מדד המחירים לצרכן הוא אינדיקטור מרכזי במשק

משימת המשקיעים - להשיג תשואה שקולה לעליית המדד

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

מדד המחירים לצרכן.

אחת לתקופה מבצעת הלשכה סקר כדי לברר מהו סל הצריכה הממוצע של משק בית. כך היא מגלה כמה מוציאה משפחה ממוצעת על דיור, מזון, בריאות, חינוך, תקשורת, תחבורה וציוד לבית.

לאחר שנקבע סל הצריכה מחשבת הלשכה כמה עולה הסל, וכך נקבע מדד הבסיס התקופתי. מדד הבסיס מקבל בדרך כלל ערך של 100 נקודות. משנקבע הסל, כל שנותר הוא לבדוק מדי חודש בכמה השתנתה עלות הסל. אם עלות הסל גדלה בתוך חודש ב-1%, מדד המחירים לצרכן יהיה בגובה של 101 נקודות.

ב-2003 היה משקלו של הדיור בסל הצריכה המשפחתי הישראלי כ-23%, אך ב-2005 היה משקלו רק 21.6%. שינוי כזה יכול לנבוע מירידה במחירי הדיור או מעלייה בחשיבותם ומשקלם של רכיבי הוצאה אחרים. מול הירידה במשקלו של הדיור בסל בישראל עלה משקלם של סעיפים כמו תחבורה, תקשורת, בריאות ומזון.

למדד יש חשיבות בקבלת החלטות רבות, הן של קובעי מדיניות ממשלתית והן של משקיעים. בנק ישראל, למשל, משתמש במדד כדי לקבוע את הריבית קצרת הטווח במשק. מטרת הבנק היא לשמור על יציבות מחירים ולא לתת לאינפלציה לצאת משליטה.

משקיעים נעזרים במדד כדי להעריך את פעולותיו של בנק ישראל וכדי למדוד את הרווחים הריאליים שלהם. אם, למשל, האינפלציה היתה בשנה מסוימת 4%, ותיק ההשקעות של משקיע מסוים עלה רק ב-2%, נוצר לו הפסד ריאלי של כ-2%.

המשימה המרכזית של כל משקיע היא להשיג תשואה שתהיה לפחות שקולה לעליית מדד המחירים לצרכן, כדי לשמור על כוח הקנייה של כספו. אחת הדרכים לעשות זאת היא השקעה בנכסים שמספקים הצמדה למדד, כמו אג"ח צמודות - ממשלתיות או קונצרניות. ישנם גם לא מעט נכסים שערכם נוטה לעלות בתקופות של אינפלציה - כמו נדל"ן, סחורות וזהב.

בתקופות של אינפלציה נמוכה גם מניות מספקות הגנה מסוימת, משום שרווחי הפירמות נוטים לעלות לפחות בקצב עליית המחירים במשק. נכסים שאינם מספקים הצמדה, כמו אג"ח שקליות, חשופים לסיכון של אינפלציה. לכן נוהגים משקיעים לשקלל את הסיכון פנימה ולדרוש עבור נכסים כאלה תשואות גבוהות יותר.

ginzburg@themarker.com.ami

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"