חברות הנדל"ן חוזרות לגייס הון להשקעה בארה"ב ובמזרח אירופה

השבוע בשוק ההנפקות: אלביט הדמיה, חברת מנלדסון, בנק ירושלים ודה לסר גרופ ינסו לגייס באג"ח

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

>> מתקפת גיוסי האג"ח בבורסת תל אביב נמשכת. השבוע ינסו ארבע חברות לגייס מאות מיליוני שקלים בהנפקות של אג"ח לציבור: חברת הנדל"ן דה לסר גרופ, חברת אלביט הדמיה, בנק ירושלים וחברת מנדלסון. בנוסף צפויה חברת אאורה לנסות לגייס כ-15 מיליון שקל במניות.

דה לסר גרופ תקיים היום מכרז מוסדי במסגרת הנפקת אג"ח סטרייט צמודות מדד בהיקף של כ-120 מיליון שקל. את ההנפקה יובילו חברות החיתום של הבנק הבינלאומי ושל בנק לאומי. דה לסר, העוסקת בנדל"ן מניב בארה"ב ובעיקר בניו יורק, נשלטת על ידי אברהם לסר, איש עסקים חרדי מניו יורק. בזמן שמשבר הנדל"ן בארה"ב - ובכלל זה בניו יורק - עדיין לא חלף, דה לסר מקווה שתצליח לגייס את הכסף ללא כל בטוחות או התניות פיננסיות. האג"ח של דה לסר מדורגות בדירוג A2 עם אופק שלילי, המלמד כי דירוג האג"ח עלול לרדת בעתיד. האג"ח שיונפקו יהיו צמודות למדד בעלות מח"מ של 5.35 שנים ונושאות ריבית מקסימלית של 6.4%, כאשר האג"ח מוצעות במחיר מלא של ערכן הנקוב.

לסר, שהנפיק אג"ח בישראל בתחילת 2008 כשהמשבר החל להתגבר, אמר באותה תקופה בראיון ל-TheMarker כי החליט לגייס בישראל לאחר שקיבל אינדיקציה שניתן לגייס בבורסה המקומית במחיר נמוך והחליט לנצל את ההזדמנות.

בהמשך השבוע תנסה גם חברת האחזקות של מוטי זיסר, אלביט הדמיה, לגייס כ-100 מיליון שקל באג"ח צמודות מדד, חברת הנדל"ן פרשקובסקי תנסה לגייס כ-100 מיליון שקל בהנפקת אג"ח שקליות אשר כנגדן תעמיד החברה בטוחות על פרויקט עודפים ותתחייב ליטול על עצמה מגבלות שונות כמו למשל התחייבות שלא לחלק דיווידנד כל עוד חלוקה זו תוריד את ההון העצמי מתחת ל-55 מיליון שקל. את ההנפקה של פרשקובסקי תוביל חברת החיתום שלבית ההשקעות מיטב.

לא רק בנדל"ן

אבל לא רק חברות נדל"ן ייצאו לגיוס בימים הקרובים. חברת מנדלסון מקבוצת קמן אחזקות שבשליטת רוני אלרואי מתכננת גם היא להנפיק אג"ח. מנדלסון הפועלת בתחום הובלת הזורמים, כלומר מוצרים להובלת מים, ביוב, גז, דלק ועוד לתחום התעשייה, מתחייבת לעמוד בהתניות פיננסיות הכוללת התחייבות כי הונה העצמי לא יפחת מ-90 מיליון שקל (כשנכון לסוף 2009 הוא היה כ-110 מיליון שקל) וכי היא תשמור על יחס של הון עצמי מתואם למאזן שלא יפחת מ-25%, כך שאם יפחת מכך החברה תפצה את המשקיעים בתוספת ריבית וכן בירידה חדה תהיה למחזיקי האג"ח עילה לפירעון מוקדם. קמן עצמה מתחייבת כי תישאר בדבוקת השליטה בחברה.

בנק ירושלים, שבאחרונה הצטייד במנכ"ל חדש, אורי פז, ינסה לגייס השבוע כ-100-200 מיליון שקל בהנפקת אג"ח בדירוג A פלוס. הנפקה נוספת תקיים השבוע חברת אאורה - אך זו תהיה הנפקת מניות ולא הנפקת אג"ח. אאורה תנסה לגייס כ-15 מיליון שקל במניות. החברה, הפועלת בתחום הנדל"ן למגורים בישראל, ניו יורק ורומניה ונשלטת על ידי בעז משעולי ויוסף צליח, נסחרת בבורסה לפי שווי שוק של כ-210 מיליון שקל. את ההנפקה יובילו אנליסט חיתום ופועלים אי.בי.אי. כיועץ מיוחד להנפקה ישמש רונן לנדסמן - מי ששימש כיו"ר ועדת ההשקעות של התעשייה האווירית.

בשבוע שעבר השלימה קרדן נדל"ן הנפקה ראשונה של מניות לציבור - אך זו לא עברה בקלות. קרדן הצליחה להשלים את הגיוס רק לאחר יומיים של מכרז מוסדי ואחרי שחתכה את שווי ההנפקה מכ-440 מיליון שקל לכ-360 מיליון שקל. קרדן גייסה כ-140 מיליון שקל במניות ובאג"ח ונהפכה לחברת הנדל"ן השנייה שמגיעה לאחד העם בתוך כשבועיים, אחרי דורי בנייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?