ישיבת מועצת הנפט הסתיימה; התוצאות יפורסמו מחר

(עדכון) לפני כינוס הישיבה רמזה ישראמקו כי תפנה לבג"צ אם לא תזכה ברישיון הקידוח שאיבדה לפני שנתיים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

עדכון: ישיבת מועצת הנפט שהתכנסה היום בכדי להכריע בבקשות שהוגשו בחודש שעבר לקבלת היתרי חיפוש נפט וגז טבעי בשטחי המדינה, וכן בבקשות לאישור רישיונות קידוח, הסתיימה. את החלטותיה צפויה המועצה לפרסם מחר (יום ג') בבוקר. הרישיון שמרכז את רוב תשומת הלב הוא הרישיון הימי "מד אשדוד" שמול חופיה הדרומיים של המדינה.

גורם המקורב למגזר החיפושים אמר כי "הישיבה נמשכה זמן רב יותר מבדרך כלל. העובדה הזאת מעידה אולי על כך שיש לחצים המופעלים על המועצה. בדרך כלל היא אמורה לקבל את חוות הדעת המקצועית של הועדה הממליצה, אך הדיונים הארוכים מעידים על התלבטות".

בבוקר פורסם כי המרוץ אחר "מד אשדוד" מגיע לנקודת רתיחה, שעה לפני כינוס מועצת הנפט להכריע בשאלת הזוכה בו. ל-TheMarker נודע כי אמש פנתה ישראמקו למשרד התשתיות במכתב בו טענה כי הגיעה בעבר להבנה עם הממונה על חיפושי הנפט במשרד, לפיה תקבל לידיה את הרישיון החדש - לאחר שזה נלקח ממנה לפני כשנתיים. בישראמקו אף טענו כי הדרישות בגינן בוטל הרישיון היו בלתי סבירות, אך משום הבנה זו עם הממונה לא עתרו בשעתו לבג"צ - וזאת למרות שהשקיעו בשטח הרישיון כ-80 מיליון דולר.

רישיון מד אשדוד הוחזק עד לפני שנתיים בידי חברות קבוצת מימון: ישראמקו, חנ"ל ונפט (35.8%), שותפות גרנית-סונול (38%), דלק קידוחים (22%) ופטרוכימיים (3.8%). בשנים 2000-2003 ביצעו השותפות בשטח הרישיון שני קידוחים ("ניר 1 ו-2") - אשר הסתיימו בכישלון, ונערכו לביצוע קידוח שלישי וצפוני יותר, במים העמוקים שמול חוף פלמחים (קידוח "ים 3").

קידוח זה אמור היה להתבצע כבר בשנים 2004-2005 בהשקעה שהוערכה אז ב-40 מיליון דולר. ואולם, קשיים שהערים לכאורה משרד הביטחון, וכן קשיים בהשגת אסדת קידוח והתייקרות הפרויקט - הביאו לדחייתו במשך שלוש שנים, עד שב-25 באוקטובר 2007 הודיע משרד התשתיות על פקיעת הרישיון ועל שלילתו. במצב שכזה, החומר שריכזו בעלי הזיכיון פורסמו בפומבי - והועמדו לרשות הציבור, בעוד שהשטח הועמד שוב לבקשות רישיונות מצד שחקני אחרים בשוק - ועליו מתמודדות היום לצד ישראמקו, לפחות ארבע קבוצות נוספות.

"עם פקיעתו של רישיון מד אשדוד 2 שקלנו את האפשרות לפנות לבג"צ, אך העדפנו להגיש בקשה לרישיון חדש בשטח שהיה כלול ברישיון מד אשדוד 2. זאת, מתוך הבנה עם הממונה כי סכומי העתק, הזמן והמאמצים המרובים שהושקעו על ידנו בשטח נשוא הבקשה והעיכובים המתמשכים מצד מערכת הביטחון שלא אפשרו את ביצוע הקידוח, יאפשרו לנו לקבל את הרישיון החדש (מד אשדוד 3), כתב אתמול מנכ"ל ישראמקו, יוסי לוי, לממונה על חיפושי הנפט, ד"ר יעקב מימרן. לוי הוסיף כי לקבוצת חנ"ל מקורות כספיים של כ-2.8 מיליארד שקל שיאפשרו לה לבצע את הקידוח, והוסיף כי "אנו תקווה כי שיקולים אלו יילקחו בחשבון בעת קבלת ההחלטה להענקת הרישיון".

מועצת הנפט התכנסה היום על רקע מספר הבקשות הרב יחסית שהוגש למועצה - אשר יצר תחרות בין מספר מגישים על קבלת הזיכיון בשטח מסוים. הוועדה המקצועית במשרד התשתיות מסרה בימים האחרונים לתשעת חברי המועצה את המלצותיה באשר לחלוקת הזיכיונות בין המבקשים השונים.

יש לציין, כי במקרה שבו מספר חברות מבקשות את אותו הרישיון - מסווגת המועצה את הבקשות לפי רמת הניסיון או מקצועיות הצוותים שברשות המבקשות - וכן לפי העמידה בתנאי הסף לקבלת רישיון קידוח (תוכנית עבודה מוסדרת, היקף השקעה ויכולת פיננסית). לא מן הנמנע כי בסופו של תהליך, תחליט המועצה על חלוקת שטח הרישיון בין המבקשות השונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"