מלחמת העולם הווירטואלית ה- 1

כשמייסד פייסבוק מארק צוקרברג מביט לעתיד, הוא רואה צמיחה, הכנסות ורווחיות; וכשיו"ר ומנכ"ל גוגל אריק שמידט מביט לעתיד, הוא רואה את הגב של צוקרברג

נתן ליפסון
נתן ליפסון
נתן ליפסון
נתן ליפסון

>> מארק צוקרברג, המייסד והמנכ"ל של פייסבוק, הוא מקור לדאגה משמעותית עבור אריק שמידט, מנכ"ל ויו"ר גוגל. השניים נאבקים על כיבוש האינטרנט, ועד כה כל אחד מהם עשה מלאכה טובה, אם כי בחלקים שונים של האינטרנט: גוגל באמצעות מונופוליזציה של חיפוש ופרסום מבוסס-חיפוש, ופייסבוק על ידי הקמת הרשת החברתית הגדולה בעולם.

אבל אם מביטים קדימה, לפייסבוק יש שני יתרונות גדולים. הראשון הוא שרשתות חברתיות יודעות על הגולשים בהן הרבה יותר ממה שכל מנוע חיפוש עשוי לדעת אי פעם. גולשים מבלים בפייסבוק יותר זמן, נחשפים ליותר עמודים, מבצעים יותר פעולות, מוסרים יותר מידע על עצמם - וחושפים את מעגל החברים שלהם.

אבל פייסבוק אינה רק בית לכ-400 מיליון גולשים, כי אם גם זירת פעילות שוקקת למיליוני חברות ומותגים. גם כאן לפייסבוק יש מידע מצוין על האינטראקציה בין החברות והמותגים - לבין הגולשים.

אין קטגוריית אתרים שיודעת יותר על הגולשים והגופים המסחריים המבקרים בה מרשתות חברתיות, והפוטנציאל הפרסומי והעסקי של היתרון הזה הוא עצום.

היתרון השני נובע מהעוצמה שבה הגולשים "נשבים": בגלל הקשרים החברתיים הנטווים בין החברים, התלות שלהם ברשת חברתית גדולה הרבה יותר מאשר במנוע חיפוש. לכן, בעוד שגוגל חשופה לתחרות - טכנולוגיית חיפוש טובה יותר עשויה לשמוט ממנה את מעמדה. לפייסבוק, גם אם תקום רשת חברתית טובה הרבה יותר, יש אחיזה הרבה יותר טובה בקרב הקהל שלה.

הקרב בין שני המנהלים לא ניטש בשדה של גוגל - חיפוש. לפייסבוק אין שום סיבה להיכנס לתחום עתיר ההשקעות והסיכון הזה. ניסיון להתמודד בו גם יסיט אותה ממרכז הפוקוס שלה: מדיה חברתית. המאבק ביניהן מתחולל בשדה של פייסבוק.

גוגל ניסתה לפחות שתי אסטרטגיות במלחמה הזו. הראשונה היא למשוך את השטיח מתחת לרגליה של פייסבוק על ידי מתן האפשרות לגולשים להעביר בחופשיות את המידע החברתי שלהם מרשת לרשת, כלומר להעביר את מוקד הכוח מהרשתות החברתיות - לגולשים. האסטרטגיה השנייה היא להציע לגולשים באתרי גוגל יותר ויותר יישומים חברתיים. הפעולה האחרונה באסטרטגיה הזו בוצעה השבוע - השקת שירות Google Buzz בתוך Gmail, המנסה להפוך את רשימת אנשי הקשר בתוך Gmail לרשת חברתית. עד כה שתי האסטרטגיות האלה נכשלו, ולפחות ממה שניתן לשפוט עד כה, גם Google Buzz לא יניב לגוגל את ההישגים המקווים מול פייסבוק.

ואולם יכולה להיות גם אסטרטגיה שלישית. כמובן, ייתכן שגוגל תצליח בכוחות עצמה להתמודד עם פייסבוק, אבל יש גם אפשרות שהיא לא תצליח. ובמקרה הזה ייתכן שלשמידט לא תהיה ברירה אלא לרכוש את צוקרברג.

-

הבלוג של נתן ליפסון: media.cafe.themarker.com

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"