשנתיים האחרונות, דמי הניהול השנתיים עלו מ-1.9 מיליון דולר ב-2008 ל-2.7 מיליון דולר ב-2009.

פימי 4 שהוקמה בתחילת 2008 גייסה כ-500 מיליון דולר, שמתוכם הושקעו עד כה כ-120 מיליון דולר, מהם 12 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2009 וכ-20 מיליון דולר נוספים ברבעון הראשון של 2010. זוהי הקרן הגדולה ביותר שמנהל דוידי. את 2008 סיימה פימי 4 בהפסד של 21 מיליון דולר, ואת 2009 ברווח של 19 מיליון דולר. גם כאן בחרו להעלות את דמי הניהול, מ-2.6 מיליון דולר ב-2008 ל-3.8 מיליון דולר ב-2009.

ברבעון הרביעי של 2009 עלה השווי ההוגן של נכסי הקרן ב-13 מיליון דולר, והסתכם ב-99 מיליון דולר. ב-2009 ביצעה הקרן שלושה שינויים מהותיים: היא מכרה את אחזקותיה בתמי 4 לחברת שטראוס, הגדילה אחזקות בריטליקס וכן הגדילה אחזקות בחברות ציבוריות.

ב-2009 השקיעה פימי באמצעות שתי הקרנות כ-110 מיליון דולר, ובסך הכל ביצעה בשנים האחרונות השקעות בהיקף של כ-400 מיליון דולר.

אחת ההשקעות הגדולות של קרנות פימי היא בחברת ריטליקס. פימי 2 ופימי 4 השקיעו בריטליקס קרוב ל-80 מיליון דולר. פימי עדיין מפסידה על ההשקעה בריטליקס, אבל ההפסדים מצטמצמים והולכים.

פימי בחרה שלא לשבת על הגדר, ובמאבק על השליטה בחברה היא גברה על מייסד ריטליקס בארי שקד והשתלטה על החברה. במקביל להשתלטות, שהתבצעה ברבעון הרביעי של 2009, עלתה מניית ריטליקס ב-35%. עלייה זו תרמה לצמצום ההפסד מההשקעה בריטליקס. על מנת שפימי תחזיר את השקעתה בחברה, על המניה לעלות ב-8% נוספים.

לאחר מאבק השליטה עזב שקד את החברה ומכר את מניותיו לדוידי ולקבוצת אלפא (קבוצת משקיעים מיוצאי אמדוקס), כך שפימי מחזיקה ב-18.6% מהחברה ואלפא ב-20%.

השקעה גדולה אחרת של פימי היא בחברת אינרום, המחזיקה בין השאר בחברת הבלוקים איטונג. ההשקעה, שאותה ביצעה פימי דרך פימי 4 ופימי 2, ממשיכה להיות משתלמת: שווי הההשקעה זינק פי שניים, ובסוף 2009 הגיע ל-40 מיליון דולר.

השקעות כושלות בלידקום ובקונספט

מנגד, אחת ההשקעות הכושלות היא ההשקעה בחברת התקשורת לידקום. פימי הזדמנויות 2 מחזיקה בה כ-4% מנכסי הקרן. במהלך 2009 החברה נקלעה לקשיים פיננסים על רקע ההאטה בעסקיה וחוסר היכולת שלה לעמוד בחובותיה למחזיקי איגרות החוב.

בנובמבר מינה בית המשפט כונס נכסים זמני לחברה, על מנת להמשיך להפעיל אותה כעסק חי. סכום חובותיה של לידקום לבנקים היה כ-38 מיליון דולר, וחובה למחזיקי איגרות החוב היה 28 מיליון דולר. בעקבות כך נמחקו מניותיה מן המסחר. עלות ההשקעה של פימי בלידקום היתה 6.7 מיליון דולר, ושוויה ההוגן היה 300 אלף דולר בספטמבר 2009. למעשה, הקרן מחקה את השקעתה בחברה.

השקעה כושלת נוספת היתה בחברת קונספט, המחזיקה בין השאר ברשתות הבגדים לי קופר ובלו בירד. עלות ההשקעה של פימי הזדמנויות 2 בקונספט היתה 7.4 מיליון דולר. בסוף הרבעון השלישי של 2009 רשמה הקרן הפסד של 5.5 מיליון דולר על השקעתה זו.

בפברואר 2010 החליטה פימי לחסל השקעה זו ומכרה את האופציות שלה בחזרה לבעל השליטה העיקרי בקונספט, גידי גולדפינגר - זאת לאחר שגולדפינגר הזרים כספים לחברה ובכך דילל את מניותיה.

במארס האחרון פורסם כי פימי תשקיע 20 מיליון דולר בחברת רביב, שבשליטת קיבוץ רביבים, העוסקת בייצור חלקי פלסטיק בהזרקה מדויקת לתעשיית הרכב העולמית. ההשקעה תבוצע באמצעות הלוואה ובתמורה תקצה החברה אופציות לקרן. ההשקעה תאפשר למפעל להמשיך את התרחבותו, הכוללת את רכישת פעילות מפעל ארקל שעוסק גם הוא בייצור חלקי פלסטיק לתעשיית הרכב.

רביב, שמחזור מכירותיה נאמד ב-70 מיליון דולר בשנה, נפגעה קשה במשבר הכלכלי העולמי בשל היותה חשופה לתעשיית הרכב העולמית, אך באחרונה חלה בה התאוששות.

לפימי שלוש חברות - גבעון, מטרו ו- MDT - שאותן היא מתכוונת להנפיק. אם לא תצליח להנפיק אותן, בכוונתה להכניס להן שותף אסטרטגי. מטרו היא היבואנית הבלעדית של אופנועים מתוצרת קוואסאקי, ימאהה וסאניאנג בישראל. כבר ב-2007 החלה החברה לעבוד על תשקיף לקראת הנפקה, אך התוכניות הוקפאו בשל המשבר הכלכלי. ב-2009 הקימה מטרו חברה בת בפולין.

חברת MDT עוסקת בייצור מקדחים לשיניים, ונחשבת למובילה העולמית בתחומה.

חברת גבעון מתמחה בייצור חלקים מדויקים לתעשיית התעופה העולמית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?