"ניהול נשי זו המצאה של גברים שרצו לשמור על בידול"

סביבה תומכת, הקשבה לתחושות הבטן וטכנולוגיה מתקדמת - כל אלה עוזרים כיום לנשים לכבוש תפקידים ניהוליים במשק הישראלי - ובעולם כולו ? בכנס נשים ועסקים, שהתקיים אתמול בפעם הרביעית ומשך אליו כ-1,200 משתתפות, סיפרו נשות העסקים הבכירות במשק על המהפכה הכי חשובה של 100 השנים האחרונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"היה חשש שהראשונים שייפלטו מעולם העבודה יהיו הנשים" >> "חשבתי שהמשבר הכלכלי זה סוף העולם. לא יכולתי לחשוב על שום דבר אחר, לא יכולתי לצאת לחופש. בגלל זה אני מעריצה נשים שפותחות עסקים, מפני שהן לבד. אבל עסקים קטנים בבעלות נשים הם אלו שהצליחו השנה בארה"ב, למרות המשבר. החברות הגדולות מפטרות והעסקים הקטנים מגייסים.

"היה חשש שהראשונות שתיפלטנה מעולם העבודה הן נשים. בכנסים בעולם, הנושא הראשון שעלה היה נשים, גם בדאבוס - הפאנל המרכזי היה הנושא של מגדר וניהול. בפאנל ישבו המנכ"ליות של קוקה קולה, פפסי, יאהו. כולם דיברו על כך שחשוב שגם במדינות מתפתחות נשים צריכות להזיז דברים ולנהל. בלי זה - אין לנו סיכוי שהעולם יהיה בר קיימא לטווח ארוך.

"צריך יותר נשים במקומות העבודה, צריך שהן ירוויחו יותר, ירגישו שהן יכולות יותר. האם 'עשינו את זה?' כן. זה לא נעים להיות כמו גברים, להיות הרבה שעות במקום העבודה - אבל זו חובתנו. במצב הכלכלי הקשה, יותר נשים יוצאות לעבוד. כוח העבודה בארה"ב ובאירופה מורכב יותר מנשים מאשר גברים - 40% מהנשים הן המפרנסות העיקריות. הגברים, לפי מחקרים שונים, לא מרגישים שזה בא על חשבונם.

"הרשויות עוד לא הבינו - סבסוד למטפלות ומעונות יאפשר כלכלה חזקה. יש עדיין פערים - ועל אף ש'עשינו את זה', יש הפרשים בשכר.

"ההצלחה הגדולה היא נשים כיזמיות. כיום בארה"ב זה חלק משמעותי מהכלכלה האמריקאית. לפני מספר חודשים הוזמנו לראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון. הוא הזמין את הנשים המשפיעות בעולם (שטראוס נבחרה לרשימה מספר שנים ברציפות, א"מ) להיות מנטוריות של נשים בבריטניה. זה אחד ממנועי הצמיחה הגדולים.

"ככל שיש יותר דעות, מפני שגברים שונים מנשים, זה יותר טוב. שוני מביא לתוצאות עסקיות יותר טובות - וחברות גדולות צריכות לקדם נשים.

"במחקר חדש של חברת הייעוץ מקינזי נמצא כי לנשים יש תפקיד חשוב בהצלחה של עסקים. לטענתם, יש 9 תכונות מנהיגותיות חשובות, ש-4 מהן יש בעיקר לנשים. אם רוצים שכל התכונות המנהיגותיות יהיו בכל ההנהלות, צריך שוני וגיוון. אי אפשר אחרת. אי אפשר להיכנס למקומות חדשים ולהצליח לאורך זמן, אם אין גיוון ושוני - וזהו המקום שלנו, הנשים".

שטראוס התייחסה גם לנושא הון-שלטון: "אני שואלת את עצמי מה פתאום אני צריכה לדבר על נושאים חברתיים. למה אנשי עסקים צריכים לדבר על הנושא הזה, אולי יש לי אג'נדה? אז כן, אני אינטרסנטית, יש לי אג'נדה, חשוב לי לדבר על הנושאים החברתיים האלה".

עפרה שטראוס יו"ר שטראוס גרופ

"את בטח חושבת שהגעת כבתו של הבוס, אך יש לך חובות"

>> "קסטרו עיצבה את האישיות שלי והביאה אותי למה שאני", אמרה רוטר שסקרה בדבריה את ההיסטוריה של החברה וההסטוריה הפרטית שלה, השלובות יחד לאורך השנים: "דור המייסדים הם אהרון ולינה קסטרו, הורי. אבי התחיל במסחר בשנות ה-50 בחנות ששכנה בבניין של אלנבי 78, והפך את המקום לבוטיק זעיר שנקרא על שם אמו, המעצבת נינה, וייצר חולצות וחצאיות. בהמשך הוא התרחב וייצר הלבשה מוכנה, שינה את השם לקסטרו מודל שלימים הפכה לקסטרו.

"הצטרפתי לקסטרו ב-1978. המשפט הראשון שאבי אמר לי כשקיבל את פני ביום הראשון היה 'אני מברך אותך. את בטח חושבת שהגעת כבתו של הבוס, אך יש לך חובות וזכויות. הזכות הראשונה - אני נותן לך את המפתחות לעסק ואת תהיי הראשונה לבוא ואחרונה ללכת'. חשבתי שהוא התבלבל, אבל כיום אני מבינה שלא - זו היתה אכן זכות להיכנס לעולם האופנה.

"בעסק קטן כמו שהיינו אז, צריך לעשות הכל - לשרת את בעלי הבוטיקים, לרשום חשבוניות, לגזור את הבדים, לקשור חבילה היטב שלא תתפרק בדרך ליעד, ואפילו מצאתי את עצמי על הטרנזיט נוסעת למקומות שעד אז לא הגעתי אליהם. ב-1980 ביקשתי מגבי, בעלי, שיעזור כי דרושה היתה עוד יד. הוא הצטרף - והיום אנחנו ממנכ"לים את החברה במשותף.

"ב-1993 עלינו עם הקמפיין הראשון - קמפיין המעיל, שהעלה את המודעות לחברה. באותה שנה ילדתי את בני השלישי ולראשונה החלטתי לקחת חופשת לידה ולחשוב איך אני רוצה לראות את חיי. אבל ביום האחרון לחופשת הלידה החלטתי לחזור, הבנתי שלא יחכו לי. היה לי ברור שזו הדרך ושאני רוצה את הקריירה הזאת. האתגר חיכה לי ב-1997, שנה שבה השוק עבר שינוי משמעותי כשירדו חסמי המכס ונכנסו לארץ חברות בינלאומיות. באותה שנה קבענו אסטרטגיה של מובילות אופנתית. בהתחלה אמרנו זאת רק בינינו לבין עצמנו, זה נראה לנו מוגזם, בגדר דויד נגד גולית. אבל מרגע שהשתכנענו שזה אפשרי אמרנו את זה החוצה, מה שחייב אותנו לדבוק בכך, לכוון כל דבר לאסטרטגיה הזאת ולהוכיח שחברה ישראלית יכולה לתת פייט.

"מודל ההשראה שלי לניהול לקוח מעולמות הספורט ובמיוחד ממשחק הכדורסל - עבודת צוות, מקצועיות, אימון ותכנון. כמי שיושבת קרוב לשחקנים במשחקים מסקרנת אותי השפה שהם יוצרים לעצמם. המשחק דורש גיוון של כישרונות, רוח ספורטיבית, ליהנות מהדרך ולבצע תהליך של הסקת מסקנות. בסטודיו לעיצוב שלנו חשוב לי לשמור על החופש של המעצבים אבל כקבוצה אחת - אלו אינם דברים סותרים. לא מספיק שיהיה רק קלע אחד - חשוב שכולם יעבדו ביחד".

אתי רוטר מנכ"ל משותף בקסטרו

"לנשים יש אגו הרבה יותר מרוסן מזה של גברים"

>> "האווירה בבית היא גורם מכריע. התמזל מזלי וגדלתי במשפחה קרובה מאוד. אחי קובי (מייסד קומברס, ג"י) ואני שוחחנו עם ההורים כל יום, לא משנה איפה היינו בעולם. ההורים שימשו לנו מקור כוח. "אבא לא האמין ביכולות של נשים באופן כללי, אך האמין ביכולת של אמא ותמך בה. היתה בבית הפרדה ברורה: כסף זה אבא, בית וילדים זה אמא. אבל אמא היא זו שעודדה אותי לבנות קריירה. קובי עודד אותי להיות יזמת. הוא הקים את קומברס כשלא היה לו מודל ללמוד עליו. הוא עשה עבודתו מעולה ביושר ובנאמנות. לצערי הוא קיבל עצות משפטיות שגרמו לו סבל רב.

"כשעשיתי דוקטורט לא חשבתי על קריירה. רק כשחיפשתי עבודה, הבנתי שאני יכולה לחפש קריירה בדיוק כמו גבר. התקבלתי לעבודה ביבמ. מצאתי את הנישה שלי. לא הרגשתי אפליה בקידום, אבל גיליתי אפליה במשכורת. יום אחד הבוס שלי אמר לי שאני ועובדת נוספת מדורגות הכי גבוה במחלקה, אבל מקבלות שכר בין הנמוכים. ראיתי בכך מחמאה. לדעתי עד היום אנחנו משתפות פעולה עם האפליה, ודורשות תנאים מיוחדים שגורמים לזה שמתייחסים אלינו לא בשוויון.

את סמארטס הקמתי אחרי גיל 40. התחלנו את החברה עם רעיון מעורפל - מהר מאוד תפשנו שאנשים רוצים לקנות יישומים. אחר כך חשבנו לשלב חומרה עם תוכנה, היתה לי תחושה שמדובר ברעיון נוראי אבל לא היה לי מספיק ביטחון כדי לשים וטו. רק הניסיון השלישי הצליח לנו. לא הבנתי במאזנים, במשכורות לאנשי מכירות, ובעסקים, אבל נשים לא מתביישות להתייעץ ולשאול.

"הסיכונים בסטארט-אפ הם מאוד ברורים. הכסף יכול להיגמר לפני שהגעת למוצר. במשך שלוש שנים, לא לקחתי משכורת. כיום אני מבינה שאף גבר לא היה נוהג כך. כיום כל חברה חדשה שמוקמת בהייטק כבר יודעת למי היא רוצה להימכר. כשהקמנו את החברה ב-93' לא היו לידינו קרנות הון סיכון, ורצינו להקים חברה שעומדת בזכות עצמה. ב-2004 רוב החברות הגדולות היו לקוחות שלנו. שבע חברות התעניינו ברכישתנו, והתחילו שמועות שלעולם לא אמכור את סמארטס. פחדתי שנישאר לבד.

"יש לי רגשות מעורבים לגבי מכירת החברה. אני לא צריכה יותר להאכיל 285 משפחות (מספר העובדים). אבל ב-EMC שוב הגעתי לתפקיד של ייעוץ, והייתי צריכה להיפרד מאנשים וממוצרים שטיפחתי במשך שנים. כל התדמית האישית שלי קשורה לסמארטס. אני פעילה עכשיו בחברה חדשה, סטארט-אפ של עובדים יוצאי סמארטס.

"אבחנות שגיבשתי במשך השנים: להקשיב לתחושות הבטן. זה שגברים צועקים בקול רם ואומרים לך שאת מטורפת לא אומר שהם צודקים.

"נשים מאוד מתאימות ליזמות. ניסיון של גידול ילדים הוא אידיאלי לטיפוח אנשים בחברה, צריך להעביר להם יותר אחריות, לתת גבולות, לחנך. לנשים יש אגו הרבה יותר מרוסן מזה של גברים. הן מקשיבות יותר.

"הקריירה של האישה מתגמלת יותר. נכון שאנחנו מקריבות בחיי המשפחה, אבל אנחנו חיים בעולם לא יציב, ואף פעם לא יודעות מתי נצטרך להיות עצמאיות כלכלית. אפשר למצוא פתרונות לכל נושא תפעול הבית".

ד"ר שאולה אלכסנדר-ימיני מקימת הסטארט-אפ סמארטס שנמכר ב-285 מיליון דולר לענקית האחסון EMC בסוף דצמבר 2004

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה