לחייב חברות להעסיק נשים כמנהלות בכירות

מעמד האשה

נורית צור
נורית צור

>> באחרונה פירסמה הרשות האמריקאית לניירות ערך סדרת הנחיות שנועדו לשפר את הממשל התאגידי ואת יכולת ניהול הסיכונים של החברות הציבוריות. הנחיות אלה נועדו להגדיל את השקיפות ואת האחריות הציבורית של נושאי תפקידים בחברות ובתוך כך לחשוף את מדיניות מינוי המנהלים והדירקטורים בחברות אלה.

בתוך כך, ביוזמת שדולת הנשים ורו"ח איריס שטרק, הונחה באחרונה על שולחן הכנסת הצעת חוק החברות (תיקון - ייצוג הולם לנשים בחברות ציבוריות), הקובעת כי בדירקטוריונים של חברות ציבוריות הנסחרות בבורסה, תיקבע חובת ייצוג הולם של 40% לבני שני המינים. הצעת חוק זו מנסה להביא את ישראל לצעוד בשורה אחת עם מדינות המערב המתקדמות, בייחוד כעת כאשר הכניסה ל-OECD נראית קרובה מתמיד.

מטרת הצעת החוק היא להרחיב את ייצוג הנשים בדירקטוריונים של חברות ציבוריות הנסחרות בבורסה, הן מכוח עיקרון השוויון והן מתוך הכרה בחשיבותן ותרומתן של נשים בהשאת הרווחים של חברות מסחריות אלה. לחברות ציבוריות יש השפעה רבה על הציבור והן נתונות לרגולציה מטעם המדינה. החברות מקבלות מהמדינה שירותים והגנות שמבטיחים את קיומן והציבור משקיע בהן את מיטב כספו. לכן, זכותה וחובתה של המדינה להחיל גם על חברות אלה את עיקרון היסוד של שיטת המשפט במדינה - עיקרון השוויון.

ואולם לא על עיקרון השוויון לבדו עומדת הצעת החוק, כי אם גם על מחקרים כלכליים של ארגון catalyst, המוכיחים פעם אחר פעם כי חברות שלהן יש שיעור השתתפות גבוה של נשים בתפקידי הנהלה בכירים, כולל בוועד המנהל, השיגו תוצאות עסקיות טובות יותר מחברות שכלל לא היה בהן ייצוג לנשים בהנהלה. מחקרים אלה, הנערכים בקרב חברות במדד פורצ'ן 500, בודקים פרמטרים של גיוון והכלה בקורלציה לתוצאות העסקיות השנתיות. כיום קיימת חובת ייצוג הולם בגופים ציבוריים ובוועדות מכרזים ומינויים, כמו גם בדירקטוריונים של חברות ממשלתיות ובמשרדי הממשלה.

התערבות זו נדרשת לאור המחסומים המסכלים קידום נשים לעמדות ניהול בישראל: במגזרים רבים במשק הגישה לעמדות בכירות מבוססת במידה רבה על רשתות של קשרים חברתיים ומחויבויות הדדיות. כמו כן, ניהול נתפש כעיסוק ההולם את אורח החיים הגברי, בהיותו תובעני מאוד מבחינת הזמן. בחברה שבה הטיפול במשפחה עדיין נתפש במידה רבה כתפקידה של האשה, קשה יותר לנשים להגיע לתפקידי ניהול. לאור זאת, יש צורך בהתערבות המחוקק שתבטיח שוויון הזדמנויות אמיתי ומהותי לנשים בעמדות מפתח כלכליות.

הכותבת היא מנכ"לית שדולת הנשים בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?