קופות הגמל מתמזגות - ואנחנו משלמים את המחיר

המשבר של 2008 היה זרז לגל מיזוגים בענף בתי ההשקעות ■ אקסלנס, מיטב ואלטשולר שחם - שלושה בתי השקעות שהשתלבו במיזוגים בשנה האחרונה, מככבים בטבלת דמי הניהול הגבוהים ■ מתוך 25 קופות הגמל היקרות ביותר - 19 שייכות לגופים שהתמזגו ב-2009

אתי אפללו
אתי אפללו

>> המשבר של 2008 היה זרז לגל מיזוגים בענף בתי ההשקעות. הרבה מאוד בתי השקעות ניהלו מו"מ זה עם זה באותה שנה. במהלך המגעים למיזוגים ניסה כל צד להציג את יתרונותיו כדי להציג שווי גבוה יותר במיזוג, וכתוצאה מכך - נתח גבוה יותר בחברה הממוזגת.

נכסי הגמל היו היהלום שבכתר. בניגוד לקרנות הנאמנות התנודתיים, נכסי הגמל יציבים יותר ובזמן משבר סובלים מפדיונות בקצב נמוך יותר - ולכן שוויים גבוה יותר. שווי נכסי הגמל נקבע כפונקציה של היקף הנכסים המנוהל בהן, אך לא רק. גם גובה דמי הניהול קובע את פוטנציאל ההכנסות מהקופות. זהו מרכיב חשוב, ובעת מו"מ דמי הניהול גבוהים יותר הם יתרון של ממש. לפיכך, אין זה מפליא שברשימת הקופות שגבו מעמיתיהם את דמי הניהול הגבוהים ביותר נמצאות הקופות השייכות לגופים שהתמזגו באותה שנה. ב-2009 הסתכמו דמי הניהול הממוצעים בענף הגמל ב-0.9%, לפי נתוני גמל נט. אלא שמתוך 25 קופות שמנהלות יותר מ-100 מיליון שקל כל אחת וגובות מעמיתיהן דמי ניהול ממוצעים של 1.5% ומעלה, 19 קופות שייכות לגופים שהתמזגו ב-2009: ישיר, גאון, מיטב, אלטשולר שחם, אקסלנס, פסגות ופריזמה. בין שש הקופות האחרות ניתן למצוא קופה של מגדל, קופה של כלל, קופה של מילניום, שתי קופות של מנורה מבטחים וקופה של דש בית ההשקעות, שבאחרונה החליף בעלות.

הניסיון של השנה האחרונה מראה כי החלפות הידיים האלו אינן מיטיבות עם הלקוח, והוא למעשה משלם על האקזיטים הנאים שמבצעים בעלי אותן חברות המנהלות את הקופות.

המשבר הכלכלי של 2008 הוביל למיזוג משולש בין שלושה בתי השקעות - ישיר, גאון, ומיטב. המיזוג נסגר לאחר מו"מ ארוך ומתיש בין הצדדים, כשבשלב הראשון מוזגו מיטב וגאון, ולאחר מכן ישיר. גאון ומיטב הציגו בשנת המשבר של 2008 תשואות שליליות גבוהות מהממוצע לעמיתים, כשאחת הקופות שלהם - מיטב גאון גמל כללי - אפילו מציגה עדיין תשואה שנתית ממוצעת שלילית לעמיתים בשלוש השנים האחרונות, למרות ביצועי 2009.

ישיר נמצאת בטבלת הקופות היקרות עם שלוש קופות שמנהלות יחד 1.8 מיליארד שקל: ישיר תעוזה, שגובה דמי ניהול ממוצעים של 1.74%; ישיר קרן השפע, קופה בנקאית לשעבר שדמי הניהול הממוצעים בה עלו ל-1.74%; וישיר מירון עם דמי ניהול של 1.70%. מיטב וגאון, שכבר הספיקו למזג את הקופות שלהם זו לזו, נמצאים ברשימה עם שתי קופות: מיטב גאון השתלמות כללי, שגובה דמי ניהול ממוצעים בסך 1.63%; ומיטב גאון גמל כללי, שגובה 1.57%.

אקסלנס הוא בית ההשקעות שהצליח להכניס את מספר הקופות הגדול ביותר לרשימת הקופות שגובות יותר 1.5% דמי ניהול. בית ההשקעות הכניס תשע קופות שמנהלות יחד 7 מיליארד שקל, ובהן שתי הקופות הוותיקות הגדולות של הבית - אקסלנס תגמולים ואקסלנס השתלמות, שגבו ניהול ממוצעים של 1.53%.

מייסדי אקסלנס, רוני בירם וגיל דויטש, ביצעו ב-2009 אקזיט נאה ומתוקשר כשמימשו את האופציה למכירת יתרת אחזקותיהם באקסלנס לחברת הביטוח הפניקס תמורת מחיר מפולפל. בהסכם בין בירם ודויטש לאקסלנס נקבע כי שווי אחזקותיהם ייקבע בין השאר כמכפיל 12 על הרווח של בית ההשקעות. כלומר, לפי הנוסחה ככל שדמי הניהול גבוהים והרווח גדול יותר, הדבר מועצם מאוד בתמורה שהם מקבלים בעבור אחזקותיהם.

אם העמיתים חושבים שלאחר האקזיט הם צפויים ליהנות מהנחה, כנראה שנכונה להם אכזבה. מכיוון שהפניקס, הבעלים החדש של אקסלנס, מעוניין אף הוא להרוויח. מתמלילים שנחשפו בעימות המשפטי בין בירם ודויטש להפניקס סביב המחיר של עסקת אקסלנס, עלה כי עוד לפני העברת השליטה דאגו בכירים מהפניקס להתייעץ עם בירם ודויטש באילו עוד קופות ניתן להעלות את דמי הניהול.

מיזוג קופות הגמל של פסגות ופריזמה נעשה לאחר שפריזמה קרסה ופורקה. הפדיונות מקופות הגמל, שהתחילו בינואר 2008 עם חשיפת המשחקים באופציות מעו"ף בקופות הגמל חרמון ותבור שגרמו להפסדים, התעצמו במשבר כמו כדור שלג. זאת עד למיזוג חברת הגמל עם פסגות בתחילת 2009 תמורת אחוזים בבית ההשקעות פסגות. אין זה סוד שקופות הגמל של פריזמה היו מהקופות היקרות בשוק, כשדמי הניהול בהן התקרבו ל-2%.

ואולם פסגות מיזגה לתוכה את קופות הגמל הגדולות של פריזמה, וכשהן נבלעו בקופות הקודמות של הבית ירד ממוצע דמי הניהול, כך שלא ניתן לראות עוד את שיעור דמי הניהול החריג שמשלמים עמיתי פריזמה לשעבר. ואולם שרידים לכך ניתן לראות בקופות שבהן היקף הנכסים שהגיע מקופות פריזמה לשעבר יותר דומיננטי. פסגות גמל בטא שגובה 1.79% דמי ניהול היא שיאנית דמי הניהול בקופות המנהלות יותר מ-100 מיליון שקל. הקופה מציגה לעמיתים תשואות נמוכות במיוחד של 3.29% בממוצע בשלוש השנים האחרונות. קופה נוספת ברשימה היא פסגות סגנון גמל מניות עם דמי ניהול של 1.53%.

אלטשולר שחם נמצאת ברשימת הקופות היקרות עם שלוש קופות בהיקף של 2.3 מיליארד שקל: נירית כלית, שגובה דמי ניהול ממוצעים של 1.52%; אלטשולר שחם השתלמות, שגובה דמי ניהול של 1.54%; ואלטשולר שחם גמל, שגובה דמי ניהול של 1.53%.

אלטשולר שחם השתלמות היתה בעבר קופה בשם "פרפקט השתלמות" ואלטשולר שחם גמל נקראה "פרפקט גמל". פרפקט גמל היתה ידועה כבעלת מערך שיווק אגרסיבי, והיקף הנכסים שניהלה צמח במהירות. אלטשולר שחם ופרפקט מיזגו את קופות הגמל כשפרפקט הגיעה, ושתיים מקופות הגמל שלה גובות דמי ניהול ממוצעים מהגבוהים בשוק.

התשואות ברוטו גרועות, התשואות נטו גרועות יותר

>> דמי הניהול הגבוהים היו יכולים אולי להשתלם לעמיתים אם לאחר ניכוי דמי הניהול היו משיגים תשואה נטו הגבוהה מקופות אחרות. ואולם כל הקופות בגופים שהתמזגו וגבו דמי ניהול של יותר מ-1.5% הציגו תשואות נמוכות מהממוצע השנתי בשלוש השנים האחרונות.

שתי קופות לא רק שהשיגו תשואה נמוכה מהממוצע, אלא גם לא פיצו על הפסדי 2008. מדובר במיטב גאון גמל כללי ופסגות גמל בטא.

זאת ועוד, לא רק שהתשואה ברוטו שהשיגו הקופות האלו נמוכה מהממוצע, בדיקה של התשואה נטו, שהיתה 4.3% בממוצע בענף, אף מרחיקה אותן עוד יותר מהממוצע בשל דמי הניהול הגבוהים. כך, למשל, לעמית של אקסלנס אמנה, שהשיגה תשואה ברוטו של מעט פחות מהממוצע, 5.18%, התשואה נטו שלה היתה 3.63% בשל דמי הניהול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?